اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

5 برش از جامعه روحانیت مبارز

5 برش از جامعه روحانیت مبارز
رضوانه رضای یپور خبرنگار

جامعه روحانیت مبارز در هفته ای که گذشت با یک اتفاق مهم خبرساز شد. علی‎اکبر ناطق نوری پس از 10 سال به دعوت کتبی موحدی کرمانی، در جلسه این تشکل اصولگرا شرکت کرد و اگرچه تداوم حضورش در این جلسات هنوز معلوم نیست، اما همین یک رویداد نقطه عطفی در جریان اصولگرا به حساب می‎آید. تشکلی که از سال 56 فعالیت خود را آغاز کرد در این 42 سال، با 5 اتفاقی روبه‎رو شد که هر کدام تأثیر زیادی در کنش این جریان برجای گذاشت.

 
قهر چهار چهره سرشناس
چهار نفر از قدیمی‌ترین اعضای جامعه روحانیت، ناطق‌نوری، هاشمی‌رفسنجانی (در زمان حیات)، امامی‌کاشانی و حسن روحانی چندین سال است که در جلسات این جامعه شرکت نکرده‎اند. این 4 نفر که همگی از اعضای مؤسس این جامعه هستند به دلایل مختلفی از حضور در جلسات این تشکل سر باز زدند. ناطق نوری، امامی کاشانی و حسن روحانی پس از مناظرات انتخاباتی سال 88 قید شرکت در جلسات را زدند و هاشمی رفسنجانی هم از سال ٨٤ یعنی دقیقاً مصادف با آمدن احمدی‌نژاد به انتخابات ریاست‎جمهوری هشتم و چرخیدن اصولگرایان به سمت او،  دیگر در جلسات شرکت نکرد. هر چند مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت معتقد بود که هاشمی رفسنجانی، به‌دلیل رعایت مسائل امنیتی، اصرار داشت که جلسات در مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شود تا بتواند در آن شرکت کند اما آنچه محتمل بود قهر هاشمی همچون سه چهره دیگر اصولگرایان بود.
 
انشعاب اقلیت از اکثریت
در زمستان سال ۶۶ و در آستانه انتخابات   مجلس سوم، نخستین اتفاق جامعه روحانیت را درگیر کرد و مجمع روحانیون مبارز معروف به چپ سنتی اعلام موجودیت کرد. این اتفاق زمانی رخ داد که با نزدیک شدن به زمان انتخابات این دوره، بحث تهیه فهرست انتخاباتی هم جدی شده بود. جناح اقلیت جامعه روحانیت که بعدها به مجمع روحانیون مبارز تغییر نام پیدا کرد، اصرار داشتند که‌ هادی غفاری، فخرالدین حجازی و سیدمحمود دعایی باید در لیست انتخاباتی حضور داشته باشند ولی اکثریت اعضا با این تصمیم مخالف بودند. با این اختلافات سیدمحمد خاتمی و موسوی خوئینی‌ها از اعضای برجسته این تشکل، در دیدار با مهدی کروبی پیشنهاد انشعاب از جامعه روحانیت را مطرح کردند و امام خمینی هم در فروردین ۱۳۶۷ در پاسخ به اجازه برخی از روحانیون نوشت: «انشعاب از تشکیلاتی برای اظهارعقیده مستقل و ایجاد تشکیلات جدید، به معنای اختلاف نیست.
 
فوت مهدوی کنی 
مهر ماه سال 93 آیت‎الله مهدوی کنی، پس از 35 سال دبیرکلی جامعه روحانیت مبارز دار فانی را وداع گفت. تبعات فوت او برای این جریان اصولگرا قابل پیش‌بینی بود چون تا زمانی که مرحوم آیت‎الله مهدوی کنی سکانداری این تشکل را برعهده داشت، دوشادوش مرحوم حبیب‌الله عسگراولادی دبیرکل مؤتلفه اسلامی به‌عنوان ریش سفیدان جریان راست سنتی می‎کوشید تا حداقل در تصمیمات انتخاباتی جریان اصولگرا حول محور اعتدال تصمیم‏‌گیری شود. هرچند این معادلات در سال‌های آخر عمر مهدوی کنی برهم خورد، اما جایگزینی برای او انتخاب شد که نزدیکترین تفکر را به او داشت. آمدن موحدی کرمانی به جای مهدوی کنی، دستاوردی برای اصولگرایان نداشت تا این کرسی به مصطفی پورمحمدی رسید. 
 
  شکست در انتخابات 76
جامعه روحانیت مبارز در آخرین ماه‌های حضور مرحوم هاشمی رفسنجانی در قامت ریاست جمهوری ایران، بر این گمان بود که باز هم خواهد توانست ساکن پاستور را از میان گزینه‏‌های خود تعیین کند. چرا که از ابتدای پیروزی انقلاب تا سال ۱۳۷۶، کاندیداهای مورد حمایت این تشکل در ۶ دوره نخست انتخابات ریاست جمهوری پیروز رقابت‎ها بودند. علی‎اکبر ناطق نوری گزینه اصولگرایان آن سال بود و در کنار حزب مؤتلفه، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی رقیب سیدمحمد خاتمی شد که از سوی مجمع روحانیون مبارز و حزب کارگزاران سازندگی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی حمایت می‎شد. آنها نه تنها شکست خود در این انتخابات را پیش‌بینی نمی‌کردند، حتی فکرش را هم نمی‎کردند که 20 میلیون رأی به سبد جریان رقیبی که 9 سال پیش از خود آنها انشعاب کرده بود، ریخته شود.
 
بازگشت ناطق نوری
جدیدترین اتفاق برای جامعه روحانیت مبارز بازگشت ناطق نوری به جلسات این تشکل بود. او پس از مناظره‌های انتخاباتی سال 88 و اتهاماتی که محمود احمدی‎نژاد به خانواده او وارد کرده بود، انتظار حمایت از جامعه روحانیت مبارز را داشت. اما اعضای جامعه در برابر همه تهمت‌های وارد شده سکوت کردند تا ناطق نوری هم قید شرکت در جلسات را بزند. اکنون 10 سال از آن روزها گذشت و خبر از حضور دوباره ناطق نوری در جلسات جامعه روحانیت مبارز به گوش رسید. این حضور البته با دعوت کتبی آیت‎الله موحدی کرمانی از او در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفت و هنوز معلوم نیست که تداوم خواهد داشت یا خیر. هرچند که از سوی برخی اعضای جامعه روحانیت عنوان شده که این دیدار و حضور هیچ ربطی به انتخابات آینده ندارد، اما برداشت کلی از این اقدام می‎تواند بازگشت این تشکل به عرصه رقابت‌‏ها و از همه مهمتر اعتدال باشد.
 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.