اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

نیروهای امنیتی بورکینافاسو 30 تروریسم را کشتند

نیروهای امنیتی بورکینافاسو 30 تروریسم را کشتند

تلویزیون "آر تی بی" بورکینافاسو روز چهارشنه گزارش داد که نیروهای امنیتی این کشور در یک حمله غافلگیرانه به مواضع تروریست ها موفق شدند حداقل ۳۰ تن از آنان را از پای در آوردند.

بورکینافاسو

بر اساس این گزارش، نیروهای امنیتی این کشور امروز با حمله به مخفیگاه یک گروه مضنون به اقدامات تروریستی در منطقه "گرگانچی"  در شمال منطقه ساحلی بورکینافاسو موفق شدند تا تعداد زیادی از آنان را به هلاکت برسانند.

این گزارش ضمن اینکه عملیات نیروهای امنیتی بورکینافاسو علیه تروریست ها را موفقیت آمیز توصیف کرد و در عین حال از زخمی شدن چند نفر از این نیروها در عملیات مزبور خبر داد.

در حمله روز دوشنبه این دسته از تروریست ها به کارگران یک معدن در استان "سوم" این کشور، حداقل ۲۳ غیرنظامی جان باخته بودند.

تروریسم

تروریست ها در شامگاه دوشنبه نیز در حمله دیگر به روستای "تیتائو" در استان شمالی "لوروم" ۸ شهروند را کشتند.

آنان در ۲۸ سپتامبر (ششم مهر) نیز با حمله به روستاهای "زیمتنگا" در مرکز و شهرداری "بورزانگا" در شمال این کشور، ۲۰ شهروند دیگر را قربانی حملات تروریستی خود کرده بودند.

اواسط شهریور نیز وقوع دو حمله مرگبار در شمال بورکینافاسو دستکم ۲۹ کشته برجای گذاشته بود.
بورکینافاسو پیشتر یک کشور آرام در غرب آفریقا به شمار می‌آمد اما در طول سال‌های اخیر به دلیل بروز شورش‌های داخلی و خشونت‌ تندروها و وقوع خشونت در کشور مالی و ورود برخی از آنان به بورکینافاسو در وضع ناآرامی قرار گرفته است.
از سال ۲۰۱۵ در حملات گروه‌های تروریستی در بورکینافاسو ظرف چهار سال اخیر بیش از ۵۰۰ نفر کشته و بیش از ۲۸۰ هزار نفر بی خانمان شدند.

در پی افزایش حملات تروریستی از اول ژانویه ۲۰۱۹ (۱۱ دی ۹۷) در مناطق ساحلی، شمالی و مرکزی بورکینافاسو وضع فوق العاده اعلام شد.

این وضع در ۷ منطقه از مجموع ۱۳ منطقه این کشور در حال اجراست.

۲۴ شهریور ماه ۱۵ کشور عضو اجلاس فوق العاده کشورهای عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا (اکواس - ECOWAS) متعهد شدند تا یک میلیارد دلار برای مبارزه با تروریسم در غرب آفریقا اختصاص دهند./ایرنا

کپی