اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹

هنر خوشنویسی به همدلی بیشتری نیاز دارد

هنر خوشنویسی به همدلی بیشتری نیاز دارد
اسرافیل شیرچی خوشنویس

همزمان با هفته خوشنویسی (۲۱ تا ۲۸ مهر ماه) برنامه‌‌ها و نشست‌های مختلفی برگزار می‌شود؛ برنامه‌هایی که قرار است مخاطبان خود را با جاذبه‌ها و ویژگی‌های این هنر آشنا کنند.

قدمت هنر خوشنویسی به سال‌های بسیار دور می‌رسد و پیش از اسلام خطوط مختلفی از جمله میخی و پهلوی و اوستایی در ایران رواج داشتند.
در واقع خط در فرهنگ و تمدن ایران نقش بسزایی دارد. ویژگی‌های خوبی در این هنر وجود دارد که برخاسته از حس سرشار زیبایی‌شناختی است؛ حسی که در وجود آن نهادینه شده است. خط مراحل خرد و معانی، جد و جهد و عمر بسیاری را پیموده تا با قابلیت معانی و خردی و زیبایی بی‌حد در دل و جان مردم این سرزمین خانه‌ای امن داشته باشد. هنر خوشنویسی راوی پیام‌های عارفانه و آگاهی‌دهنده به مردم است و همین امر سبب شده مردم در احوالات مختلف طرفدار هنر خوشنویسی باشند.
خط و نقاشیخط‌های ایرانی ما را به اندیشه‌های ژرف نیاکانی و زیبایی بی‌حد مشرق زمینی و پرواز رنگ‌ها و اندیشه‌های پرسخاوت باغ اعجاز زندگی رهنمون می‌کند. چند سالی است که پنجره‌های هنر خوشنویسی گسترده‌تر شده است. خط‌های مختلفی چون نستعلیق، نسخ، ثلث، کوفی و حتی خط‌های نوین و نقاشیخط‌ها، پنجره‌های زیبایی هستند که مردم به تجلی بازکرده‌اند تا از این هنر اصیل نیاکانی بهره‌مند شوند. در سراسر جهان هیچ الفبایی بسان الفبای فارسی بار زیبا شناختی، موسیقی و گرافیک ندارد. هنرمندان سختکوش از دوران کهن تاکنون در پی تکمیل و پویایی و تعالی و تغزل حروف و کالبد معنایی آن بوده‌اند و آثار زیبایی خلق شد که باعث افتخار فرهنگ و هنر است. خط با تاریخ پرفراز و نشیب ایران پرگهر گره خورده است و همیشه الفتی دیرین و رنگینی با افکار اندیشمندان و شاعران این مرز و بوم داشته است.
هنر خوشنویسی دوران پرشتابی را پشت سر گذاشته است؛ بنابراین نامگذاری هفته‌ای با عنوان هنر خوشنویسی بی‌شک می‌تواند در تعالی، رشد و جا انداختن این هنر فاخر نیاکانی مفید باشد. به اعتقاد من، این هنر اصیل در بین جوانان و نوجوانان نوخیز و نوجو غریب و دور نبوده و آنچه که امروز شاهد آن هستیم نقوشی برگرفته از هنر خوشنویسی است که روی لباس‌های جوانان نقش بسته و این خود پنجره‌ای است از باور این نسل نو؛ نسلی که به تکنولوژی معاصر وابسته و پیوسته است، اما میراث کهن و اصیل خود را فراموش نکرده است.
هفته خوشنویسی می‌تواند هفته مبارکی باشد برای شناساندن ریشه معنوی نیاکان و این نسل نوخیز.
اما ابر‌های منیت و دودستگی‌های موجود در آسمان خوشنویسی موجب شده این هنر زیبا در جامعه ما کم رنگ‌تر ظاهر شود. ما باید از همدلی در بین هنرمندان و دیدن هنر دیگران استقبال کنیم تا این هنر فاخر، با ارزش و ریشه‌دار در دل و جان مردم و نسل نو بیشتر حضور داشته باشد. من به‌عنوان فردی که یک عمر در آموختن این هنر تلاش کرده‌ام، احساس همدلی بین هنرمندان را یک دغدغه می‌دانم و براین عقیده استوارم که باید در بین هنرمندان پیشتاز و هنرمندانی که در بخش سنتی و مدرن قوت دارند همدلی بیشتری ایجاد شود و هنرهای همدیگر را باور داشته باشند. همدلی و همراهی در بین هنرمندان نباید کمرنگ شود چرا که این آفت بزرگی برای هنر معاصر است و می‌تواند در بین مردم و طرفداران این هنر با ارزش و اصیل جدایی ایجاد کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.