راهبرد تمرکززدایی و تراکم زدایی به جای انتقال پایتخت

تهران همچنان پایتخت می‌ماند

اقتصادی /
شناسه خبر: 509110

یک مقام ارشد وزارت راه و شهرسازی خبرداد: انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور به نقطه دیگر منتفی شد در حالی که تا اواسط هفته گذشته، مسأله انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور گزینه جایگزین انتقال پایتخت ازتهران بود، اما تازه‌ترین خبرهای دریافتی حکایت از آن دارد تراکم زدایی و تمرکز زدایی به جای انتقال پایتخت و انتقال مرکز سیاسی اداری کشور از تهران پیشنهاد داده شده است.

کارگروه تخصصی شورای ساماندهی مرکز سیاسی، اداری کشور و ساماندهی و تمرکززدایی از تهران در آخرین نشست خود پیش‌نویس «سند سیاستگذاری ساماندهی و تمرکززدایی تهران» را ارائه کرد که بر اساس این پیش نویس تراکم زدایی و تمرکز زدایی به جای انتقال پایتخت یا انتقال مرکز اداری سیاسی پایتخت پیشنهاد شده است.

بحث انتقال پایتخت از تهران برای بار اول بین سال‌های 1293 تا 1297 مطرح شده و هراز گاه مورد توجه سیاستگذاران قرار گرفته است. بعد از انقلاب نیز در سال 1368 مسأله انتقال پایتخت در دستور کار قرار گرفت، اما به دلیل چالش‌های آن به دست فراموشی سپرده شد.
لیکن با افزایش جمعیت تهران و افزایش مهاجرپذیری این شهر، ایجاد سکونتگاه‌های غیر رسمی در اطراف تهران و بروز معضلات اجتماعی و اقتصادی این کلانشهر به مسأله فراموش نشده تبدیل شده است، به‌طوری که همیشه طرح آن در دستورکار سیاستگذاران شهری قرار دارد.به ویژه آنکه در کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه موضوع انتقال پایتخت یا انتقال پایتخت سیاسی اداری تجربه شده است. در کشورهای همسایه مانند ترکیه و پاکستان این تجربه تکرار شده است. نهایتاً اینکه در سیکل آمد و شد توجه به انتقال پایتخت پیشنهادات جدید مطرح شد.

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.