اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
در نامه به دبیرکل حزب عدالت و توسعه ترکیه؛

«حزب ندا» خواستار پایان حملات نظامی به کردهای سوریه شد

«حزب ندا» خواستار پایان حملات نظامی به کردهای سوریه شد

حزب ندای ایرانیان در پی حمله نظامی ترکیه به کردهای سوریه و تجاوز نظامی به تمامیت ارضی کشور سوریه، طی نامه‌ای به حزب حاکم ترکیه، خواستار توقف این حملات شد.

در نامه روز سه شنبه حزب ندای ایرانیان خطاب به دبیرکل و اعضای حزب عدالت و توسعه ترکیه آمده است: از سال‌های دور، رصد سیاسی اوضاع کشور همسایه‌مان ترکیه و شرایطی که بر آن استوار بود، برای ایرانیان همواره اهمیت داشته است، از کودتاهای مختلف تا آزار و اذیت مسلمانان آن کشور در دولت‌های گذشته. ملت و دولت ایران بر طبق اصل حسن همجواری همواره به اوضاع آن کشور و خوشبختی و استقلال کشور همسایه اهمیت داده‌اند و تلاش بر صلح و روابط دوجانبه پایدار با همسایه خود داشته‌ است، چند سال قبل و در هنگام کودتای آخر علیه دولت منتخب ترکیه، مردم ایران در شبکه‌های اجتماعی با پیگیری خاصی انزجار خود را از کودتاگران اعلام می‌کردند و دولت جمهوری اسلامی ایران نیز در کنار دولت قانونی ترکیه باقی ماند.

این نامه افزود:‌ در چند سال ابتدای آغاز زعامت حزب عدالت و توسعه در ترکیه و ارائه راه‌های صلح با کردهای ترکیه، بارقه امید در میان تمام کشورهای منطقه طلوع کرد و امیدواری مردمان منطقه برای حل یکی از مشکلاتی که بعد از افزایش ناسیونالیسم افراطی بروز پیدا کرده بود بیشتر شد؛ اما متأسفانه این روند به نتیجه نهایی و ایجاد همزیستی مسالمت‌آمیز پایدار نینجامید.

حزب ندای ایرانیان خاطرنشان کرد: خواهران و برادران مسلمان روحیه شما و رهبرانتان در دفاع از حق مردم فلسطین که همواره در کنار آن مردم مظلوم زندگی کرده‌اید باعث مباهات جامعه اسلامی و زبانزد خاص و عام است. ایرانیان همواره آزادگی رئیس‌جمهوری اردوغان را در حمایت از مردم مظلوم فلسطین می‌ستایند.

این نامه یادآور شد: منطقه خاورمیانه هر روز با دخالت‌های آمریکا و تفرقه‌افکنی کشورهای منطقه چون دیگی جوشان است. حمله اخیر ارتش ترکیه به مناطق کردنشین سوریه با چراغ سبز آمریکای جنایتکار، کشتار زنان و کودکان و آواره ساختن آن‌ها، تجاوز به تمامیت ارضی سوریه به بهانه ایجاد منطقه امن، با هر نامی که هیچ نشانی از صلح ندارد، چیزی جز ویرانی و بدنامی در تاریخ برای کسی نخواهد داشت.

حزب ندا اضافه کرد: خانم‌ها و آقایان،  چشمه‌ صلحی که رئیس‌جمهوری اردوغان از آن صحبت می‌کند، چیزی جز پیروزی بنیادگرایانی نداشته که از دست‌اندازی به جان و مال غیرنظامیان هیچ ابایی ندارند و جز خشکی و نابودی و کودک کشی هیچ خروجی نداشته‌اند. زخم‌های منطقه یک به یک سرباز می‌کنند و با هیزم اضافه کردن استعمارگران، ملت‌های منطقه را از پا درمی‌آورد.

این نامه افزود: آقای دبیر کل،  تجربه چند دهه اخیر این نکته را به ما آموخته که امنیت پدیده جمعی است و آرامش منطقه و احساس عدالت جمعی اثرات مستقیم در امنیت تمامی کشورهای منطقه دارد و ملت‌سازی‌های جدید هویت پایداری نخواهند داشت. همان‌طور که ریشه دواندن داعش در عراق و سوریه موجبات به وجود آمدن حوادث تلخ تروریستی در دیگر کشورهای منطقه از جمله ترکیه و ایران شد. جنگی که کرد ها در آن در کنار ملت‌های منطقه خط مقدم مبارزه با داعش بوده‌اند. پیشنهاد می‌شود دولت فعلی که برآمده از حزب عدالت و توسعه است اهداف و خواسته‌های خود را از طریق روش‌های پیش‌بینی شده در بند ۳ و ۴ ماده ۲ منشور ملل متحد که در آن بر لزوم استفاده از روش‌های مسالمت‌آمیزی که حافظ صلح جمعی و مخالف تهدید و زور علیه تمامیت ارضی و استقلال سیاسی دیگر کشورها است پیگیری کند تا منطقه بار دیگر دچار جنگ‌های خانمان برانداز نگردد.

در این نامه خطاب به اعضای محترم حزب عدالت و توسعه تصریح شده است:‌ ما اعضای حزب ندای ایرانیان از شما می‌خواهیم تمام تلاش خود را برای پایان دادن به جنگ غیرقانونی و ضدانسانی به کار گرفته و با استفاده از دیپلماسی و واسطه‌گری دولت‌های دیگر منطقه همچون جمهوری اسلامی ایران که در این زمینه اعلام آمادگی کرده به حل مسائل و اختلافات بپردازید.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.