نشست صلح و گفتمان انقلابی در زندگی شهری، به همت گروه علمی ـ تخصصی صلح انجمن جامعه شناسی ایران با مشارکت فصلنامه مطالعات ایرانی پویه عصر روز گذشته ۱۸ مهرماه در خانه گفتمان شهر برگزار شد.

گروه اندیشه:

در نشست «صلح و گفتمان انقلابی » حاتم قادری استاد علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، محمدجواد غلامرضا کاشی استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی، سعید مدنی جامعه شناس و پژوهشگر ارشد اجتماعی و مسعود پدرام پژوهشگر و دبیر علمی نشریه پویا به سخنرانی پرداختند.

هدف از برگزاری این نشست پاسخ به این پرسش بود که صلح و گفتمان انقلابی تا چه اندازه با هم تناسب دارند. دکتر پدرام در سخنرانی خود به اهمیت صلح در دنیای امروز تاکید کرد و ادامه حیات جمعی را منوط به صلح دانست و معتقد است اگر قرار است چشم اندازی از آینده داشته باشیم باید درکی از صلح داشته باشیم.

دکتر سعید مدنی، هم از آنجا که همواره دغدغه آسیب های اجتماعی داشته، بحث خود را شرایط تحقق صلح در زندگی شهری معطوف کرد. او تحقق صلح را منوط به ایجاد امنیت در زندگی دانست و معتقد است مادامی که افراد یک جامعه احساس امنیت کنند، می توان از تحقق صلح در آن جامعه سخن گفت.

اما دکتر غلامرضا کاشی و حاتم قادری مشخصا بر موضوع نشست متمرکز شدند؛ یعنی نسبت صلح و گفتمان انقلابی. به زعم کاشی هم گفتمان انقلابی و هم گفتمان لیبرالیسم، هر دو نتوانستند بستری برای تحقق صلح باشند. دکتر قادری نیز صلح و گفتمان انقلابی از هم دور دید و معتقد است بین این دو نمی توان نسبتی قائل شد.

مشروح این نشست را به زودی در صفحه اندیشه روزنامه ایران بخوانید.....

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.