محمدجواد حق‌شناس و محمدرضا حیدری در گفت‌وگو با «ایران» از تعامل شوراهای شهرهای تهران و مشهد با اهالی موسیقی می‌گویند

قرار نیست مانع‌تراشی کنیم

فرهنگی /
شناسه خبر: 509874

نامگذاری خیابان‌ها و میادین سطح شهربا نام مفاخرعلمی، فرهنگی و هنری اقدامی چندان تازه نیست و پیش از انقلاب هم وجود داشت همچنان که در جوامع مختلف مرسوم است.

اما بعد از انقلاب اسلامی چهره شهرها رنگ و بوی دیگرگرفت و نام اکثر خیابان‌ها، میادین و کوچه‌ها تغییر پیدا کرد و در کنار نام بزرگان دین، اسامی سیاسیون و اهالی فرهنگ و هنر هم پررنگ‌تر شد؛ البته در این میان حوزه ادبیات سهم بیشتری داشته، به عنوان مثال اکثر خیابان‌ها و میادین با نام شاعران و مفاخر ایران چون حافظ، سعدی، مولوی، ملک الشعرای بهار، پروین اعتصامی و... نام‌گذاری شده است. ناگفته نماند خارج از فضای فرهنگ و هنر، نام چهره‌های سیاسی و اجتماعی کشورمان که در طول تاریخ چهل ساله انقلاب اسلامی نقش مؤثری داشتند نیز دیده می‌شود، افرادی چون مرتضی مطهری، سیدمحمدحسین بهشتی، مقدس اردبیلی، محمد مفتح و.... و بی‌تردید این نام گذاری‌ها در این دوره بیشتر مورد توجه قرارگرفت و حتی گاه به دام حاشیه هم افتاد. فراموش نکنیم در این انتخاب‌ها نگاه جامعی وجود نداشته و به عنوان مثال نام چهره‌های سرشناس حوزه هایی مثل سینما، تئاتر و موسیقی در خیابان‌های شهر همچنان خالی است.
اما فروردین‌ماه امسال و پس ازمرگ جمشید مشایخی شورای شهر تهران در یک اقدام غیر منتظره، با قید دو فوریت خیابان «ج» را به نام این هنرمند تغییر داد و تقریباً یک هفته بعد، محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران پیشنهاد کرد تعدادی دیگر از خیابان‌های تهران به نام دیگر مفاخر فرهنگ و هنر کشورمان نامگذاری شود و همچنین برای آشنایی بیشتر مردم سردیس آنها نیز در این خیابان‌ها نصب شود.
حق شناس معتقد بود: «تا زمانی که چهره‌های ملی و شخصیت‌ها در قید حیات هستند چنین اتفاقی رخ دهد تا موجب اثرگذاری در جامعه شود.» اما دراین میان حواشی‌ای هم به وجود آمد و درمقابل نام‌گذاری برخی اسامی چون محمدرضا شجریان، سیمین بهبهانی و فروغ فرخزاد اعتراض‌هایی شکل گرفت؛ تا جایی‌ که طرح نام‌گذاری خیابانی به نام محمدرضا شجریان در شهر مشهد هم متوقف شد و تا امروز این موضوع همچنان مسکوت مانده است.
آماده اجرای کنسرت شجریان هستیم
محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران درگفت‌وگو با «ایران» درباره این موضوع اینطور توضیح می‌دهد: «ازاوایل سال‌جاری تمامی نامگذاری‌ها انجام شده و این نام‌ها براساس آنچه ازقبل اعلام کرده بودیم به نتیجه رسیده است؛ تنها در مورد سه نفر، خانم‌ها سیمین بهبهانی، فروغ فرخزاد و آقای شجریان به نتیجه نرسیده‌ایم و درحال حاضر هم متوقف شده است. این اقدام از سوی شورای شهر تهران به تصویب رسیده اما به لحاظ اجرایی باید به شهرداری ابلاغ شود و در پروسه بعدی به دست هیأت رئیسه می‌رسد. اما تا امروز هیأت رئیسه این مصوبه را ابلاغ نکرده است. حق شناس همچنین در مورد اجرای کنسرت رایگان همایون شجریان می‌گوید: «طی یکی- دو سال گذشته و در مناطق مختلف شهر تهران برنامه‌های فرهنگی و هنری بسیاری به‌صورت رایگان برای مردم برگزار شده است. به عنوان مثال کنسرت‌های موسیقی که در ایام نوروز و تابستان در فضای باز اجرا شد و همچنین نمایش‌های آیینی چون تعزیه که در ایام محرم و صفر امسال در میادین و خیابان‌های شهر تهران به اجرا درآمد. اما درمورد اجرای کنسرت رایگان همایون شجریان باید بگویم آقای شجریان پیش تر اعلام آمادگی کرده بودند و شهرداری تهران نیز ازاین موضوع استقبال کردند اما در جهت بهتر اجرایی شدن این کار باید نشستی بین آقای شجریان به عنوان برگزارکننده کنسرت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان سیاست‌گذار در امر مجوز این برنامه و همچنین مسئولان شهرداری به عنوان مدیران اجرایی برگزار شود. همچنین به لحاظ فنی، محتوایی و امنیتی باید همکاری‌های مشترکی بین نیروی انتظامی و اداره اماکن و فرمانداری صورت بگیرد. درواقع در این اتفاق مهم، شهرداری نقش تسهیل‌گر دارد. ما آمادگی خود را اعلام کرده‌ایم و در بوستان‌های تهران امکان اجرا در فضاهای عمومی وجود دارد.
نمی‌خواهیم مسیری در پیش بگیریم
که به‌بن بست بخورد
محمدرضا حیدری عضو شورای اسلامی شهر مشهد نیز در مورد نام‌گذاری خیابانی به نام محمدرضا شجریان در شهر مشهد این‌گونه به خبرنگار «ایران» توضیح می‌دهد: «استاد شجریان از چهره‌های ماندگار عرصه موسیقی سنتی هستند و در احیا و توسعه موسیقی سهم بسزایی دارند و هیچ تردیدی نیست. ما بر این نظریم که از چهره‌های فرهنگی بزرگ چون اخوان‌ثالث‌ها و شجریان‌ها یاد شود و در این زمینه هم طرحی از سوی شورا اعلام شد.
اما درنقطه مقابل یک سری محدودیت‌ها وجود داشت و قرار شد تأمل بیشتری روی آن صورت بگیرد تا این طرح مانند تهران بعد از تصویب متوقف نشود. نباید مسیری را برویم که در مرحله اجرا متوقف بشود.  اما در رابطه با نام‌گذاری سایرمفاخر فرهنگی و هنری شهرمشهد، تقریباً بخش زیادی از این کار در حوزه‌های مختلف ورزشی، فرهنگی و ادبی انجام گرفته و بزرگداشت‌ها ونکوداشت‌هایی هم برگزارشده و در حد امکانات و شرایطی که موجود است این اقدامات انجام گرفته است و بعد از این هم به این موضوع توجه خواهد شد و در برخی موارد حتماً با محدودیت‌هایی مواجه شده‌ایم که از اختیارات ما خارج است.
حیدری در مورد محدودیت‌های موجود در اجرای کنسرت در شهر مشهد نیز بیان کرد: «مشهد شهری مذهبی است و متعلق به امام رضا(ع). با این حال ما همیشه اعلام آمادگی کرده‌ایم با ملاحظه این دغدغه‌ها مسئولیت برگزاری برنامه‌های فاخر هنری به‌خصوص در حوزه موسیقی را بر عهده بگیریم. تا امروز هم به‌طور نسبی برخی از این برنامه‌ها برگزار شده است و مشکلی وجود نداشته. اما در عین حال خود هنرمندان و جامعه موسیقی می‌دانند شهر مذهبی مشهد به نسبت دیگر شهرها قطعاً امکان برگزاری همه کنسرت‌ها را ندارد. البته شهرداری هیچ محدودیتی ندارد و در ایام و مناسبت‌های مختلف همکاری‌های لازم را خواهد داشت و تضمین می‌کنیم در حوزه وظایف خودمان هم هیچ مانعی پیش روی هنرمندان قرار نگیرد».
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.