اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

رگ‌های بریده در ارس

رگ‌های بریده در ارس
مریم جعفری حصارلو عضو کانون ملی منتقدان تئاتر ایران و جهان

نویسندگان به اجماع در یادداشت خود در برشور نوشته‌اند: «رگ که بجنبد حتی سه سرباز بی‌نام هم می‌توانند تاریخ بسازند. رگ که بجنبد لشگر چهل و هشت شوروی، چهل و هشت ساعت درجا می‌زند در برابر چهار برنو! رگ که بجنبد عشق آغاز می‌شود، وطن معشوق می‌شود، ماشه چکانده می‌شود».

داستان نمایش «رگ» از زبان یک سرباز امروزی روایت می‌شود که ماجرای این حادثه را با شیوه‌ای مشابه نقالی یا پرده خوانی با صدای رسا و پرشور می‌گوید. نقلی که به روایت‌های نامه‌ای هم تلنگر می‌زند و در جای جای روایت، شاهد خوانش نامه‌هایی هستیم که سه سرباز برای خانواده هایشان نوشته‌اند. تنها نامه مصیب به زبان خودش و در دل فلش بک‌ها و روایت‌های موازی با زبان خودش خوانده می‌شود.
نامه‌ها ویژگی بازی باز زمان و مکان را به‌دنبال دارد و نوعی از سوررئالیسم در این اثر مشهود است. کاراکترها در روایت‌های نقال دراماتیزه شده‌اند و بنابراین به‌صورت اپیزودیک و به شیوه نمایش‌های غربی دیده می‌شوند. درعین حال تلاش برای رئالیسم و واقع‌گرایی در روند کشمکش‌ها؛ باعث باورپذیری است و بازیگری به شیوه استانیسلاوسکی بخوبی تصویرمی شود.
از سوی دیگر سرباز امروزین می‌تواند نمادی از رود ارس باشد که با صدای یک سرباز، تاریخ را روایت می‌کند زیرا سرباز مدام یادآور می‌شد که رود ارس همه این وقایع را خوب به یاد دارد و شاید بتوان گفت که راوی، رود ارس بود.
ویژگی برجسته این نمایش طراحی صحنه است. در طراحی صحنه دو شیوه استفاده شده است؛ یک شیوه رئالیستی که دکور ژاندارمری رئالیستی را به‌صورت ثابت در صحنه نشان می‌دهد و دوم دکورهایی که با به هم ریختن مکان و زمان به صحنه منتقل می‌شوند؛ همچون دکور پرتابل تلگراف خانه تبریزی، تخت خواب و.....همچنین المان‌های ثابتی نیز در این اثر وجود دارد که مفاهیم کنایی دارند.
همچون قرص قمر که آرزویی خون بار را تصویر می‌کند؛ چنانچه در پایان خونین می‌شود یا چهار پایه که بر آنها فانوس آویزان است و نمادی از سرهای به دارآویخته است.
در نور پردازی، با استفاده از نور موضعی بازی با مکان و زمان بخوبی نشان داده شده و عوامل و دست اندرکاران اثر توانسته‌اند تا نمایشی بسیار خوش ریتم را اجرا کنند.
نمایش رگ
نویسنده: ایوب آقاخانی، فرهاد امینی، ویدا دانشمند (براساس طرحی از ایوب آقاخانی)
کارگردان: ایوب آقاخانی
بازیگران: برزو ارجمند، وحید آقاپور، بهناز بستان دوست، الهه شه پرست، محسن بهرامی، عرفان ابراهیمی، هلن بهرامی
محل اجرا: سالن چهارسو تئاتر شهر
زمان اجرا: ۱۹:۳۰ - تا ۱۹ مهر
 

کپی