اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
یادداشت سیدمحمد بهشتی درباره‌ اهمیت شکل مدیریت خانه هنرمندان

«خانه هنرمندان» باید خانه همه هنرمندان باشد

«خانه هنرمندان» باید خانه همه هنرمندان باشد
سید محمد بهشتی مشاور عالی شورای عالی خانه هنرمندان

از تاریخ افتتاح خانه هنرمندان 20 سال می‌گذرد؛ مجموعه‌ای فرهنگی وهنری واقع درخیابان ایرانشهر که بنای نخستین آن در زمان جنگ جهانی دوم بوده و تا سال 57 به‌صورت مرکز نظامی نیمه متروکی باقی مانده و بعد آن در سال 1377 به مالکیت شهرداری تهران درآمد و درتاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۳۰۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و در این سال‌ها مدیران مختلفی را تجربه کرده است. خانه‌ای که از ابتدای تشکیل آن تا به امروز هدفش حمایت از فرهنگ و هنر کشور بوده است.

تشکل‌های صنفی بخصوص در عرصه هنر از شاخص‌ترین نهادهای مدنی محسوب می‌شوند و شکل‌گیری آنها نشان دهنده آن است که میل به مدنیت در جامعه در وضعیت مطلوبی به سر می‌برد. ایجاد نهاد صنفی بزرگی مثل خانه هنرمندان هم نشانه همین وضعیت است. بی‌تردید از زمان تأسیس این خانه تا به امروز، خانه هنرمندان کانون و میعادگاهی برای علاقه‌مندان هنر و دوستداران هنرمندان بوده است و تأثیر بسزایی در محیط شهری پیرامون خود به جای گذاشته است. یک زندگی مطلوب شهری در این نهاد ایجاده شده و جریان دارد؛ فارغ از آنکه در داخل خود خانه هنرمندان چه می‌گذرد!
اما نکته بسیار مهم مدیریت این مجموعه است. با توجه به اینکه نهادهای مختلف دولتی یا شهرداری و حتی نهادهای صنفی هنرمندان و همچنین علاقه‌مندان هنر، در اداره این خانه دخیل‌اند و نظارت دارند، فردی که مدیریت خانه هنرمندان را بر عهده می‌گیرد باید از توانایی بالایی برخوردار باشد تا بتواند با همه این نهاد‌ها همراهی کند و پشتیبان فعالیت‌های خانه هنرمندان باشد. خوشبختانه در این سال‌ها که شاهد فعالیت خانه هنرمندان بوده‌ایم تمامی این موارد رعایت شده و مشکل چندانی وجود نداشته است. در سال‌های اخیر دوستانی که مدیریت این خانه را برعهده داشته‌اند ممکن است برخی بسیار فعال‌تر و پررونق‌تر کار کرده باشند و افراد دیگر عملکرد ضعیف‌تری داشته باشند. اما مجموعاً همه آنها نمره قبولی می‌گیرند. به‌همین دلیل شاهد تداوم فعالیت خانه هنرمندان هستیم و این نهاد در این مدت بدون تنش و حاشیه و بدون اینکه جریاناتی را علیه خود بسیج کند به کار خود ادامه داده است. این اتفاق در شرایطی صورت گرفته که ما در عرصه مدیریت دولتی یا خود جامعه هنری شاهد فراز و نشیب‌های بسیاری بوده‌ایم. اما خانه هنرمندان توانسته بدون حاشیه به حیات خود ادامه بدهد. در دوره اخیر مدیریت این مجموعه بر عهده آقای رجبی‌معمار بوده و به‌نظر من ایشان بخوبی از عهده این کار برآمده‌اند و حضورشان در دوره جدید حاکی از آن است که هماهنگی‌ها و همراهی‌های جوانب مختلف با خانه هنرمندان همچنان با حضور ایشان حفظ شده است. آرزو می‌کنم ایشان در کارشان موفق‌تر از دوره قبل باشند و بتوانند پرچم خانه هنرمندان را در اهتزاز نگاه دارند تا این خانه کانونی پر‌رونق در زندگی هنری و شهری تهران باشد.
خانه هنرمندان زمانی موفق است که همه هنرمندان و در همه رشته‌های هنری، آن را خانه خود بدانند و عنوان این نهاد با‌مسما شود. تا امروز هم اینگونه بوده، اما باید ارتقا پیدا کند تا هنرمندی وجود نداشته باشد که این خانه را خانه خود نداند. هر چقدر این همدلی، وسعت و عمق پیدا کند خانه هنرمندان به هدف اصلی خود نزدیک‌تر می‌شود.
 

کپی