اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸

کوثری: ای کاش عادل و مزدک را حفظ می کردند/ مثل عادل پیدا کردن سخت است

کوثری: ای کاش عادل و مزدک را حفظ می کردند/ مثل عادل پیدا کردن سخت است

جهانگیر کوثری گفت: شاید دیگر گزارشگری مثل عادل فردوسی پور و مزدک میرزایی کمتر بیاید. عادل 20 سال در تلویزیون بوده، روی او کار شده و تجربه به دست آورده و تبدیل به یک برند شده است.

جهانگیر کوثری یکی از برگزارکنندگان جام یونس شکوری، مسابقات پیشکسوتان فوتبال است؛ مسابقاتی که امسال بیست و پنجمین سال آن در حال برگزاری است.

بیست و پنجمین دوره رقابت های جام یونس شکوری در ورزشگاه شیرودی تهران در حال برگزاری است. جهانگیرکوثری یکی از موسسان و برگزارکنندگان این جام پیشکسوتان فوتبال درباره این بازی ها گفت: «بیست و پنجمی دوره جام پیشکسوتان یونس شکوری در هفت رده سنی و با حضور 102 برگزار می شود. در این بازی های چیزی بالغ بر 1600 ورزشکار هرساله حضور دارند و هیچ ارگان ورزشی را نداریم که بتواند برگزارکننده مسابقاتی با چنین میزان از حضور از تیم ها و بازیکنان باشد.»

او افزود: «خوشحالیم که دوستانش این همت را داشتند که در بیست و هفت سال این مسابقات را برگزار کردند. خیلی از بزرگان فوتبال ایران در این مسابقات بودند که الان نیستند. در واقع ما این جا 5 دهه از تاریخ فوتبال ایران را زنده می کنیم. در این مسابقات از بازیکن 78 ساله تا بازیکن 35 ساله حضور دارند. »

کوثری همچنین گفت: « این استمرار تاریخ زنده برای نسل های جدید است که بدانند تیم ایران را کدام بازیکنان به المپیک توکیو، مونیخ، مونترال و جام جهانی 78 بردند و قهرمان جام ملت ها شدند. الان آقای غلامحسین نوریان که کاپیتان تیم ایران در سال 1964 بوده هم بازی می کند و هم در مسابقات مسئولیت دارد. این واقعیت زنده فوتبال ایران است و این زنده بودنش خیلی مهم است. »

او درباره یونس شکوری هم گفت: « آنقدر نام یونس شکوری معتبرو پاک بوده که بیست و هفت سال است این مسابقات برگزار می شود. او بسیار شخصیت مثبتی داشت و در همین متاسفانه سکته کرد. ما دوستانش از همان زمان دورهم جمع شدیم و این مسابقات را برگزار کردیم.»

عادل تبدیل به یک برند شده است

گزارشگر قدیمی تلویزیوین درباره شرایط گزارشگری این روزهای تلویزیون بعد از جدایی مزدک میرزایی و عادل فردوسی پور گفت:« به نظر من مدیریت تلویزیون باید دیدش را وسیع تر بکند. تنگ نظری هایی اگر وجود داشته باشد می تواند به کلیت لطمه بزند. گزارشگران پایگاه مردمی و اجتماعی دارند و وقتی برکنار می شوند مردم فکر می کنند به آن ها توهین شده است. شاید دیگر گزارشگری مثل عادل فردوسی پور و مزدک میرزایی کمتر بیاید. عادل 20 سال در تلویزیون بوده ، روی او کار شده و تجربه به دست آورده و تبدیل به یک برند شده است، ای کاش حفظش می کردند، یا مزدک ای کاش حفظ می شد. شاید عادل در تقابل با مدیران بالادستی کناررفته یا تصمیماتش مطابق خواست مدیران نبوده...نمی دانم.»

او همچنین گفت:«اما به نظر من مهره هایی مثل عادل و مزدک و یا حتی خود من که بیست سال است دیگر در تلویزیون نیستم ، برای این حرفه زحمت کشیدیم و یک چیزهایی را درست کردیم و برای بعدی ها گذاشتیم. ما می توانستیم به جوان ها آموزش بدهیم و گزارشگران واقعا بااستعداد را که پشت درهای بسته می مانند را بیاوریم. باید ورک شاپ هایی را بگذاریم و گزارشگران به روز تربیت کنیم. این وظیفه تلویزیون است؛ ما یک تلویزیون بیشتر نداریم و اگر تلویزیون های آزاد و خصوصی بودند رقابت می توانست باعث شکوفا شدن استعدادهای بیشتری شود اما الان با این فیلترهای سفت و سخت واقعا نمی شود کاری کرد.»


او اضافه کرد: «گویندکی و گزارشگری یک شغل خاص است، حتما باید صدای خوبی داشته باشید، لهجه نداشته باشید و سواد و پشتوانه علمی قوی داشته باشید. من واقعا مشتاق هستم رایگان این کار را انجام بدهم. »


کوثری درباره شرایط گزارشگری در تلویزیون افزود:« متاسفانه دراین ده پانزده سال، چهار ، پنج گزارشگر بودند که کسی را توی خودشان راه ندادند؛ الان دو تای آن ها رفتند و دو سه تای دیگر باقی مانده اند.»
او گفت:« مثل عادل پیدا کردن سخت است و باید او را نگه می داشتیم و کنارش گزارشگر خوب می ساختیم. ما گزارشگری را از گزارشگران پیشکسوتی مثل مرحوم بهمنش یادگرفتیم.»/ ورزش سه

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.