سخنرانی سالانه ملکه انگلیس از طرح‌های آتی دولت جانسون برای پسابرگزیت پرده برداشت

سایه «برگزیت» بر سخنرانی ملکه

بین الملل /
شناسه خبر: 508494

حوالی ظهر دیروز دوشنبه به وقت محلی بود که کالسکه سلطنتی حامل ملکه انگلیس در هوای بارانی با همراهی صدها نفر از مردم این کشور کاخ باکینگهام را به مقصد وست مینیستر ترک کرد. در وست مینیستر تمام نمایندگان پارلمان انگلیس برای شنیدن سخنرانی سالانه بسیار مهم ملکه فراخوانده شده بودند و هرچه عقربه‌های ساعت به ظهر نزدیک‌تر می‌شد، هیجان‌ها بالاتر می‌رفت زیرا سخنرانی ملکه در واقع روخوانی کلیت طرح‌ها و برنامه‌های آتی دولت بوریس جانسون، نخست‌وزیر بویژه برنامه‌اش برای پایان دادن به بن‌بست برگزیت بود.

به گزارش سایت روزنامه انگلیسی گاردین، بجز سال 2018 که به خاطر حساسیت موضوع برگزیت ترزا می، نخست‌وزیر سابق انگلیس خواستار برگزار نشدن سخنرانی سالانه ملکه شد و دو سالی که ملکه به خاطر باردار بودن (سال‌های 1959 و 1963)، نتوانست سخنرانی سالانه را انجام دهد، هر سال مجلس اعیان انگلیس میزبان ملکه است. ظهر دیروز دوشنبه هم طبق این سنت ملکه در مجلس اعیان حاضر شد و متن سخنرانی ای را که دولت آن را تهیه و تنظیم کرده بود و در واقع برنامه‌های آتی دولت است، قرائت کرد. در این سخنرانی به 26 طرح جدید یا بازنویسی شده اشاره شد که حدود یک سوم آنها مربوط به برنامه‌های دولت برای پسابرگزیت بود. ملکه دیروز به نقل از دولت و در حالی که بر تخت سلطنتی در مجلس اعیان تکیه زده و از روی برگه‌هایی که در دستش بود، متنی را می‌خواند، گفت، برگزیت طبق برنامه در روز 31 اکتبر اجرایی خواهد شد. او افزود، پایان دادن به آزادی تردد انسانی و کالایی پس از برگزیت از برنامه‌های دولت است اما انگلیسی‌هایی که شهروندی اتحادیه اروپا را دارند، می‌توانند شهروندی خود را بعد از برگزیت هم تمدید کنند. ملکه تأکید کرد، دولت خواستار همکاری با تمام احزاب در ایرلند شمالی برای رسیدن به توافق است. یکی از جدی‌ترین چالش‌های برگزیت مسأله مرزی در ایرلند شمالی است. ملکه در ارائه بخش دیگری از طرح‌های دولت، از تشدید مجازات علیه خارجی‌هایی که در داخل انگلیس مرتکب خشونت و تجاوز جنسی می‌شوند و حمایت از افرادی که مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند، خبر داد. فارغ از تمام این موضوعات مطرح شده، آنچه سخنرانی ملکه را حائز اهمیت می‌کند، مذاکراتی است که در 5 روز آینده بر سر این 22 طرح بین نمایندگان انجام خواهد شد و در نهایت هم نمایندگان باید به این طرح‌ها رأی دهند. به طور سنتی بسیار کم سابقه است که نمایندگان به این طرح‌ها رأی منفی بدهند اما از آنجا که از زمان روی کار آمدن بوریس جانسون تاکنون تقریباً هیچ‌کدام از طرح‌های او برای برگزیت از پارلمان رأی نیاورده است و آقای نخست‌وزیر تاکنون 7 بار از پارلمان «نه» شنیده است، بعید نیست این بار هم نمایندگان به طرح‌های او که در قالب سخنرانی ملکه مطرح شده، رأی منفی دهند. اگر چنین شود، در واقع او رأی عدم اعتماد از پارلمان دریافت کرده است و چاره‌ای جز برگزاری انتخابات زودهنگام یا استعفا ندارد.
دیروز چند ساعت پس از سخنرانی ملکه از تریبون مجلس اعیان، نمایندگان در مجلس عوام جمع شدند و سخنان بوریس جانسون در دفاع از طرح‌هایش را شنیدند. پس از جانسون، جرمی کوربین، رهبر اپوزیسیون انگلیس هم در نقد طرح‌های جانسون سخنرانی کرد. این روند هم طبق سنت دیرینه رخ داد. حالا نمایندگان 5 روز فرصت دارند درباره این طرح‌ها بحث و گفت‌و‌گو کنند و در آخر به سخنرانی ملکه یا به بیان بهتر مانیفست دولت جانسون که از زبان ملکه بیان شده، رأی دهند. آخرین باری که یک دولت در انگلیس از کسب رأی سخنرانی ملکه محروم شد مربوط به سال 1924 است حال باید منتظر ماند و دید که آیا جانسون این اتفاق را تکرار خواهد کرد.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.