قلب رخشان بنی اعتماد برای انسان‌ و طبیعت می‌تپد

فرهنگی /
شناسه خبر: 508815

سه فیلم از مجموعه فیلم‌های مستند کارستان با حضور رخشـــــان بنی‌اعتمــــاد در جشنواره فیلم «زنان شرقی» در آلمان به نمایش در می‌آید. این جشنواره که برگزارکننده آن انجمن غیرانتفاعی «ارتباط فرهنگی ایران و آلمان» است از تاریخ بیست‌وپنجم تا بیست‌ونهم مهرماه (21-17 اکتبر)، در سینمای اودئون آپولوی شهر کوبلنز، به بررسی فیلم‌هایی به کارگردانی فیلمسازان زن و یا با محوریت زنان ایرانی خواهد پرداخت.

«فستیوال فیلم زنان شرقی» یک فستیوال غیرانتفاعی و غیر رقابتی است. این فستیوال که در 5 روز برگزار می‌شود به نمایش آثار مستند و داستانی اختصاص دارد. برگزارکنندگان این جشنواره معتقدند که تمام جنگ‌ها، نفرت‌ها و درگیری‌های امروز دنیا به واسطه‌ عدم شناخت فرهنگی شکل گرفته و امیدوارند با برگزاری این جشنواره‌ها به شکل‌گیری این ارتباط و شناخت کمک کنند. میهمان ویژه‌ این دوره‌ از جشنواره خانم رخشان بنی‌اعتماد است و قرار است علاوه بر فیلم‌های قدیمی او یعنی «نرگس» و «خون‌بازی»، سه فیلم «توران‌خانم»، «مادر زمین» و «بنیانگذار محک» از مجموعه فیلم‌های مستند کارستان در این دوره‌ جشنواره به نمایش دربیاید. قطعاً دلایل بسیار زیادی برای انتخاب خانم بنی‌اعتماد و نمایش آثارشان در هر جشنواره وجود دارد. ایشان یک فیلمساز اجتماعی است که هم حیثیت بین‌المللی و هم اعتبار داخلی‌ زیادی دارد و حضورش و نمایش آثارش ارزش این فستیوال را بیشتر می‌کند. رخشان بنی‌اعتماد بانوی سینمای ایران است و اگر قرار باشد تأکیدی بر تصویر زنان در سینما و همچنین نقش فیلمسازان زن داشته باشیم قطعاً خانم بنی‌اعتماد از شاخص‌ترین آنها در این زمینه است. او متعلق به نسلی است که در آن دوره تعداد زنان فیلمساز محدود بود. ایشان با سبک خاص و نگاه اجتماعی متفاوتشان به فیلمسازی قابل اعتنا در این حوزه تبدیل شدند. نگاه ایشان به دور از قضاوت افراطی است و موقعیت را به گونه‌ای جلوی چشم مخاطب تصویر می‌کند که ذهن مخاطب را درگیر موقعیت کند و راجع به آن اتفاق فکر کند. خانم بنی‌ اعتماد هم نگاه حساسی روی موضوعات جهان و ایران دارند و هم سبک خوبی برای بیان واقعیت‌ها دارند. علاوه بر آثار سینمایی ایشان در حوزه مستند هم، درک خوبی از موضوعات دارند. به عنوان نمونه در چند سال اخیر که با حمایت ایشان و مجتبی میرتهماسب مجموعه «کارستان» شکل گرفته شاهد معرفی الگوهای زنده و باورپذیر هستیم که به نسل جوان نشان می‌دهد چطور می‌شود یک فکر و ایده را پیش برد؛ ایده‌هایی شرافتمندانه که به نفع تمام انسان‌ها و طبیعت است.
علاوه بر ارزشمندی نوع نگاهشان در تولید آثار سینمایی و تنوع موضوعات، موضع‌گیری‌شان در رخدادهای اجتماعی او را به چهره‌ای اثر‌گذار و شاخص تبدیل کرده است. رخشان بنی اعتماد یک فیلمساز جسور، مؤلف و شجاع است بنابراین کاری که می‌سازد هم پر از صداقت است و روی مخاطبش چه در ایران و چه در خارج از ایران اثر می‌گذارد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.