خطبه‌های نماز جمعه امروز کربلا، با بیان مواضع آیت‌الله العظمی سیستانی نسبت به استفاده از خشونت علیه تظاهرکنندگان در حوادث اخیر عراق همراه شد.

حجت الاسلام و المسلمین عبدالمهدی کربلایی نماینده حضرت آیت الله سیستانی در کربلای معلی در خطبه های نماز جمعه که در حرم مطهر امام حسین(ع) ایراد شد، عنوان کرد:

مرجعیت عالی دینی در خطبه های نماز جمعه گذشته بر محکومیت و مخالفت خود با حمله به تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز و شماری از نیروهای امنیتی در تظاهرات هفته گذشته عراق تاکید کردند و علاوه بر این آتش زدن و تخریب برخی نهادهای دولتی و اموال خصوصی در آن تظاهرات را محکوم کردند و ابراز امیدواری کردند که همه از عواقب خطرناک استفاده از خشونت و ضد خشونت در جنبش اعتراض آمیز جاری کشور آگاه باشند و در هر حالتی از آن پرهیز گردد.

اما آنچه در روزهای بعد رخ داد، تشدید خشونت  بی سابقه و هدف قرار دادن شمار زیادی از معترضان با تیراندازی به آنها و وقوع حملات آشکار به برخی رسانه ها جهت جلوگیری از انتشار ماوقع در میادین تظاهرات بود.

در حالی که مقامات رسمی اعلام کردند که دستورات سختگیرانه ای را درباره منع نیروهای امنیتی از شلیک مستقیم به سمت تظاهرات کنندگان صادر کرده اند، هزاران نفر از آنها از طریق هدف قرار دادن مستقیم  با سلاح گرم در حضور عده زیادی در بغداد و ناصریه و دیوانیه و دیگر شهرها در صحنه هایی هولناک که قساوت فراتر از حد و تصور را نشان می دهد، شهید و مجروح شدند.

دولت و سرویس های امنیتی آن، مسئول خون های زیادی هستند که در تظاهرات روزهای گذشته چه بین شهروندان بی گناه و چه عناصر امنیتی مکلف به برخورد با آنها ریخته شد و نمی توانند از زیر بار این مسئولیت بزرگ شانه خالی کنند.

آنها مسئول هستند هنگامی که برخی از عناصر امنیتی از خشونت بیش از حد علیه تظاهرات کنندگان ولو به سبب عدم نظم و عدم تمکین به دستورات صادره به آنها و یا عدم صلاحیت و آموزش آنها برای برخورد با اعتراضات مردمی استفاده می کنند تا از تلفات میان آنها جلوگیری شود.

آنها مسئول هستند هنگامی که عناصر مسلح غیرقانونی – در حضور نیروهای امنیتی- معترضان را هدف قرار می دهند، به آنها شلیک می کنند و به رسانه های مشخص به هدف ارعاب کارکنان آن حمله می کنند.

آنها مسئول هستند هنگامی که عناصر امنیتیِ آنها از شهروندان، نهادهای دولتی و اموال خصوصی در برابر تجاوزات تعداد معدودی عناصر نفوذی که نمی خواستند تظاهرات، مسالمت آمیز و خالی از خشونت باقی بماند، محافظت کنند.

به این ترتیب، مرجعیت دینی ریختن خون های بی گناه و تجاوزات سنگین در همه اشکال آن را محکوم، و با خانواده های شهدا و مجروحان و مصدومان ابراز همدردی می کند و بر همبستگی خود با خواسته های مشروع تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز تاکید می کند- همانطوری که این موضوع را در تظاهرات سابق نیز تشریح کرده است- و از دولت و سرویس قضایی می خواهد تحقیق معتبری را درباره هر آنچه در میادین تظاهرات رخ داد، انجام دهند و سپس عناصری را که دستور شلیک به سمت تظاهرات کنندگان و دیگران را صادر کردند و یا مستقیما به سمت آنها شلیک کردند، برای افکار عمومی افشا کنند و در تعقیب، بازداشت و تحویل آنها به عدالت با هر وابستگی دینی و موقعیتی دریغ نورزندو این کار باید در یک دوره مشخص– مثال دو هفته- صورت گیرد و نباید همانند اعلام نتایج کمیته های تحقیق در مواد قبلی به تعویق بیفتد./ جماران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.