اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸

هیجان‌زدگی آسیب اجرا در تلویزیون است

هیجان‌زدگی آسیب اجرا در تلویزیون است
احترام برومند مجری و بازیگر

حرف‌های دو مجری برنامه «سلام صبح بخیر» شبکه سوم سیما درباره علی دایی موجی از انتقادات به صدا و سیما و مجری هایش را همراه داشته است. مجری این برنامه مدتی پیش هم با تمسخر لوگوی باشگاه تیم استقلال حاشیه ساز شده بود.

صدا و سیما رسانه بسیار حساسی است و جایی است که مردم از طریق آن حرف زدن، احترام به بزرگترها و روابط دوستانه با اطرافیان را یاد می‌گیرند. به برنامه‌های سیاسی اشاره نمی‌کنم اما در برنامه‌های اجتماعی مجریان باید خیلی مراعات کنند. چون برنامه‌ها معمولاً زنده هستند و شانسی برای اینکه بعد از اجرا کسانی برنامه را ببینند و بخش‌هایی را حذف کنند وجود ندارد. توصیه من به مجری‌های جوان این است که وقتی پشت دوربین قرار می‌گیرند هیجان زده نشوند و مراقب باشند چه می‌گویند چون غیر از این‌که ممکن است حرف شان به آن شخص بربخورد به طیف وسیعی که هواداران او هستند هم برمی‌خورد.
زمانی که مجری برنامه کودک بودم یکی از بیننده‌ها درباره تلفظ کلمه «کارتون» برای من نامه نوشته و گفته بود که من این کلمه را اشتباه تلفظ کرده‌ام. من هم پاسخ دادم که می‌دانم اشتباه است اما این همان چیزی است که مصطلح است و اگر جور دیگری تلفظ کنم بچه‌ها متوجه نمی‌شوند. قرار بود همان زمان کارتونی پخش کنیم و من به همان شکل قبل تلفظ کردم. آن زمان از سوی رئیس تلویزیون به من نامه‌ای دادند که طرز حرف زدن شما با کسی که برایتان نامه نوشته صحیح نبوده است. این را هیچ وقت فراموش نمی‌کنم.
نمی دانم الآن مجری‌ها چطور انتخاب می‌شوند اما هم نحوه انتخاب شدن شان و هم آموزشی که می‌بینند بسیار مهم است.
یکی از مهمترین نکات این است که مجری ضمن اینکه می‌تواند انتخاب کند که برخلاف عقاید خودش حرف نزند و ضمن اینکه احترام مخاطب را دارد و باید صریح و راست با او صحبت کند، نباید سلایق شخصی‌اش را وارد برنامه کند. حتی به نظر من طرفداری مجری‌ها از تیم‌های ورزشی و اعلام این طرفداری هم غلط است. مجری باید در چارچوب برنامه حرکت کند و نباید با نظر شخصی کسی را به ریشخند و تمسخر بگیرد.
مجری‌های امروز با جملات خیلی زیبا و بیش از زمان ما با تعارف های بسیار برنامه را شروع می‌کنند و ای کاش در طول برنامه بر اساس سلایق شخصی خود صحبت نکنند و چارچوب معین برنامه را رعایت کنند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.