اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی
پیاده روی اربعین: روایت هشتم

همچون رودی که به دریا بریزد

همچون رودی که به دریا بریزد
یحیی رضایی

اولین سالی که به پیاده روی اربعین رفتم هنوز راهپیمایی مثل این روزها شکل نگرفته و اینقدر سر زبان‌ها نیفتاده بود. سال 88 بود و برای فیلمبرداری رفتیم. خیلی مواجهه جالبی بود. من تا آن زمان به کربلا نرفته بودم. ابتدا به کاظمین و سامرا رفتیم و از نجف چند روز مانده به اربعین با اتوبوس حرکت کردیم به سمت کربلا. آخر شب حرکت کردیم با این که 2 ساعت راه هم بیشتر نیست اما دیدیم اتوبوس بارها می‌ایستد و حرکت نمی‌کند. اذان صبح را که گفتند پیاده شدیم و دیدیم در خانه‌های مردم باز است.

هیچ تصوری نداشتیم. نماز خواندیم و فکر کردیم جاده مشکلی پیدا کرده است. دوباره نشستیم در اتوبوس و هوا که روشن شد و چشم باز کردیم و خواب‌مان که پرید دیدیم از چپ و راست جاده مردم پیاده می‌روند چون دوربین دست‌مان بود آمدیم پایین و رفتیم روی سقف یک کامیون.

نگاه کردم و تعجب کردم که این همه آدم دارند پیاده می‌روند به سمت کربلا. کنار جاده موکب‌های پذیرایی بود که آن زمان ما نمی‌دانستیم چه هستند. تصوری از موکب نداشتیم. همه هم عراقی بودند.

وسایل‌مان را از اتوبوس برداشتیم و پیاده شدیم و ما هم شروع کردیم به پیاده روی. پیرمردی را دیدم کاملاً خمیده که به‌صورت 90 درجه خم شده بود و داشت راه می‌رفت. هنوز 30، 20 کیلومتر مانده بود به کربلا.

با دوربین رفتم سراغش. پیرمرد دیگری کنارش می‌آمد و سنش کمتر بود. مدیر کاروان‌شان بود. سؤال کردم که ماجرا چیست و او شروع کرد به گفتن اینکه اربعین پیرمردها و پیرزن‌ها نیایند با این وضعیت و شلوغی.

دوربین را آوردم پایین و تصویر کلوزآپ آن پیرمرد خمیده را گرفتم. پیرمرد داشت زیر لب ذکر می‌گفت و لبانش تکان می‌خورد. گفتم: «خسته نشدی؟» گفت: «نه خستگی ندارد.» دقیقاً 180 درجه حرفش مخالف آن مسئول کاروان بود که نگرانش بود.

خیلی امیدوار و شاداب بود حتی با اینکه با سختی راه می‌رفت. خوشحال بود که آمده به زیارت و قسمت شده پیاده این مسیر را طی کند. ما برای مستندسازی از کربلا رفته بودیم ولی وقتی آن جمعیت و آن حال و هوا را دیدیم ماندیم در جاده. کاروان می‌گفت بیایید و ما می‌گفتیم نه سوژه اصلی در همین جاده است. ما ماندیم و مستندمان را در جاده ساختیم.

ما وقتی مستند اجتماعی می‌سازیم با آدم‌ها ارتباط داریم و نکته‌ای که برایمان مهم است روابط آدم‌ها و احساسات بین آدم‌ها و تصویری شدن این احساسات است. این احساسات آنجا خیلی غلیان داشت.

فضایل اخلاقی تبلور داشت. دیدن میهمان نوازی عراقی‌ها در این مسیر بعد از گذشت چند سال شاید عادی شده باشد ولی آن زمان برای من خیلی عجیب بود.

می‌ایستادند وسط جاده و اصرار می‌کردند که از مردم پذیرایی کنند. تصویر خیلی زیبایی که در ذهنم است این است که اذان صبح بود و ما که شب را در جاده خوابیده بودیم وقتی از خواب بیدار شدیم، دیدیم  آدم‌ها در جاده پشت سر هم داشتند حرکت می‌کردند.

مه صبحگاهی بود و خورشید داشت بالا می آمد و بخار دهن این آدم‌ها ابری بالای سرشان درست کرده بود. این تصویر هنوز در ذهنم مانده است.

مواجهه با این سیل جمعیت و اینکه این آدم‌ها خیلی یله و رها دارند حرکت می‌کنند برایم خیلی جالب و عجیب بود. من تا قبل از آن سفر فکر می‌کردم آدم برای سفر پیاده روی باید کوله‌ای داشته باشد و آب و غذا همراهش باشد و وسیله خواب با خودش ببرد ولی این آدم‌ها را می‌دیدم که حداقل وسایل را دارند.

خیلی‌هایشان با دمپایی بودند یا بچه در بغل‌شان بود و حرکت می‌کردند و نگرانی هیچی را در این جاده نداشتند. برای هر سفری که می‌خواستیم برای فیلمسازی برویم وسیله‌های زیادی می‌بردیم و چک لیست داشتیم که فلان چیز جا نماند و اگر جا می‌ماند خیلی نگران می‌شدیم و می‌ترسیدیم اما هیچ کدام از آدم‌هایی که در این جاده بودند هیچ نگرانی بابت هیچ چیزی نداشتند.

شاید قبلش و بعدش نگرانی‌های زیادی داشته باشند ولی در این جاده همه چیز برایشان هست و به قول خودشان در این جاده امام حسین(ع) همه چیز را برای آدم‌ها فراهم کرده است و همه اینها بدون منت و با نهایت کرامت و احترام به آدم‌ها داده می‌شود. در رودخانه‌ای که آنجا شناور است انگار قطره آبی بیفتد در رودخانه، به جمعی بپیوندد و دیگر نگران نباشد و به سمت دریا برود. دقیقاً همین حالت را دارد و قطرات مختلف از جاهای مختلف به این رودخانه اضافه می‌شوند.

من از همان سال هر سال به اربعین رفتم و بجز سال گذشته هر سال برای ساخت فیلم و مستند این مسیر را پیاده طی کردم. پارسال برای اولین بار برای خودم رفتم و امسال هم برای خودم به پیاده‌روی اربعین می‌روم؛ نمی‌شود نرفت. برای کسی که این سفر را رفته صرف‌نظر کردن از آن دیگر غیرممکن است./ایران جمعه

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.