از 240 حزب ثبت شده در وزارت کشور تنها 82 حزب ملی مجوز فعالیت دارند

آمادگی 6 جبهه سیاسی برای فعالیت‌های انتخاباتی

سیاسی /
شناسه خبر: 509914

گروه سیاسی/ احزاب و گروه‌های سیاسی خود را آماده حضور در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی می کنند. آنها البته همچنان درگیر بحث‌های داخلی درباره اجماع و ائتلاف هستند و برخی هم در حال چاره‌اندیشی درباره چگونگی ورود به انتخابات. این مشغله‌های داخلی و البته نگرانی اصلاح‌طلبان در مورد کیفیت ورود شورای نگهبان به موضوع تأیید صلاحیت‌ها، به نظر می‌رسد بحث غالب در میان گروه‌های سیاسی است و لذا چندان خبری از برنامه‌ها و لیست‌های انتخاباتی نیست.

علاوه بر اینها تطبیق اساسنامه احزاب با اصلاحیه قانون فعالیت احزاب نیز از موضوع‌های دیگر مرتبط با فعالیت‌های انتخاباتی است، چرا که تنها احزابی مجوز فعالیت انتخاباتی خواهند داشت که اساسنامه خود را با این قانون تطبیق داده باشند. بر همین اساس، از 240 حزب ثبت شده در وزارت کشور، تنها 82 حزب و گروه سیاسی با فعالیت ملی و 34 حزب با فعالیت استانی توانسته‌اند از کمیسیون ماده 10 احزاب مجوز فعالیت سیاسی بگیرند. تا حال حاضر همچنین 6 جبهه سیاسی انتخاباتی هم مجوز گرفته و اعلام موجودیت کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، تا پیش از اصلاح قانون فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی، 240 حزب در وزارت کشور ثبت شده بود که نیمی از این احزاب و گروه‌های سیاسی هیچ فعالیتی نداشتند اما با اصلاح قانون احزاب، وزارت کشور تأکید کرد که احزاب باید شرایط خود را با این قانون تطبیق دهند و احزابی که در این راستا اقدام نکنند، مجوز فعالیت آنها باطل شده و مجدد باید درخواست پروانه فعالیت دهند. با پایان یافتن فرصت وزارت کشور به احزاب، 82 حزب ملی و 34 حزب استانی شرایط خود را با قانون احزاب تطبیق داده و پروانه فعالیت آنها تمدید شد و این احزاب مجوز فعالیت سیاسی و انتخاباتی دارند. همچنین شش جبهه نیز از وزارت کشور برای فعالیت سیاسی و انتخاباتی مجوز گرفته‌اند که این جبهه‌ها عبارتند از: جبهه مردمی نیروهای انقلاب، جبهه هماهنگی اصلاحات، جبهه اصلاح‌طلبان ایران اسلامی، جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت، جبهه مستقلین و اعتدال‌گرایان و جبهه اصول‌گرایان استان قم.
نمایندگان احزاب البته روز پنجشنبه 2 آبان هم قرار است در سالن وزارت کشور گرد هم آیند تا نماینده خود در کمیسیون ماده 10 احزاب را انتخاب کنند. بر اساس اطلاعیه «حمید ملانوری»، مدیرکل سیاسی وزارت کشور، جلسه انتخاب نماینده دبیران کل احزاب ملی در ساعت ۸ صبح و جلسه انتخاب نماینده دبیران کل احزاب استانی نیز در ساعت ۱۴ بعدازظهر روز پنجشنبه - دوم آبان ماه- در سالن ۶۰۰ نفره وزارت کشور برگزار می‌شود.
اعتماد ملی می‌تواند در همه حوزه‌ها نامزد داشته باشد
اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی درباره تازه‌ترین فعالیت‌های انتخاباتی این حزب گفت:  در حال بررسی هستیم که در هر استان چه تعداد اصلاح‌طلب آماده ورود به انتخابات هستند و چه تعداد از این افراد عضو اعتماد ملی هستند یا مایل‌اند که اعتماد ملی از آنها حمایت کند. وی در گفت و گو با ایسنا ادامه داد: کمیته انتخابات حزب فعال است و در قالب شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان فعالیت می‌کند.
ما در حزب ارزیابی‌های خود را انجام داده و افراد را ترغیب و تشویق می‌کنیم تا در انتخابات نامزد شوند، ولی در نهایت در قالب شورای عالی سیاستگذاری اقدام خواهیم کرد. این فعال سیاسی با بیان اینکه اگر شورای نگهبان نامزدهای اصلاح‌طلبان را تأیید کند، ما در همه حوزه‌ها نامزد خواهیم داشت، تصریح کرد: نگاه ما بیشتر به میزان توانایی استفاده از نیروهای اصلاح‌طلب است. اگر نامزد ما در همه حوزه‌ها تأیید صلاحیت شوند، لیست انتخاباتی ارائه خواهیم کرد و در غیر این صورت در حوزه‌هایی که نامزد نداشته باشیم، لیست نخواهیم داشت و این حوزه‌ها بدون رقیب خواهند ماند که نتیجه آن کاهش آرا خواهد بود.
 قالیباف نامزد مجلس نمی‌شود
از سوی دیگر رضا شیران خراسانی، نماینده مشهد در مجلس به خبرآنلاین گفت: در مشهد پروسه‌ای چیده شده است که همه جبهه‌های اصولگرا اعم از پایداری‌ و سایر جبهه‌ها به لیست واحد برای انتخابات مجلس برسند. وی  درباره حضور قالیباف در انتخابات مجلس یازدهم گفت: با قطعیت می‌گویم آقای قالیباف نه از مشهد و نه از تهران کاندیدا نمی‌شود، چرا که قصدی برای حضور در انتخابات مجلس ندارد، اما اینکه لیستی در مشهد ارائه ندهد، بحث دیگری است و شاید لیستی از جانب قالیباف ارائه شود. شیران  درباره احتمال کاندیداتوری سعید جلیلی هم گفت: آقای جلیلی نیز از مشهد کاندیدا نمی‌شود ‌اما شاید از شهرهای دیگر در انتخابات مجلس کاندیدا شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.