اختتامیه سومین جشنواره "فیلم کوتاه 10" شب گذشته با همکاری موزه سینما برگزار شد.

در مراسم اختتامیه سومین جشنواره "فیلم کوتاه 10" از داریوش مهرجویی به عنوان فیلمسازی که فضای جدیدی را در سینمای ایران ایجاد کرد، تقدیر شد و محسن امیریوسفی درباره مهرجویی گفت: مجید جوانمرد به شوخی می‌گوید خدا پدر داریوش مهرجویی را بیامرزد که با فیلم «گاو» راه جدیدی در سینمای ایران باز کرد و من هم معتقدم مهرجویی با فیلم درخشان «گاو» مسیر جدیدی را در کنار فیلم «آرامش در حضور دیگران» ساخته ناصر تقوایی ایجاد کرد.

وی ادامه داد: 10 سال بعد از آنکه فیلم «گاو» ساخته شد خود داریوش مهرجویی فکر نمی‌کرد این فیلم باعث شود سینمای ایران دوباره مهر تایید بگیرد، به حیات خود ادامه دهد و سینمای متفاوت ایران دوباره نفس بگیرد. البته به نظر من داریوش مهرجویی همچنان فخر سینمای روشنفکری ایران است و امیدوارم مشعلی که ایشان روشن کرد همچنان پابرجا بماند.

رئیس انجمن کارگردانان با ابراز خرسندی از اینکه امشب درجمع فیلمسازانی است که همه آنها از فیلم کوتاه وارد سینما شده اند، گفت: از نظر من چیزی به عنوان فیلم آماتور و حرفه‌ای وجود ندارد و فیلم کوتاه و بلند هردو می‌توانند حرفه‌ای باشند.

وی ادامه داد: به صورت کلی فیلمسازان به دو شکل وارد سینمای بلند می‌شوند یا از طریق دستیاری کارگردانی و یا اینکه با ساخت فیلم کوتاه و همیشه ترکیب تجربه‌ای که فیلمساز در این دو بخش پیدا می‌کند، دلیل موفقیت است. اما بین فیلمسازانی که از فیلم کوتاه وارد سینمای بلند می‌شوند با کسانی که از دستیاری وارد سینما شده‌اند، تفاوت جذابی دارند.

امیریوسفی خاطرنشان کرد: امیدوارم مشعل سینمای آزاد، مستقل و متفاوت همیشه روشن باشد و بسیاری از فیلم‌ها آزاد شوند و بتوانند به نمایش درآیند و نگرانی توقیف و نبود امکانی برای نمایش و دیده شدن فیلم‌ها وجود نداشته باشد.

در ادامه مهتاب کرامتی با بیان اینکه حضور محمد صفرزاده به عنوان یکی از اعضای اجرایی جشنواره بی‌نهایت ارزشمند بود و موجب شد تا همه ما امشب در این مراسم حضور داشته باشیم، گفت: آرزو می‌کنم در آینده ایشان در سینما سمتی داشته باشند زیرا پشتکار که ایشان دارد مثال زدنی است. ما به ندرت جشنواره‌ای داریم که داوری آن مانند جشنواره فیلم کوتاه 10 کاملا متفاوت باشد و من از هیات داوران بسیار تشکر می‌کنم./ایلنا

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.