معاون سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها خبرداد

درجه بندی شدن 72 درصد از دهیاری ها

اجتماعی /
شناسه خبر: 509260

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: درجه‌بندی دهیاری‌ها عامل مهمی در ساماندهی و نظام‌بخشی دهیاری‌ها است

سعید رضا جندقیان افزود: بر اساس اصلاحیه ماده ۴۸ مکرر، دهیاری‌های کشور بر اساس شاخص‌های درآمد، جمعیت، وسعت، ‌ مرکزیت دهستان یا بخش (قبل از ایجاد شهرداری در مرکز بخش) و دارا بودن ظرفیت گردشگری روستا توسط وزارت کشور به درجات یک تا ۶ درجه‌بندی می‌شوند.
 
 معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: تاکنون ۲۶ هزار و ۹۰۱ دهیاری از مجموع ۳۷ هزار و ۸۰ دهیاری، درجه‌بندی شده‌اند که بیش از ۷۲ درصد از دهیاری‌های کل کشور را شامل می‌شوند.
 
وی تصریح کرد: ۴۴ درصد از دهیاری‌ها درجه یک، ۲۸ درصد درجه۲، ۱۲ درصد درجه ۳، ۸.۵ درصد درجه ۴، هفت درصد درجه ۵ و نیم درصد درجه ۶ هستند.
جندقیان خاطر نشان کرد: با توجه به اصلاح آئین‌نامه شوراها و نحوه انتخاب دهیار و پیرو آن اصلاح دستورالعمل نحوه درجه‌بندی دهیاری‌ها، ‌ لازم است دفاتر امور روستایی و شوراهای استانداری ها منتظر ابلاغ دستورالعمل جدید باشند تا با توجه به شاخص‌های موجود در آن، درجه‌بندی دهیاری‌ها را انجام دهند.
 
معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تاکید کرد: درجه‌بندی دهیاری‌ها عامل مهمی در ساماندهی و نظام‌بخشی دهیاری‌ها است و درجه بندی می‌تواند نحوه فعالیت دهیاری‌ها، نحوه جذب نیرو، شاخصه‌های انتخاب دهیار، ساختار سازمانی و تشکیلاتی این نهاد و نحوه توزیع منابع و اعتبارات را نظام بخشد.
وی افزود: به استناد ماده ۳ اساسنامه، تشکیلات و سازمان دهیاری ها و همچنین ماده ۴۸ مکرر آیین‌نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی روستا و نحوه انتخاب دهیار، وزرات کشور موظف است هر دهیاری را بر اساس سه شاخص جمعیت، وسعت و درآمد از درجه یک تا ۶، درجه‌بندی کند.
جندقیان گفت: پس از اصلاح این آئین‌نامه در تاریخ ۲۶ شهریور سال جاری توسط هیات وزیران، ‌ ماده ۴۸ مکرر اصلاح شد و با توجه به اینکه دستورالعمل درجه‌بندی دهیاری‌ها به استناد این ماده مذکور است، دستورالعمل نحوه درجه‌بندی دهیاری‌ها پس از دریافت نظرات این مراجع اصلاح و ابلاغ خواهد شد./ایرنا 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.