همرمان با حمله ارتش به کردهای سوریه صورت گرفت

فیلترینگ شبکه های اجتماعی در جنوب ترکیه

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 507990

ترکیه همزمان با حمله به شمال سوریه، دسترسی کاربران 3 شهر جنوبی به شبکه های اجتماعی از جمله توییتر، اینستاگرام، واتس اپ و فیس بوک را قطع کرد.

اواخر هفته گذشته یکی از اپراتورهای اصلی ترکیه (ترک تلکام) همزمان با حمله گسترده به مواضع کردهای سوریه در شمال این کشور، دسترسی کاربران شهرهای جنوبی ترکیه را به شبکه های اجتماعی محبوب قطع کرد. در همین راستا دسترسی کاربران شهرهایی از جمله هاتای، شانلی اورفا وغازی انتپ به شبکه های اجتماعی از صبح روز چهارشنبه تا جمعه قطع شد

 برخی از کارشناسان معتقدند که حوادث رخ داده در شمال سوریه و درگیری ارتش این کشور با کردها، عامل اصلی قطع دسترسی کاربران به شبکه های اجتماعی است. چرا که دولت اردوغان در تلاش است تا با فیلترینگ شبکه های اجتماعی از انتشار وقایع رخ داده در میان کردهای ترکیه ممانعت بعمل اورده و بحران رخ داده را با شیوه فیلترینگ مدیریت کند.

فیلترینگ شبکه های اجتماعی در برخی از شهرهای جنوبی ترکیه در حالی صورت می گیرد که پیشتر دولت این کشور محدودیت های بسیار گسترده ای را در سراسر کشور اعمال کرده بود. به طور مثال پس از کودتای 15 جولای 2016 دولت این کشور اینترنت را به صورت سراسری در این کشور قطع کرده و دسترسی کاربران به شبکه های اجتماعی محبوب از جمله فیس بوک، واتس اپ و ... را محدود کرد. دولت اردوغان علت اصلی قطع دسترسی کاربران به شبکه های اجتماعی را جلوگیری از انتشار اخبار توسط کودتاچیان معرفی کرد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.