10 پیشنهاد برای دیدن، شنیدن خواندن، رفتن و تماشا کردن

آخر هفته انجام دهید

فرهنگی /
شناسه خبر: 508950

اولین نشست صمیمانه هنرمند «Artist talk» با دانشجویان و هنرجویان در تئاتر مستقل تهران که به بهانه برگزاری سومین رپرتوار عصر رتجربه میزبان امیررضا کوهستانی خواهد بود، فردا برگزار می‌شود.

تئاتر

1.بروید ‌به گپ‌وگفت
امیررضا کوهستانی با دانشجویان‌

از بیست سال تمرین و تجربه

تئاتر مستقل - جمعه ۲۶ مهر - ساعت ۷ عصر

اولین نشست صمیمانه هنرمند «‌Artist talk» با دانشجویان و هنرجویان در تئاتر مستقل تهران که به بهانه برگزاری سومین رپرتوار عصرتجربه میزبان امیررضا کوهستانی خواهد بود، فردا برگزار می‌شود. در این نشست از تجربه‌های ابتدایی کوهستانی در دوران دانشجویی تا جدی‌ترین‌ تجربه بین‌المللی‌اش می‌شنویم.

کوهستانی نمایشنامه نویس و کارگردان جدی و فعال تئاتر ایران در عرصه بین‌المللی و سرپرست گروه تئاتر مهر که با نگارش نمایشنامه «قصه‌های در گوشی» شناخته شد کمی بعد با نگارش و کارگردانی نمایش «رقص روی لیوان‌ها» خودش را به‌عنوان یکی از چهره‌های‌ خلاق و مطرح به تئاتر ایران معرفی کرد.

او در حال حاضر در معتبرترین سالن‌های تئاتری جهان نمایش اجرا کرده است، نمایشنامه «درمیان ابر‌ها» را در انتشارات رویال کورت لندن منتشر کرده و پیشنهادهای بسیاری از کمپانی‌های مهم تئاتر اروپا برای اجرا دارد  و همچنین اعتبار دعوت رسمی مدیر جشنواره «اَوینیون» از گروه تئاتر مهر برای اجرای نمایش «شنیدن» در بخش اصلی هفتادمین دوره این رویداد را نه بر دوش خودش دارد که برای تئاتر ایران به ارمغان آورده است.

حالا او درباره همه اینها قرار است برای دانشجویان تئاتر حرف بزند. اگر جهان کارهای کوهستانی برایتان جذاب است یا مخاطب جدی و پیگیر تئاتر هستید این رویداد را از دست ندهید. همین فردا ۲۶ مهر در تئاتر مستقل رأس ساعت ۷. شرکت برای علاقه‌مندان آزاد است.

هنرهای تجسمی

2.تماشا کنید آثار یزدان سعدی را


روی خبرها نقاشی کرده‌ام...
نمایشگاه روزنامه ایران - گالری سیحون - تا ۱ آبان هر روز ساعت ۱۱
تا 19 بجز دوشنبه‌ها

یزدان سعدی که دومین نمایشگاه خود را در این گالری برگزار می‌کند بعد از نقاشی‌های کهن بر روزنامه تایمز حالا به سراغ نقاشی بر صفحات روزنامه ایران رفته است. در این نمایشگاه تعداد ۲۳ اثر از آثار او به نمایش گذاشته شده است. سعدی این آثار را روی روزنامه ایران به‌ تصویر کشیده است و موفق شده با خلاقیت خاصی روزنامه‌های باطله را به آثار با ارزشی تبدیل کند که مخاطبین بسیاری را به خود جذب کرده است.

استفاده از حداقل امکانات جهت ساخت اثر هنری و حتی المان‌های بصری‌ای که روزنامه به خودی خود دارد کمک به ترکیب‌بندی و ارزش بیشتر آثار شده است. در استیتمنت نمایشگاه، هنرمند به نظر هانری کربن درباره خلق آثار هنری اشاره دارد: سنت اساس زایش دوباره است و هر زایش دوباره‌ای به فعلیت درآمدن یک سُنت نو در زمان حال است.

یزدان سعدی همچنین درباره آثارش این‌طور می‌گوید: در این نمایشگاه کوشیده‌ام از ماهیت خبر فاصله بگیرم تا به جهانی عاری از خبر برسم. چون ذات خبر بد است. شاید خلق زیبایی، تنها راه رهایی از این جهان پر ازدحام باشد. جهانی که حالا به سمت حذف رسانه‌های کاغذی پیش می‌رود. اما اخبار روزنامه‌های من، نه کهنه‌اند، نه بد.

نگاه من به زندگی این است که در بدترین شرایط، انسان وظیفه دارد زندگی کند و خوش بگذراند. این نمایشگاه نقاشی که در روز جمعه ۱۹ مهر در گالری سیحون افتتاح شده تا اول آبان ادامه دارد.

 

رادیو خانگی

3.گوش کنید به پادکست «رادیو دیو»‌

در آغوش موسیقی و ادبیات و جغرافیا

«فضای شهری تهران در اولین برخورد توده سیالی از جنس صداست یک هوم یا همهمه گنگ که رنگ خاکستری را در ذهن تداعی کرده و مانند حجمی برخاسته از هزاران زنبور خشمگین با انسان حرکت می‌کند، این صدای تهران قرن بیست‌ویکم است. در ایستگاه متروی دروازه دولت با کمی دقت می‌توان اجزای این توده را به تفکیک شنید. دو صدای مختلف بیپ از دروازه الکترونیک بلیت‌خوان، صدای بم یکی از مأموران مترو...» اولین اپیزود این پادکست با این جملات شروع می‌شود.

پادکستی که از همان ابتدا جایش را میانه موسیقی و ادبیات و جغرافیایی که آن ادبیات و موسیقی متعلق به آن است پایه‌گذاری می‌کند. در هر قسمت ما ابتدا یک موسیقی از شهری می‌شنویم و پس از آن یک مکالمه، بخشی از یک داستان، روایتی از آن شهر و منطقه به همراهی آن موسیقی نزدیک‌ترین تجربه را به شنونده منتقل می‌کند. اگر اهل تصویرسازی هستید.

اگر نت و کلمه برای شما تصویر می‌سازد این پادکست خیلی به دل‌تان می‌نشیند. ضمن آنکه همراه این حال خوش با آن متن و آن قطعه موسیقی هم آشنا می‌شوید. این پادکست مثل پادکست‌های داستان محور نیاز به تمرکز بالا ندارد و می‌توانید در هر فضایی براحتی آن را گوش دهید. پادکستی رنگارنگ بین کلمه‌ها و موسیقی. و نیازی نیست منظم و از ابتدا آن را گوش دهید. هر بخش یک داستان و یک روایت منحصر به‌فرد دارد.

 

سینما

4.ببینید مستند «زمناکو» را‌

‌مستندهایی را که ندیدید اینجا ببینید

خرید بلیت برای تماشای آنلاین فیلم‌های مستند

هاشور یک وب‌سایت است که به شما این امکان را می‌دهد تا به مرجعی از فیلم‌های مستند ایرانی دسترسی داشته باشید. یک شبکه نمایش که محتوای مورد نظر را روی موبایل، تبلت، کامپیوترهای شخصی یا تلویزیون خانگی با کیفیتی مناسب ارائه می‌کند. شما با عضویت در این سایت و خرید بلیت برای تماشای آنلاین هر فیلم می‌توانید در زمان مورد نظرتان آن فیلم مستند را تماشا کنید.

در حال حاضر یکی از فیلم‌های جذابی که روی این شبکه نمایش قرار گرفته فیلم مستند زمناکو است. فیلمی که در مدت زمان ۷۰ دقیقه روایتگر قصه زندگی کودکی ۴۰ روزه است که در جریان جنگ تحمیلی از حلبچه عراق به ایران آورده می‌شود و سر از خانواده‌ای در مشهد درمی‌آورد و در آن خانواده بزرگ می‌شود. آن‌طور که در فیلم گفته می‌شود به دلایل امنیتی به او شناسنامه نمی‌دهند.

مسأله گرفتن شناسنامه برایش بتدریج به مسأله یافتن هویت واقعی‌اش بدل می‌شود. بخصوص بعد از مرگ مادرش، علی که اکنون فهمیده اصل و نسبش کردی است تصمیم می‌گیرد به اقلیم کردستان عراق برود و پدر و مادر بیولوژیکش را پیدا کند. داستان با آزمایش‌های متعدد «دی‌ان‌اِی» از او و خانواده‌هایی که گمان می‌رود می‌توانند خانواده او باشند ادامه دارد و ما را با زوایای پنهان پیچیدگی‌های بحران هویت روبه‌رو می‌کند.

مستند بلند «زمناکو» تاکنون تندیس شایستگی بهترین فیلم مستند از هفدهمین جشن خانه سینما، تندیس شایستگی بهترین پژوهش از هفدهمین جشن خانه سینما، تندیس بهترین کارگردان از نهمین جشنواره سینما حقیقت و جایزه بین‌الادیان
سی وچهارمین جشنواره جهانی فیلم فجر را به‌دست آورده است.
 

 

ادبیات

5.بخوانید کتاب «روزنامه‌ها و مجله‌های کمیاب دانشگاه تهران» را‌

برای آنکه بماند آنچه ماندنی نیست...
انتشارات دانشگاه تهران ۱۳۹۸

«روزنامه‌ها و مجله‌های کمیاب دانشگاه تهران؛ موجودی کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و تأمین منابع علمی» با پژوهش و نگارش سیدفرید قاسمی منتشر شد.
در یادداشت ابتدایی کتاب به قلم رسول جعفریان آمده است: در حوزه فهرست کردن نشریات، تلاش‌های فراوانی صورت گرفته و گام‌هایی برداشته شده است. اما این گام‌ها در مقایسه با آنچه باید انجام شود و دقیقاً در مقام یک تابلو راهنما برای فهرست کردن تمامی سرمایه‌های موجود، اندک و محدود است.

اشکال این است که اگر ما در مرحله پیش از دیجیتال، کار فهرست‌نگاری را تمام کرده بودیم، قدم‌های بعدی را در دیجیتالیزه کردن این معلومات، راحت‌تر می‌پیمودیم. اما اکنون در هر دو مرحله، کارها نیم‌خورده انجام شده است.

همچنین در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: آنچه در این کتاب خواهید دید به جهت شناسایی ادواری‌های نادر کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و تأمین منابع علمی دانشگاه تهران و برای مرمت و حفاظت بیشتر این نفایس فراهم آمده است.

به همین منظور اطلاعات کتاب‌شناختی فهرست‌های ادواری‌های کتابخانه مرکزی و به استناد همان فهرست‌ها، سیاهه‌ موجودی زمانه قاجار مجموعه کتابخانه یادشده را از نظر خواهید گذراند. سپس آگاهی‌هایی از سامانه شخصی مؤلف به اطلاع خواهد رسید.

در ادامه بر پایه‌ یک فهرست مشترک، اشارتی به پاره‌ای از شماره‌های روزنامه‌ها و مجله‌های کمیاب کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و تأمین منابع علمی دانشگاه تهران خواهد شد که در میان کتابخانه‌های معتبر کشور به‌ندرت یافت می‌شوند.

این کتاب به مناسبت افتتاح تالار نشریات کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران در ۱۲۷ صفحه و با شمارگان ۲۰۰ نسخه به چاپ رسیده است.‌‌‌‌

 

هنرهای تجسمی

6.تماشا  کنید آثار کیان وطن را
پی صدای زخمه‌ تار داداش‌خان
نمایشگاه نقاشی‌ شهر فیل - گالری هما - ۲۶ مهر تا ۱۳ آبان از ساعت ۱۱ تا ۷

کیان اولاد وطـن متولد ۱۳۵۵ تهـران فارغ‌التحصیل هنر، هـنرمـند و طـراح پـرکار و خسـتگی‌نـاپـذیر، سـال‌هـاسـت که در مـجادلـه بـا جـاذبـه‌هـا و دافـعه‌هـای تهـران، این شهـر و تـاریخش را می‌پـاید، می‌کشد و می‌پـژوهـد. مـهم‌تـرین بـن‌مـایه‌هـای طـراحی‌هـای او در سـال‌هـای اخیر تـاریخ مـعماری، طـراحی شهـری و تغییرات شهـرسـازی تهـران بـوده اسـت. حـاصـل این تـمرکز، سـه‌گـانـه‌ گسـترده‌ «تهـران» بـوده که سـومین بـخش آن بـا عـنوان «تهـران / فـصل دوم / نـقطه‌ گـریز» در نـمایشگاهی ارائـه شـده اسـت.

آثـار کیان وطـن تـاکنون در هشـت نـمایشگاه انـفرادی و چـندین نـمایشگاه گـروهی بـه نـمایش درآمـده‌انـد. او‌ با همین رویکرد حالا در تازه‌ترین نمایشگاه خود، شهر فیل، تصویر از دست‌رفته‌ دوران شکوه شهر را نشان می‌دهد که زمانی دل مردمان به آن خوش بود و سازشان در آنجا کوک و ایام‌شان به کام. کاراکتر اصلی نقاشی‌ها فیلی در هیبت انسان است که پی آسایش و زندگی است اما هر چه نصیبش می‌شود ویرانی و تباهی‌ست. شهری که دیگر وجود ندارد و مردمی که هیچ کدام‌شان را نمی‌شناسد.

اعلان این نمایشگاه را روی تیزر سینمایی و هنرمندانه‌ای که برایش ساخته شده، پرویز پرستویی خوانده و کیان وطن در دعوتنامه نمایشگاه، به این چهره مطرح سینمای ایران ادای احترام کرده است. متنی که پرستویی خوانده به ادبیات تهران قدیم است و درباره روزگار رفته.
هنرمند در دعوتنامه نمایشگاه درخواست کرده است کودکان زیر 10 سال را به دیدن این آثار نیاورید.

 

ادبیات

7.بخوانید  سری کتاب‌های
«باشگاه مغز» را
تمرین ذهن کنید تا هوشیار بمانید
انتشارات مهرسا - چاپ یازدهم - ۱۳۹۸

اغلب ما آگاهی نسبتاً مناسبی از عضلات، استخوان‌ها و مفاصل خود داریم. می‌دانیم که هریک از اجزای بدن ما چه وظایفی برعهده دارند یا اصطلاحاً به چه دردی می‌خورند. همچنین از شیوه‌‌ها و روش‌های تقویت یا تخریب آنها آگاهی داریم. می‌دانیم و باور داریم که ورزش منظم، عضلات را تقویت خواهد کرد و توان جسمی ما را افزایش می‌دهد.

اما متأسفانه بسیاری از ما اطلاع چندانی از مغز خود، اجزا و عملکرد آن و شیوه‌های تقویت یا تضعیف آن نداریم. این درحالی است که مغز انسان مهم‌ترین بخش وجودی او برای انسان بودن و هوشمند زندگی کردن است. حفظ سلامت مغز و تقویت توانمندی‌های آن باید از هدف‌های اصلی ما در هر سن و در هر موقعیتی باشد. اما برای رسیدن به این هدف داشتن دانش مناسب و عمل به گروهی از توصیه‌های کلیدی ضروری است.

کتاب «باشگاه مغز» حاوی تمریناتی برای تقویت توانمندی‌های مغز است، تمرینات درنظرگرفته شده در این کتاب و آموزش‌ها و نکات کاربردی، دست به دست هم داده‌اند تا در ۱۶ پله، مغز شما را در هفت حیطه شناختی مهم یعنی حافظه، توجه، مهارت‌های بصری- فضایی، حل مسأله و منطق و مهارت‌های محاسباتی، تشخیص احساسات و مهارت‌های کلامی بیش از پیش توانمند سازند.

خرید این کتاب به منزله ثبت‌نام در یک دوره بازتوانی مغزی است. طی اجرای منظم تمرینات باشگاه مغز در ۱۶ پله در دوره زمانی ۲ تا ۶ ماهه اگرچه ممکن است ابتدا تصور کنید سرعت تقویت عملکردهای مغزی شما کم است، اما نتیجه نهایی بدون شک برای شما بسیار جذاب خواهد بود.

مسأله مهمی که درباره این کتاب اهمیت دارد چیدمان دوره‌ای مهارت‌ها و سخت شدن تدریجی تمرین‌ها طی دوره است. اگر مدام چیزهایی از خاطرتان می‌رود. اگر تمرکز ندارید. نگران ابتلا به آلزایمر هستید تمرینات این کتاب‌ها یکی از پیشنهادهای سالم و کم خرج برای کمک به شماست.

 

سینما

8.ببینید  مستند «زیر صفر مرزی» را
ناگفته‌های عملیات خیبر
اکران در گروه هنر و تجربه

مهدی افشارنیک که او را به‌عنوان یک روزنامه‌نگار می‌شناختیم حالا با تجربیات سال‌های کاری خود به سراغ ساخت مستند رفته است. مستندی مردم‌نگارانه که با روش مصاحبه پی کشف ناگفته‌هایی از جنگ است. مصاحبه‌ها روندی کاشفانه را در پی گرفته‌اند و مخاطب را قدم‌ به ‌قدم برای رسیدن به حقیقت کمک می‌کنند. قصه صریحی در میان است. داستان یکی از فرماندهان عملیات خیبر به نام «علی هاشمی» است.

فرماندهان نظامی در مورد موفقیت عملیات خیبر در سال 1362 و در نیزارهای جزیره مجنون، اتفاق نظر ندارند. این همان عملیاتی است که طی آن محمدابراهیم همت و حمید باکری به شهادت رسیدند و حسین خرازی نیز به شدت مجروح شد.

افشارنیک را باید یکی از نخستین روزنامه‌نگارانی دانست که به طور تخصصی در حوزه‌ نفت متمرکز بوده و از اواسط دهه‌ 70 تاکنون یکی از جریان‌سازترین روزنامه‌نگاران حوزه‌ نفت شناخته می‌شود. آشنایی با تمام جنبه‌ها و ابعاد فعالیت‌های وزارت نفت سبب شده فیلمساز بخوبی نسبت به «سوژه‌» آگاهی داشته باشد.

برای تهیه بلیت و آگاهی از سینما‌ها و ساعت‌های اکران این مستند می‌توانید به سایت سینما تیکت مراجعه کنید.

 

تئاتر

9.تماشا  کنید نمایش «فرونشست» را
داستان هم‌جواری و همسایگی
تماشاخانه شانو - ساعت ۵:۳۰ تا ۳ آبان جز شنبه‌ها

فرونشست چهارمین نمایشی است به نویسندگی و کارگردانی سعید زارعی که از تاریخ ۱۶ مهر در تماشاخانه شانو به روی صحنه رفته است. این درام اجتماعی، روایتی موازی و همزمان از زندگی دو طیف متفاوت اجتماع است که موقعیت‌های غیرمنتظره‌ای را خلق می‌کند. قصه‌ هم‌جواری ۲ خانه روبه‌روی هم که تناقض‌های غیرقابل پیش‌بینی زندگی را به تصویر می‌کشد.

در این نمایش خالق استواری، مرضیه شاه دادی، احسان ناجی، حسین نصراللهی، الهه نوری و عسل تهمتن به ایفای نقش می‌پردازند. سعید زارعی تا پیش از این با کارگردانی آثاری چون  «خشم شدید فلیپ هوتس»، «سینارت»، «این چرخ که می‌خورد زمین»، «خوبان ناخوانده به میهمانی خوبان می‌روند» در تئاتر فعالیت داشته است. این نمایش هر روزه در ساعت ۵ و نیم عصر روی صحنه تماشاخانه شانو به آدرس تهران، خیابان وصال شیرازی بالاتر از تقاطع طالقانی، کوچه فرهنگی بهنام، پلاک ۳ اجرا می‌شود.

 

شهر

10.شرکت  کنید در جشنواره
«حس خیابان»
تو فکر یک سقفم
آبان ۹۸

جمعیت طلوع بی نشان‌ها به‌عنوان حامی تخصصی افراد درگیر با معضل کارتن‌خوابی و اعتیاد علاوه بر کمک به درمان و بازگرداندن مؤثر این افراد به جامعه، با تغییر نگرش و یادآوری مسئولیت‌های فردی نسبت به آسیب دیدگان اجتماعی و مسأله بی خانمانی پایگاهی برای حضور آگاهانه افراد جامعه است. در همین راستا آنها جشنواره‌ای به نام «حس خیابان» را برنامه‌ریزی کرده‌اند.

تجربه زیستی افرادی که روزگاری را در خیابان‌های شهر سپری کرده‌اند، در کنار آثار هنری تولید شده در حوزه آسیب‌های اجتماعی و کارتن‌خوابی می‌تواند اتفاقی بزرگ در حوزه فرهنگ و هنر رقم بزند. این مسابقه در دو سطح حرفه‌ای و ویژه که مخصوص افرادی با تجربه زیستی کارتن‌خوابی است برگزار می‌شود. همه آثار(منتشر شده یا نشده) که دارای درون‌مایه مدنظر جشنواره باشند، می‌توانند در این جایزه شرکت کنند.

افراد حتماً در صورت داشتن تجربه خیابان‌خوابی برای شرکت در بخش ویژه اعلام حضور نمایند. مهلت و شیوه ارسال آثار بدین صورت است که پدیدآورندگان دو نسخه از آثار خود را تا پایان مهرماه ۱۳۹۸ به دبیرخانه جشنواره در نشانی تهران، بزرگراه محلاتی، خیابان صالحی، کوچه عبدالمحمدی، پلاک ۶ یا نسخه PDF را به نشانی الکترونیکی info@toloo.org یا در واتساپ به شماره ۰۹۰۳۴۵۶۱۵۹۳ ارسال کنند./ ایران جمعه

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.