اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
57 نماینده با ارسال طرحی، خواستار حذف زبان انگلیسی از برنامه اجباری مدارس شدند

جنگ با زبان

جنگ با زبان
هدی هاشمی خبرنگار

57 نماینده مجلس طرح یک فوریتی «رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور» را به هیأت ریسه مجلس ارسال کردند که بر اساس آن آموزش زبان‌ انگلیسی اختیاری خواهد شد و دانش‌آموزان برای یادگیری می‌توانند به آموزشگاه‌های آزاد مراجعه کنند.

به اعتقاد برخی از نمایندگان مجلس، هم‌اکنون زبان انگلیسی در مدارس اجباری است و در این میان برخی از دانش‌آموزان که علاقه‌ای به تحصیل در دانشگاه ندارند این اجبار در زبان انگلیسی می‌تواند در ضعف تحصیل این گروه از دانش‌آموزان تأثیرگذار باشد. همچنین نمایندگان اعلام کردند که دانش‌آموزانی که با هدف مهارت آموزی و ورود سریع به بازار کار مسیر تحصیل در شاخه‌های کاردانش و فنی و حرفه‌ای را انتخاب کردند به نظر می‌رسد ضرورتی به یادگیری زبان نداشته باشند. 
علاوه بر این نمایندگان در‌بندی از این طرح آورده‌اند، از تاریخ تصویب این قانون آموزش و پرورش مکلف است آموزش‌های زبان‌های موضوع  این قانون و زبان انگلیسی را صرفاً از طریق آموزشگاه‌های آزاد تحت نظارت آن وزارتخانه و حداکثر معادل سه سال تحصیلی منحصراً برای دانش‌آموزان مقطع دبیرستان ارائه کند. 
در مناطق دور افتاده و محروم که به هیچ عنوان امکان برقراری آموزشگاه‌های آزاد و ارائه آموزش در همه زبان‌های مورد تأیید فراهم نیست نیز آموزش و پرورش می‌تواند با همکاری یکی از دانشگاه‌های مجری طرح و با توجه تقاضای غالب دانش‌آموزان امکان آموزش فشرده یک یا دو زبان فقط برای دانش‌آموزان شاخه نظری اقدام کند. این موضوعات در حالی در طرح پیشنهادی مجلس آورده شده است که بسیاری از کارشناسان تعلیم و تربیت این طرح را غیرعلمی و غیرکارشناسی عنوان کردند. آنها بر این باورند که آموزش زبان انگلیسی در آموزشگاه‌ها موجب خصوصی‌سازی آموزش می‌شود و این خلاف اصل 30 قانون اساسی است. 
با این حال مسئولان آموزش‌وپرورش در گفت‌و‌گو با خبرنگار «ایران» اعلام کردند در جریان موضوع مطرح شده در مجلس شورای اسلامی نیستند. نوید ادهم دبیر شورای عالی آموزش و پرورش درباره حذف زبان انگلیسی در مدارس به خبرنگار «ایران» گفت: وزارت آموزش و پرورش اصلاً در جریان این طرح نیست و ما نمی‌دانیم که دقیقاً نمایندگان می‌خواهند چه اقدامی انجام دهند. او تأکید می‌کند: در بسیاری از شهرها بخصوص استان‌های محروم ما آموزشگاه‌های زبان نداریم و باید در این باره شفاف‌سازی شود.»
کپی
نظرات
نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.