در حاشیه روز بزرگداشت حافظ و اجرای نمایش «شاهباز سدره‌نشین»

گره به باد مزن گرچه بر مراد رود

فرهنگی /
شناسه خبر: 507649

تقارن و همزمانی اجرای این نمایش با محوریت ‌زندگی و شرح حوادث دوران حافظ با سالگرد این شاعر کیهانی اهمیت زیادی دارد. تئاتر ایران برای حرکت در مسیر تئاتر ملی هر از چندی باید مشاهیر و نوابغ فرهنگی، ادبی و هنری تاریخی خود را به زبان زیبا و زنده‌ نمایش بدهد و هنر والای تئاتر را به صحنه بیاورد تا به قدر و منزلت‌شان بیفزاید و روح ملی را در صحنه‌های تئاتر کشور جاری و ساری کند.

هرچند حافظ، این رند خراباتی زیرک‌تر از آن است که به قید و قاعده‌ صحنه ‌گرفتار آید و در نمایش تن در دهد. زنده‌یاد ابراهیم کریمی، قریب به سی‌ سال پیش به چنین موفقیتی نائل آمده بود و این اتفاق و آشتی ادبی و نمایشی را توأمان بر صحنه تئاتر کشور رقم زد؛ و به شیوه و زبان دراماتیک، برخورد امیر تیمور گورکانی و حافظ را در شیراز به صحنه‌ نمایش کشاند. امیر جهانگشاه این بار اسیر و مجذوب غزلیات شورانگیز خواجه شیراز می‌شود و به عشق و ارادت او گردن می‌نهد.
نویسنده در این اثر از شیوه و رویه مسلک رندانه حافظه بهره ‌جسته و تیمور هم قصد دیدار حافظ را دارد تا پرسش‌های خود را از لسان‌الغیب در تفسیر و تعبیر تلمیحات شعری او بازپرسد. حافظ و یاران او یکی از شارحان و شاگردان او را به جای حافظ جای می‌زنند و او در پروسه نمایش و چالش‌های نمایشی به کلیه شبهات ادبی تیمور چنان پاسخ می‌دهد که او را قانع و بی‌نیاز از معانی می‌کند و در پایان هنگامی که حافظ و یاران به صحنه بازمی‌گردند امیر تیمور شگفت‌زده با خود حافظ مواجه می‌شود که کدام حافظ است؟ یکی از یاران این راز را برملا می‌کند که ما از بیم جان او یکی از شاگردان را به همان کسوت به‌ شما بازنمودیم تا او پاسخ سؤالات را بازگوید ولی حالا که امان داده‌ای، حافظ واقعی شخص دیگری‌ست؛ امیر تیمور چون فاتحی مغلوب اقرار می‌کند، حالا که این عالم، شاگرد حافظ است پس خود او از چه دانش و حکمت و بصیرتی برخوردار است.
این ترفند دراماتیک و طرح توطئه‌ نمایشی یکی از جالب‌ترین نکات متن به ‌لحاظ ساختاری است. تا پایان ماجرا این راز نگهداشته و سرانجام در انتهای نمایش برملا می‌شود. به‌راستی نسبت بین ادبیات و تئاتر در ایران به چه حد و اندازه‌ای است؟ اگر چه این دو مقوله، متفاوتند اما در ساختار و طبقه‌بندی در یک رده قرار می‌گیرند؛ چندان‌ که ارسطو، فیلسوف یونانی در کتاب بوطیقای خود، ادبیات را به سه گونه (شعر و داستان و نمایشنامه) تقسیم‌بندی می‌کند و در زمینه شعر، گونه‌های مختلفی را مطرح می‌کند؛ از جمله شعر حماسی و شعر غنایی و نیز شعر دراماتیک که «نمایشنامه» است. اما در ایران که هستی‌شناسی ملی ما به شعر و شاعری است و هیچ ملتی به حد و اندازه ما شعر ندارد، هنوز نتوانسته‌ایم از چنین ظرفیتی بهره‌مند شویم و حتی رویکرد نمایشنامه‌نویسان‌مان نسبت به تعامل ادبی ناکارآمد و ضعیف است. هرچند این قابلیت‌های سرشار به‌شکل خارق‌العاده‌ای می‌توانند ما را در رسیدن به تئاتری با هویت ملی یاری کنند.
زنده‌یاد ابراهیم کریمی با خصلت دوگانه ادبیات و نمایش یکی از جمله عاشقانی بود که سال‌ها پیش به چنین دغدغه‌ای رسیده و در آثارش همواره به‌دنبال چنین پیوندی بود و در اکثر آثار نمایشی‌اش می‌توان زمینه‌های ادبی را به‌خوبی ملاحظه کرد. شبیه‌خوانی سیاوش، راز کبری، منصور حلاج و درام‌های عبادی مذهبی و... اغلب از توجه و عنایت به مفاهیم ملی و مذهبی و بهره‌مندی از آثار گرانسنگ ادبی به قلم ایشان جاری و به صحنه‌های نمایش رسیده‌اند و کار ایشان از این حیث بسیار قابل اعتنا و درخور توجه و عنایت بیشتری است. در نمایشنامه «شاهباز سدره‌نشین» که هم‌اکنون همزمان با روز بزرگداشت حافظ بر صحنه تئاتر است بار دیگر ما را به صرافت برقراری این نسبت و تعامل ضروری بینامتنی ادبیات و نمایش می‌اندازد تا بتوانیم جلوه‌‌ای حقیقی از نگاه ایرانی را به صحنه‌های تئاتر ایران هدیه دهیم.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.