«ایران» در گفت‌وگو با 4 کارشناس، ناکامی تیم ملی والیبال در جام جهانی را بررسی کرد

هشدار؛ در تور بلاتکلیفی نیفتیم

ورزشی /
شناسه خبر: 509122

جام جهانی والیبال 2019 با حضور تیم ملی در جایگاه هشتمی به پایان رسید. از نگاه کارشناسان، کسب 7 شکست و 4 پیروزی توسط کولاکوویچ و شاگردانش قابل نقد است.

خبرنگار «ایران» درخصوص دلایل ناکامی تیم ملی در جام جهانی و راهکارهای موجود برای کسب سهمیه المپیک در مسابقات انتخابی که دی ماه در چین برگزار می‌شود، با بهروز عطایی، محمد وکیلی، محمود افشاردوست و جهانگیر سیدعباسی 4 کارشناس والیبال گفت‌وگویی انجام داد که ماحصل آن در ادامه می‌آید.

شکست نابودکننده نیست، هشداردهنده است

بهروز عطایی/ سرمربی تیم ملی جوانان
استراتژی تیم ملی پس از شکست مقابل روسیه و مصر تغییر کرد و کولاکوویچ به بازیکنان جوان بازی داد که این موضوع تبعاتی داشت. بازی دادن به بازیکنان جوان اتفاق خوبی بود و ما باید تحمل استفاده از ظرفیت‌های دیگر را داشته باشیم و این خسارت‌ها و تبعات را به جان بخریم اما متأسفانه ورزش ما تنها به دنبال نتیجه‌گیری است. بنابراین ما در تمام تورنمنت‌ها از بازیکنان باتجربه استفاده می‌کنیم که این موضوع هم بازیکنان‌مان را فرسوده می‌کند و هم باعث می‌شود تا بعضاً نتیجه مورد نظر کسب نشود. ما از شکست‌هایمان بخوبی درس نمی‌گیریم. شکست نابود کننده نیست اما هشداردهنده است اما این هشدارها را جدی نمی‌گیریم. فرصت برای ریکاوری ذهنی و جسمی برای حضور در انتخابی المپیک وجود دارد.

تیم ملی نقشه راه نداشت

محمد وکیلی/ سرمربی تیم ملی نوجوانان
حضور تیم ملی با بازیکنان اصلی در لیگ ملت‌های جهان، انتخابی المپیک در روسیه و جام ملت‌های آسیا باعث شد انرژی بازیکنان اصلی تحلیل رود. بعد از آن تیم ملی به جام جهانی رفت، مسابقاتی که از نظر مردم اهمیت زیادی دارد. البته کولاکوویچ در آستانه برگزاری جام جهانی گفت که آماده حضور در مسابقات نیستیم و بچه‌ها خسته هستند و قطعاً دلیل ناکامی تیم ملی بی برنامگی فدراسیون بود، فدراسیونی که رئیس نداشته و ندارد و با سرپرست اداره می‌شود. گرچه در جام جهانی بازی‌های خوبی هم داشتیم و نباید تنها نقطه سیاه را دید اما انتظارات مردم برآورده نشد و این به دلیل مشخص نبودن نقشه راه تیم ملی بود. حالا و در فاصله دو ماه تا مسابقات انتخابی المپیک، برگزاری انتخابات و مشخص شدن رئیس فدراسیون مهم‌ترین موضوع است.

اکنون زمان کمک به تیم ملی است

محمود افشاردوست / کارشناس
کسب نتیجه در مسابقات ورزشی تنها به یک تیم محدود نمی‌شود و در کنار تیم ملی، فدراسیون نیز وظایفی دارد که باید آنها را بخوبی انجام دهد. تیم ملی با یک استراتژی مشخص می‌توانست روی سکو برود. اما فعالیت و استفاده از تعداد محدودی بازیکن در فصل پرترافیک باعث شد تا آنها از نظر روحی و جسمی فرسوده شوند. ما تیم ملی (ب) نداشتیم درحالی که تیم (ب) می‌توانست به تیم ملی اصلی کمک زیادی کند. در ماه‌های گذشته فدراسیون رئیس نداشت، کارها توسط سرپرست اداره می‌شد و از نظر برنامه‌ریزی بسیار ضعیف بود. این وضعیت همچنان ادامه دارد. در حال حاضر نمی‌توان تیم ملی را تغییر داد و همه بازیکنان جزو خوب‌های دنیا هستند از سوی دیگر کادر فنی را هم نمی‌توان تغییر داد چرا که تغییر کادر فنی پروسه‌ای زمانبر است. بهترین کار در آستانه مسابقات انتخابی المپیک، کمک همه‌جانبه به تیم ملی است.

تیم ملی چوب بی رئیسی فدراسیون را خورد

جهانگیر سیدعباسی/ مربی و کارشناس
درست است که تیم ملی در جام جهانی نتایج خوبی نگرفت اما ناکام هم نبود. ما همیشه نتایج تیم ملی را خیلی بد یا خیلی خوب می‌دانیم و حد وسطی برای آن قائل نیستیم. تیم ملی خسته و با استراتژی بدی در جام جهانی حاضر شد. استراتژی اشتباه ما ناشی از عدم حضور رئیس در فدراسیون است. در این مدت فدراسیون با سرپرست اداره شد؛ افرادی که می‌دانند موقت هستند و وزارت ورزش این پتانسیل را در آنها نمی‌بیند که آنها را به عنوان رئیس معرفی کند. خستگی و مصدومیت‌های پی در پی از جمله اتفاقاتی بود که تیم ملی در جام جهانی با آن روبه‌رو شد. تیم ملی چوب بی رئیسی فدراسیون را خورد. اما این تیم  برای صعود به المپیک شرایط خوبی دارد چرا که پتانسیل ما در این رشته بسیار بالاتر از تیم‌هایی همچون چین و استرالیا است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.