اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

5 شهرستان مازندران را آب گرفت؛ 40 خانوار آواره شدند

5 شهرستان مازندران را آب گرفت؛ 40 خانوار آواره شدند

بارندگی شب گذشته و امروز نیز موجب آب‌گرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌ها در حوزه شهر و تعدادی از روستاهای بخش مرکزی نوشهر مازندران از جمله روستای مزگا شده است.

رستم سیاسرانی بخشدار مرکزی نوشهر در خصوص وضعیت این روستا و روستاهای دیگر بخش مرکزی که دچار آب‌گرفتگی شدند، گفت: در ساعات اولیه صبح امروز به اتفاق صفرنژاد فرماندار نوشهر و با اعضای ستاد مدیریت بحران در تعدادی از روستاها حضور یافتیم تا از نزدیک در جریان وضعیت سیل قرار گیریم.

وی با بیان اینکه رودخانه روستای مزگا دچار طغیان شده بود، افزود: این طغیان باعث آب‌گرفتی شدید معابر و کوچه‌های این روستا شد و حتی آب به داخل ۴۰ واحد مسکونی نفوذ کرد که البته آنقدر شدید نبود.

مدیر کل مدیریت بحران استان مازندران از آب‌گرفتگی چند واحد مسکونی در غرب استان خبر داد.

علی اصغر احمدی در مورد بارش‌های امروز و وضعیت بحرانی پیش آمده در برخی مناطق اظهار کرد: بیشترین بارش‌ها مربوط به رامسر با ۲۱۰ میلی متر بوده است.

وی تصریح کرد: آب‌گرفتگی که بر اثر طغیان رودخانه‌ها در شهرها اتفاق افتاده باشد، نداشتیم، اما با توجه به اینکه جوی‌ شهرها ظرفیت این حجم بارندگی را نداشته و این امری طبیعی است، برخی شهرهای استان مانند نوشهر، عباس‌آباد، ساری و قائمشهر دچار آبگرفتگی معابر شدند.

فرماندار رامسر از تخریب و شسته شدن راه‌های ارتباطی رامسر و محور وانکوه در این شهرستان خبر داد.

محمد آزاد در گفت‌و گو با ایسنا، با بیان اینکه باران شدید از شب گذشته شروع شده و در بالادست و مناطق جنگلی میزان بارش بیشتر بوده است، اظهار کرد: بارندگی شدید طی ۲۴ ساعته گذشته باعث طغیانی شدن رودخانه‌ها در رامسر شده است.

وی با اشاره به اینکه پرآب و سیلابی شدن رودخانه‌ها از بارش شدید شروع شد، تصریح کرد: بارش شدید خساراتی را به برخی از جاده‌ها در محور وانکوه این شهرستان بوجود آورد.

در مهرماه سال گذشته، بارش ۲۵۰ میلیمتری باران در شهرهای رامسر، نوشهر و چالوس در مدت کوتاهی به سیلاب تبدیل شد و خسارت‌های فراوانی به بار آورد.

در شهرستان نوشهر علاوه بر خسارات در دو روستای بخش کجور و ۲۲ روستای بخش مرکزی، موجب تخریب پل کمربندی بر روی رودخانه ماشلک و در نتیجه فوت راننده کامیون شد. از زمان سیل مهرماه ۹۷  تاکنون یکسال می‌گذرد اما هنوز در بسیاری از مناطق سیل‌زده غرب مازندران خسارات سیل جبران نشده و پیامدهای آن پابرجاست.

بارندگی شب گذشته و امروز نیز موجب آب‌گرفتگی معابر و طغیان رودخانه‌ها در حوزه شهر و تعدادی از روستاهای بخش مرکزی نوشهر از جمله روستای مزگا شده است.

سیلاب و طغیان رودخانه در روستای مزگا بخش مرکزی نوشهر تقریبا قصه پر غصه دیرینه است که نه کسی را خواب می‌برد نه درس عبرتی برای متجاوزین به حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها در این روستای گردشگری می‌شود. تجاوز به انهار کشاورزی در روستای مزگا در تصرف ویلاداران خود عاملی شده تا آب‌گرفتگی در معابر روستا همچنان در مزگا باقی بماند.

 

۲۰۰ میلیمتر بارش در تنکابن، مشکلی نیست

سید امیر حسینی جو - فرماندار تنکابن - وضعیت فعلی تنکابن را اینگونه تشریح کرد: با توجه به اقداماتی که پیشتر در حاشیه و مسیر رودها انجام شده بود و نیز به دلیل بارش کمتر مناطق بالادست نسبت به جلگه تنها چند مورد آبگرفتگی معابر روستایی و شهری و نیز آب شستگی اندک محورها خسارت جدی گزارش نشده است.

وی با استناد به گزارش هواشناسی استان بارش در سطح شهرستان را 200 میلیمتر اعلام کرد و با بیان وجود آبگرفتگی در روستاهای چناربن، بهکله و زنگشا محله افزود: این اتفاق در پی محدودیت برخی کانال‌ها و پل‌ها که گنجایش ظرفیت آب عبوری را نداشتند، ایجاد شد و از ظهر امروز به بعد با اعلام هواشناسی مازندران مبنی بر پایان بارش‌ها این مشکل مرتفع خواهد شد.

فرماندار تنکابن از برقراری خطوط آب، برق، گاز و تلفن در تمامی روستاهای شهرستان خبر داد و خاطرنشان کرد: صبح امروز چند مورد قطعی برق گزارش شد که بلافاصله موضوع در دستور کار قرار گرفت و حل و فصل شد و طی گزارشات به دست آمده اکنون تمامی محورها به جز محور سلیمان‌آباد به لزربن در محدوده توکله باز است و تردد در آن‌ها جریان دارد.

حسینی جو درباره آبشستگی پل موقت توکله اعلام کرد: پل باکسی موقت توکله که پس از حادثه سیل سال گذشته به عنوان مسیر جایگزین بر روی رودخانه قرار گرفته بود بر اثر بارش‌های دیشب و امروز در حاشیه غربی دچار آب شستگی شد که تا پایان امروز محور بازگشایی می‌شود.

وی به برخی مسیرهای مستعد رانش در دامنه و روستاها اشاره کرد و گفت: در روستاهایی مانند تودارک، بوتندان و یوسف آباد، رانش و آب شستگی محور گزارش شده و در مورد روستای یوسف آباد حاشیه مسیر عبوری دچار آب شستگی شد که با حضور به موقع بنیاد مسکن تردد در این مسیر جریان دارد.

 

 

لایروبی رودخانه‌ها در تنکابن

حسن باقری گرمارودی معاون عمرانی فرمانداری تنکابن نیز در گفت‌وگو با ایسنا تصریح کرد: بارش 200 میلیمتر باران نشان داد که اقدامات پیشگیرانه و ترمیمی دستگاه‌ها از قبیل دیواره‌سازی اداره بنیاد مسکن و دیواره و گوشواره سازی پل ها و نیز احداث پل های شهرستان توسط اداره راه پس از حادثه سیل سال گذشته، کارهایی بجا بود و به موقع انجام گرفت.

وی به وجود نیامدن خسارات در بارش‌های دیشب و صبح امروز را به لایروبی مناسب رودخانه‌های شهرستان نسبت داد و تاکید کرد: علیرغم کاستی ها و نواقصی که وجود دارد اما لایروبی به موقع و مناسب رودها باعث شد تا کمترین خسارت در بارشی به بزرگی 200 میلیمتر در شهرستان گزارش شود.

معاون عمرانی فرمانداری تنکابن خسارات موجود به منازل در برخی مناطق در اثر آبگرفتگی اندک را مربوط به پائین‌تر بودن واحد مسکونی نسبت به خیابان و کوچه عنوان کرد و با بیان اینکه آبگرفتگی در این مناطق پیش بینی شده بود، افزود: خسارتی در مورد محصولات کشاورزی گزارش نشده و از این حیث آسیبی وارد نشده است.

 

/ ایسنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار