امید به اوراسیا

اقتصادی /
شناسه خبر: 509901

این روزها صادرکنندگان شرایط سخت و دشواری برای صادرات و حضور در بازار کشورهای مختلف دارند، این امر در مورد کشورهای همسایه هم صدق می‌کند. کشورهایی مانند عراق و افغانستان تعرفه واردات خود را افزایش دادند تا سود صادرات ایران، عاید کشور مقصد شود. با توجه به شرایط تحریم و دست‌اندازهایی که برخی کشورها جلوی پای صادرکنندگان ایجاد کردند، بهترین راه این است که دستگاه دیپلماسی در این حوزه ورود و با مذاکرات دیپلماتیک فضا را برای فعالیت صادرکنندگان فراهم کند.

اگر بتوان سطح همکاری با کشورهای مختلف و بخصوص کشورهای همسایه را بازتعریف کرد امکان توسعه صادرات فراهم خواهد شد. به نظر می‌رسد با روند موجود، صادرات روند کاهشی دارد. آمار و ارقام شش ماهه هم گویای کاهشی شدن صادرات است.
یکی از امیدهای صادرکنندگان موافقتنامه اوراسیا است. شاید به جرأت بتوان گفت که موافقتنامه اوراسیا و تجارت با واحد پول کشورهای عضو بهترین خبری بود که در سال‌جاری رسانه‌ای شد. بدین جهت توصیه می‌کنیم تعرفه ترجیحی روی کالاهایی در نظر گرفته شود که در زمره کالاهای استراتژیک هستند. در این صورت با شرایط بهتری می‌توان فعالیت کرد.
خوشبختانه مسائل و چالش‌های داخلی صادرکنندگان در حال سپری شدن است. طی یک‌ماه اخیر وضعیت و نحوه بازگشت پول صادرکنندگان در سامانه نیما شفاف شده است. در گذشته ابهام‌های متعددی در این بخش وجود داشت.
اما در روز ملی صادرات چند نکته را از سیاستگذاران می‌خواهیم که پیگیری کنند، اول از همه واگذاری ارز به تولیدکنندگان آسان‌تر شود. برای آنکه ارز حاصل از صادرات به تولیدکنندگان فروخته شود، با دشواری‌هایی روبه‌رو هستیم که می‌توان در جهت تسهیل آن حرکت کرد.
نکته دیگر اینکه صادرکنندگان برای بازگشت ارزشان به کشور زمان بیشتری می‌خواهند. در حال حاضر زمان برگشت 4 ماهه است اما زمان 6 ماه برای برگشت قطعی پول ضرورت دارد. در شرایط به‌وجود آمده (به خاطر تحریم)خریداران کالاهای ایرانی با تأخیر پول کالا را پرداخت می‌کنند لذا دیرکرد آنها صادرکنندگان را بدحساب و بدقول جلوه می‌دهد، البته رئیس کل بانک مرکزی وعده داده است که این مشکل حل شود.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.