اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸
اولین پرواز خلبان و کمک خلبان زن با بیش از 300 مسافر انجام شد

سکانداری زنان در آسمان مشهد

سکانداری زنان در آسمان مشهد
یوسف حیدری خبرنگار

یک روز خاص و فراموش نشدنی در صنعت هوانوردی ایران اتفاق افتاد. وقتی 160 مسافر پرواز شماره 4041 تهران به مشهد در ارتفاع 10 هزار متری صدای کاپیتان نشاط جهانداری را شنیدند، باور نمی‌کردند هدایت هواپیما توسط دو بانوی خلبان انجام می‌شود.

این اولین بار بود که هدایت هواپیمای مسافربری توسط دو بانوی خلبان انجام می‌شد و بعد از فرود هواپیما در فرودگاه هاشمی‌نژاد، همه مسافرها با شوق زیاد در انتظار دیدن خلبان و کمک خلبان و ابراز احساسات به آنها بودند.
خلبان نشاط جهانداری و خلبان فروز فیروزی ساعتی بعد با 171 مسافر و با شماره پرواز 4040 فرودگاه مشهد را ترک و در فرودگاه مهرآباد به زمین نشستند تا به این ترتیب افتخار اولین پرواز مستقل دو بانوی خلبان به نام آنها ثبت شود.
نشاط جهانداری متولد 1369 فارغ‌التحصیل رشته مهندسی فناوری هوانوردی خلبانی است. او با بیان اینکه از کودکی عاشق خلبانی بود، می‌گوید: از کودکی زمانی که 5-4 ساله بودم، علاقه خاصی به هواپیما داشتم، برعکس بیشتر دختر بچه‌های هم سن و سال خودم که عروسک بازی می‌کردند، من هواپیما را دوست داشتم. از 17 سالگی آموزش‌های اولیه خلبانی را یاد گرفتم و بعد از فارغ‌التحصیلی در قسمت flight dispatcher مشغول به کار شدم. کار من هماهنگی خلبانان قبل از پرواز و ارائه اطلاعاتی بود که هر خلبان برای انجام پرواز نیاز داشت. سال 89 وارد شرکت هواپیمایی زاگرس شدم و سه سال در بخش ایمنی پرواز و بازخوانی داده‌های اطلاعاتی پرواز کار کردم و سال 1392 زمانی که شرکت نیازمند نیروی خلبان بود، بعد از شرکت در آزمون با رتبه ممتاز قبول شدم و کم کم با گذراندن دوره‌ها، با معلم خلبان شروع به پرواز کردم.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.