دنیای دیجیتال چگونه فقرا را مجازات می کند

اندیشه /
شناسه خبر: 509456

در سرتاسر جهان، انقلابی در مواجهۀ دولت‌ها با فقرا رخ داده که شاید به چشم نمی‌آید. براساس مطالعه‌ای که گاردین طی سه ماه گذشته انجام داده، در جهان میلیاردها میلیارد دلار طی سال‌های اخیر در حوزۀ نوآوری‌های هوش مصنوعی هزینه شده تا فقر و به‌عبارتی نیازهای شهروندان را به «کُد/ شماره» تبدیل کند و ارزیابی ماشین‌ها دربارۀ فقرا را جایگزین ارزیابی انسان‌ها کند.

«کابوس دیجیتال؛ چگونه الگوریتم‌ها فقرا را مجازات می‌کنند؟ » در شمارۀ ۱۴ اکتبر ۲۰۱۹ گاردین، مقاله‌ای با این عنوان منتشر شده که یافته‌های حاصل از پژوهشی چند ماهه در کشورهای مختلف است دربارۀ پیامدهای دیجیتالیزه‌شدن خدمات رفاهی. بخش‌هایی از این مقاله در ادامه آمده است:
 
📍در سرتاسر جهان، انقلابی در مواجهۀ دولت‌ها با فقرا رخ داده که شاید به چشم نمی‌آید. براساس مطالعه‌ای که گاردین طی سه ماه گذشته انجام داده، در جهان میلیاردها میلیارد دلار طی سال‌های اخیر در حوزۀ نوآوری‌های هوش مصنوعی هزینه شده تا فقر و به‌عبارتی نیازهای شهروندان را به «کُد/ شماره» تبدیل کند و ارزیابی ماشین‌ها دربارۀ فقرا را جایگزین ارزیابی انسان‌ها کند.
 
📍به گفتۀ ویرجینیا یوبانک (اندیشمند علوم سیاسی آمریکایی) «شما وعده‌های بسیار بزرگی می‌شنوید دربارۀ اینکه چگونه فناوری‌های جدیدِ مواجهه با فقر موجب تسریع در پرداخت مزایا، افزایش کارایی و شفافیت، کاهش هدررفت منابع، و افزایش پس‌انداز مالیات‌دهندگان می‌شود، و اطمینان می‌دهند که منابع محدود به نیازمندان بیشتری برسد، اما در عمل چنین چیزی رخ نمی‌دهد».
 
📍با غلبۀ ریاضت اقتصادی در حوزۀ سیاسی، مزایای میلیون‌ها نفر با برنامه‌های کامپیوتری حذف و یا کاهش می‌یابد، بدون آن‌که کسی توان کنترل و حتی درک این برنامه‌ها را داشته باشد. این همان هشداری است که فیلیپ الستون؛ ناظر سازمان ملل در زمینۀ فقر، دربارۀ پیامدهای دیجیتالیزه‌کردن حمایت‌های اجتماعی مطرح کرده است. 
 
📍براساس یافته‌های گاردین، در ایالت ایلینوی دولت فدرال و دولتی ایالتی هم‌دست شده و دنبال آن هستند که دریافت‌کنندگان خدمات رفاهی باید «اضافه‌پرداختی‌های» گذشته خود (بعضاً طی ۳۰ سال گذشته) را پس بدهند. این سیستم «بدهی زامبی» از طریق فناوری‌های جدید مسلح، و موجب ترس آسیب‌پذیرترین گروه‌های جامعه شده است. به‌گفتۀ یکی از دریافت‌کنندگان خدمات حمایتی: «شما بابت آنچه خورده‌اید، بدهکارید». 
 
📍در حوالی شهر نیوکسل در انگلستان، دولت در حال طراحی نسل جدیدی از ربات‌های رفاهی برای جایگزینی انسان‌ها است و شرکت‌های خصوصی این حوزه درحال ایجاد مفاهیمی جدید هستند؛ نیروی کار مجازی، تصمیم‌گیری مکمّل، اتوماسیون رباتی.
 
📍در استرالیا، به‌رغم آنکه ادعا می‌شود دولت از برنامۀ «بدهی رباتی» به‌دلیل اشتباه در الگوریتم بازپرداخت بدهی‌های تاریخیِ خدمت‌گیرندگان عقب‌نشینی کرده، اما باید فاش کرد که دولت جبهۀ دیجیتالی جدیدی را برای حذف پرداخت‌های رفاهی میلیون‌ها نفر آغاز کرده است. فاجعه‌بارترین وضعیت در دامکای هند است که کافی است فردی فقیر با فشاردادن اشتباهی یک دکمۀ کامپیوتر، از یک برنامۀ حمایت غذایی خارج و به مرگ نزدیک شود.
 
📍براساس پژوهش گاردین، ویژگی مشترک این سیستم در کشورهای مختلف این است که به‌سرعت صاعقه در حال وقوع است و کمترین بحث عمومی و پاسخگویی نسبت به آن وجود ندارد. عنصر انسانی دولت رفاه در حال رقیق‌شدن است و اکنون افراد به‌صورت آنلاین کانال‌بندی می‌شوند و یک الگوریتم ریاضی دربارۀ آن‌ها تصمیم می‌گیرد. در این جهان جدید به‌راحتی می‌توان نابرابری و تبعیض را تقویت کرد؛ کافی است در انگلستان یکی از ۵ میلیون بزرگسالی باشید که به اینترنت دسترسی ندارند یا سواد کامپیوتری ندارند. در اینجا شما دیگر انسان نیستید، بلکه یک کد ۱۲ رقمی هستید که بستگی دارد چه الگوریتمی برای پردازش شما تعریف شده باشد.
 
لینک یادداشت در گاردین
http://bit.do/fcSBx

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.