زور واردات چربید

اقتصادی /
شناسه خبر: 509898

سیاستگذاران و عامه مردم باید به نقش و جایگاه صادرات بخصوص صادرات غیر نفتی توجه کنند. صادرات نقش پررنگی در اقتصاد ملی دارد و هر کشوری که به این مقوله پرداخته به جایگاه خوبی در اقتصاد رسیده است. یکی از کشورهای موفق در زمینه صادرات چین است. این کشور با سرمایه‌گذاری در زمینه صادرات و ایجاد بسترهای مناسب اکنون به یکی از صادرکنندگان بزرگ کالا تبدیل شده است.

صحبت ما این است وقتی فشار اقتصادی وارد می‌شود یا تحریمی صورت می‌گیرد، نباید نگاه‌ها به‌سمت صادرات برود، این حوزه نیازمند توجه مداوم ومستمر است، در این صورت صادرات موفق خواهد شد. صادرات پیشران اقتصاد است. وقتی صادرات تقویت و امکان رسیدن به بازارهای مختلف فراهم می‌شود، تولید ملی هم رونق می‌گیرد.
بررسی پرونده تجاری کشور نشان می‌دهد که در اکثر دوره‌ها زور واردات نسبت به صادرات بیشتر بوده است و همواره سیاستگذاران به ساختار واردات توجه کردند، این در شرایطی است که صادرات می‌توانست کشور را از بحران‌ها و حتی تحریم‌ها نجات دهد. لذا ما باید به سمت اصلاح ساختارها حرکت کنیم و صادرات را در اولویت فعالیت‌هایمان قرار دهیم. ایران پتانسیل‌های صادراتی زیادی دارد که به آن پرداخته نشده است. اگر بنیه صادرات قوی بود به طور قطع اکنون درآمد حاصل از صادرات بیشتر از درآمدهای نفتی کشورمان بود. در صادرات مشکلات مختلف سخت افزاری، نرم افزای و ساختاری وجود دارد. یکی از چالش‌ها که توصیه می‌کنیم در دولت دوازدهم برای آن راه حلی اتخاذ شود، تدوین نقشه راه و استراتژی است. اگر چنین نقشه راهی وجود داشته باشد صادرکنندگان و سایر فعالان این حوزه می‌دانند که بر چه اساسی باید برنامه‌ریزی کنند و در کدام کشورها حضور پررنگ‌تری داشته باشند. نکته دیگر اینکه ما نیازمند فکر صادراتی هستیم. بدین صورت که فرصت‌های صادراتی را مشخص کنیم. با توجه به درآمدهایی که برای کشور ایجاد می‌کند برای آن سرمایه‌گذاری کنیم. نمونه آن صنعت گردشگری است. چرخش مالی در صنعت گردشگری دنیا بیش از 1200 میلیارد دلار است لذا ما با شرایطی که داریم می‌توانیم صادرات کشور را در این حوزه رونق دهیم و سهمی از گردش مالی در جهان داشته باشیم.
مسأله دیگر خدمات فنی ومهندسی است که نیازمند توجه و حضور پررنگ‌تر است. یکپارچگی بازرگانی کشور هم ضرورت دارد، یعنی در زمینه صادرات و واردات باید هماهنگ حرکت کرد تا منابع ارزی هدر نرود. از سیاستگذاران می‌خواهیم فضایی را ایجاد کنند تا تعامل بخش خصوصی و حاکمیت بیشتر شود.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.