گفتو گوی «ایران » با امیر عابدینی، رئیس اسبق فدراسیون فوتبال و مدیرعامل سابق پرسپولیس

می خواهیم نوآوری کنیم، غم آوری می کنیم

ورزشی /
شناسه خبر: 507884

امیر عابدینی یکی از چهره‌های ویژه ورزش و فوتبال ایران به شمار می‌رود. کسی که کارش را به عنوان بازیکن تیم فوتبال پیکان آغاز و بعد هم درپرسپولیس ادامه داد. با این حال و پس از انقلاب، بیشتر به عنوان یک سیاستمدار و بعد مدیر ورزشی شناخته شد.

امیر عابدینی که سابقه استانداری لرستان، آذربایجان شرقی و خراسان و همچنین معاونت وزارت صنایع و معادن و همچنین عضویت در شورای شهر تهران را در کارنامه خود دارد، در سال 73 به ریاست فدراسیون فوتبال رسید و پس از آن مدیرعامل باشگاه پرسپولیس شد. دورانی که در آن سرخپوشان با مدیریت عابدینی به 4 قهرمانی لیگ آزادگان و یک قهرمانی جام حذفی رسیدند و 2 بار تا نیمه نهایی جام باشگاه‌های آسیا نیز صعود کردند و به مقام سوم رسیدند. در این دوران بازیکنان زیادی از پرسپولیس لژیونر شدند که نمونه آنها ترانسفر مهدی مهدوی کیا به بوخوم و ‌هامبورگ بود که سود سرشاری را نصیب پرسپولیس کرد. تجربیات زیاد او در باشگاه‌داری و امور فوتبال باعث شد تا به سراغ عابدینی برویم و او در گفت‌وگویی که با خبرنگار «ایران» داشت، درباره مسائل مختلف بخصوص حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها و شرایطی که اخیراً و با تغییرات رخ داده در نوع بلیت فروشی به وجود آمده صحبت کرد.
عابدینی درباره اینکه در دربی اخیر استقلال و پرسپولیس تنها 57 هزار بلیت به صورت الکترونیکی فروخته شد و با بسته شدن زودهنگام سایت بلیت‌فروشی الکترونیکی، کمتر از 25 هزار نفر از نزدیک بازی پرسپولیس و سپاهان را در ورزشگاه آزادی تهران تماشا کردند و به نظر می‌رسد که فضای ورزشگاه‌ها برای حضور تماشاگران امنیتی شده است، چنین نظر داد: «دلیل این موضوع نوآوری است که برای حضور هواداران در استادیوم‌ها رخ داده است. من نمی‌خواهم از هیچ حادثه بدی دفاع کنم اما این اتفاق‌ها به خاطر سوء مدیریت رخ داده. بلیت‌فروشی‌ها را به این دلیل الکترونیکی کردند که تماشاچی راحت‌تر به ورزشگاه بیاید اما با این کار وضع بدتر هم شد و در دربی دیدیم که تماشاگران کمی نسبت به بازی‌های قبل در ورزشگاه حضور داشتند و دلیل آن هم این است که دوستان بلد نیستند نوآوری کنند. این موضوع یک کار زمانبر است و حالا چند ماه زمان می‌برد تا جا بیفتد.»
او با اشاره به موضوع درگذشت دختر آبی ادامه داد: «من نمی‌خواهم حرف سیاسی بزنم و این حرفی هم که می‌زنم، یک صحبت عاطفی است. یک دختری علاقه‌مند به فوتبال بوده و می‌خواسته به ورزشگاه برود و بعد اتفاق‌هایی می‌افتد که دچار حادثه می‌شود و در آن وضعیت اسفبار و دردناک از دنیا می‌رود. البته ما اطلاعات ریز و دقیقی از این ماجرا نداریم اما این موضوع باعث ایجاد تنش شد و فوتبال آسیب دید و تماشاگران هم شعارهایی را سر دادند. معلوم است که جو ورزشگاه امنیتی می‌شود و مسئولان هم بخواهند این فضا را کنترل کنند و ما نمی توانیم این کار را کتمان کنیم. فقط امیدواری از این بابت است که فوتبال راه خودش را پیدا کرده و آرزویمان هم این است. فوتبال ما احساس نیاز به چشم‌انداز روشن دارد. ما باید بدانیم که فوتبال هنجار است و ناهنجار نیست و مسیر خودش را می‌رود.»
عابدینی به دربی اخیر استقلال و پرسپولیس هم اشاره کرد و گفت: «واقعاً مسابقه بدی بود و اگر بخواهیم به کیفیت مسابقه نمره بدهیم، از 10 نمره 3 بیشتر نمی‌توانیم بدهیم. معنا و مفهوم آن هم این است که ما خیلی چیزها را فدای گرفتن امتیاز می‌کنیم. پرسپولیس برد اما کام هواداران این تیم شیرین نشد. استقلال هم باخت و این موضوع برای آنها تبدیل به یک سنت شده. البته من قصد کری خواندن ندارم ولی استقلال در سال‌های اخیر چندان نتوانسته برابر پرسپولیس عرض اندام کند. با این حال، مدیر عامل استقلال در روز بازی دوباره کری می‌خواند که ما این بازی را می‌بریم ولی در بازی و در آمار و ارقام خبری از برتری استقلال نیست. این موضوع باعث ایجاد تنش بین هواداران این تیم می‌شود و تماشاگر این تیم سر بازیکن تیم حریف را می‌شکند یا وقتی پرسپولیسی‌ها به گل می‌رسند، نارنجک در ورزشگاه می‌اندازند و این رفتارهای غیرورزشی رخ می‌دهد.»
مدیرعامل سابق پرسپولیس درباره درگیری‌های رخ داده هم صحبت کرد: «یک زمانی بود بازیکنی با قد و قواره ‌هاشمی نسب یا نوازی بازی می‌کردند اما حالا می‌بینیم که بازیکنی با جثه ریز از آن طرف می‌دود که دعوا کند و بگوید که غیرت دارد. این موضوع اسمش ناآگاهی است و محرومیت برای خودش و خسارت برای باشگاه به ارمغان می‌آورد. فقط مسأله مادی‌اش هم مهم نیست بله باید به این توجه داشت که دست مربی بسته می‌شود. از طرف دیگر، داور به بازیکن کارت می‌دهد و بازیکن خوب ما دستش را جلوی صورتش می‌گیرد و به علامت سکوت به داور می‌گوید که حرف نزن!»
رئیس اسبق فدراسیون فوتبال یادآور شد: «همه این مسائل باعث ایجاد تنش در ورزشگاه می‌شود و تأثیرات زیادی دارد. در حالی که ما باید از فوتبال حفاظت کنیم. تا چند وقت دیگر تیم امید ما باید به میدان برود و همه باید همت کنیم که این تیم به المپیک برود که اگر نرود حسرت نرفتن به المپیک از 40 سال هم بیشتر می‌شود. در مقدماتی جام جهانی هم، تیم‌های منطقه به ایران می‌آیند و ما در حالی که کل منطقه خاورمیانه دچار تنش است، نباید این تصور را به وجود آوریم که ورزشگاه‌های ما ملتهب هستند.»
عابدینی درخصوص حضور بانوان در بازی ایران و کامبوج با تأکید فیفا گفت: «من صحبت‌های دادستان محترم کل را خواندم و معنای آن این بود که فیفا بر چه اساسی اجازه نمی‌دهد که ما قوانین داخلی‌مان را اجرا کنیم و این نشان می‌دهد که هنوز در این خصوص مشکلاتی وجود دارد اما من می‌خواهم بگویم که به خدا حضور زنان در ورزشگاه فاجعه نیست. شما ببینید، زنان ما در همه جا حضور دارند. حضورشان در همه جا هنجار است ولی ناهنجاری‌ها را هم تحمل می‌کنند. زنان در دانشگاه و دبیرستان و مراسم‌ مذهبی هستند. خودشان ورزشکارند و تیم‌های فوتسال و فوتبال دارند. آن وقت ما تماشا کردن فوتبال توسط آنها را قبول نداریم!»
این استاندار سابق استان‌های مختلف ادامه داد: «زنان در راهپیمایی‌ها و در زمان رأی دادن کنار صندوق حضور دارند و ما به آنها اعتماد می‌کنیم. اگر کسی هم در خیابان مزاحم آنها شود، با او برخورد می‌کنیم. خب به تماشای فوتبال هم بیایند، چه می‌شود؟ ما نباید مانع شویم. فکر کنید؛ خانم‌ها از فاصله دور ورزشگاه بازیکنان را می‌بینند. خب در تلویزیون که نزدیک‌تر آنها را می‌بینند. تازه کشتی را هم می‌بینند. شنا را هم می‌بینند و من درک نمی‌کنم چرا نمی‌توانند فوتبال را از نزدیک ببینند. باور کنید اگر پای خانم‌ها به ورزشگاه‌های فوتبال باز شود، انضباط اخلاقی حاکم می‌شود و فحاشی‌ها هم کمتر خواهد شد و این تجربه به مرور به دست خواهد آمد.»
عابدینی درباره اینکه چه راهکاری برای از بین رفتن فضای امنیتی ورزشگاه‌ها دارد، گفت: «این فضا از بین می‌رود. تنها مشکل حال حاضر این است که ما بلد نیستیم که نوآوری کنیم و به جای آن غم‌آوری می‌کنیم. ای کاش یاد بگیریم که بعد از آزمودن افراد، آنها را در مسئولیت‌های مهم بگماریم تا کودک عزیزی به خاطر برق گرفتگی از بین نرود و خانواده‌ای داغدار نشود. امیدوارم قوی‌تر و با تجربه بیشتر بتوانیم این کارها را انجام دهیم.»

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.