اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
حق شناس تاکید کرد

رسیدگی فوری به وضعیت مجسمه ها و المان های شهری

رسیدگی فوری به وضعیت مجسمه ها و المان های شهری

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: انتظار می رود تدوین راهبردی مشخص برای توسعه و حفظ و نگهداری مجسمه ها و المانهای شهری به عنوان بخشی از راهبرد هنری شهر در دستور کار مدیریت شهری قرار گیرد.

 محمدجواد حق شناس در جلسه روز یکشنبه شورای شهر تهران در تذکری به شورای شهر تهران به شهردار تهران نسبت به بی توجهی به نگهداری مجسمه ها و المان های شهری تذکر داد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در تذکری به شورای شهر تهران گفت: مجسمه ها و المان های شهری از مصادیق بارز بکارگیری هنر و فرهنگ در کالبد و میراث شهر است که در ابعاد مختلف زیبایی شناختی، معنایی و کارکردی حائز اهمیت ویژه است. المانها و مجسمه های شهر می باید بازتابی از ارزشها و نگرش های فرهنگی و اجتماعی جامعه و دارای ارزش هنری لازم بوده و به درستی در شهر جانمایی شده باشد.  در عین حال این سازه های هنری به مثابه میراث هنری شهر در مرور زمان نیاز به حفاظت و نگهداری دارد.

وی افزود: به نظر می رسد مدیریت شهری تهران آنگونه که باید در توسعه و حفظ و نگهداری المانها و مجسمه های شهری موفق نبوده و در اصل هیچگاه راهبردی معین و مدون در این حوزه شهری به کار نگرفته است. هنوز هم زیباترین و خاطره انگیز ترین و اثرگذارترین مجسمه ها و المانهای شهر تهران میراثی است که از پیش از انقلاب در شهر بجا مانده است و متاسفانه حتی در مراقبت و نگهداری همین میراث ارزشمند نیز هیچ راهبرد قابل اتکایی به چشم نمی خورد.

حق شناس تصریح کرد: انتظار می رود تدوین راهبردی مشخص برای توسعه و حفظ و نگهداری مجسمه ها و المانهای شهری به عنوان بخشی از راهبرد هنری شهر در دستور کار مدیریت شهری قرار گیرد. چنین راهبردی از یک سو باید تقسیم کار، هماهنگی وهمکاری کارامد حوزه های مختلف مدیریت شهری و از سوی دیگرحفظ ارزش ها و تنوع فرهنگی و عدالت اجتماعی شهری را در نظر داشته باشد.

همچنین انتظار می رود در اسرع وقت ضمن گزارش آخرین وضعیت، اقدامات فوری در خصوص موارد ذیل در دستور کار قرار گیرد.

۱. مجسمه حکیم عمر خیام، ساخته هنرمند برجسته و فقید ابوالحسن صدیقی، مستقر در پارک لاله که از نظر حفظ و نگهداری و نیز جانمایی در وضعیت مطلوبی نمی باشد ودر معرض آسیب است.

۲. مجسمه حکیم عمر خیام، ساخته استاد فخیمی، بعد از گذشت چند سال، هنوز جانمایی و مستقر نشده است.

۳. مجسمه قیصر امین پور شاعر بزرگ روزگار ما که پس از سرقت، بازداشت سارقین و کشف مجسمه، هنوز به محل استقرار بازنگشته است.

۴. وضعیت دروازه دولت که به نظر می رسد آنگونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

۵.لزوم توجه و در دستور کار قرار گرفتن ساخت و بهره برداری از تندیس بزرگان شعر و ادب، فلسفه و حکمت، ریاضیات و نجوم، دین و عرفان و شهیدان والا مقام، به همت هنرمندان بزرگ و صاحب سبک ایرانی و جهانی، تا نام و یادشان با هنر هنرمندان راستین در ذهن و خاطره کودکان و فرزندان این شهرو دیار برای همیشه مانا و جاودان بماند./مهر

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.