اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

۵۰ درصد مناطق شهری زنجان تحت پوشش فاضلاب هستند

۵۰ درصد مناطق شهری زنجان تحت پوشش فاضلاب هستند

اجرای طرح فاضلاب شهری زنجان از سال ۷۴ آغاز شده است و تا قبل از سال ۹۴، فقط ۲۸ درصد مناطق شهری زنجان تحت پوشش این طرح قرار گرفته بود که هم اکنون این میزان به بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان روز چهارشنبه در این خصوص گفت: آب شهر زنجان از طریق منابع زیرزمینی شامل چاه‌های آب که بصورت عمده در شرق زنجان واقع است و از سد تهم تامین می‌شود.

علیرضا جزء قاسمی افزود: به فراخور ترسالی و وضعیت اقلیمی درصد تامین آب شرب در شهر زنجان از منابع یاد شده متفاوت بوده که در چند سال گذشته و با کارهای انجام گرفته وضعیت پایداری در تامین آب شرب شهر زنجان حاصل شده است.

وی با اشاره به نگرانی‌هایی که در خصوص کیفیت آب شرب وجود داشت، تصریح کرد: با افتتاح آزمایشگاه مرجع و مرکزی زنجان در سال ۹۵ و سنجش استانداردهای لازم زنجان از بهترین کیفیت آب شهری برخوردار است.

این  مسئول ادامه داد: کیفیت آب شرب شهری زنجان خط قرمز این شرکت بوده و این مهم بصورت دائم پایش می شود و در این ارتباط تصفیه خانه آب شرب شهر زنجان در سال گذشته مقام دوم کشوری را از بین ۱۳۲ تصفیه خانه به لحاظ کیفیت آب ارائه شده، کسب کرده است.

جزء قاسمی افزود: سال ۹۵، ۹.۸ کیلومتر فاضلاب شهری در زنجان اجرا شده بود که این میزان اکنون به ۵۸ کیلومتر رسیده و اعتبار تخصیصی برای این طرح نیز سالانه بطور میانگین سه میلیارد تومان است.

وی اضافه کرد: این مبلغ کفاف اجرای این طرح را نمی دهد و حتی از منابع داخلی نیز بیش از ۸.۵ میلیارد تومان برای اجرای شبکه فاضلاب شهر زنجان صرف شده است و در این ارتباط تصفیه خانه شهر زنجان در مدار بهره برداری قرار گرفت.

این مسئول یادآوری کرد: با توجه به افزایش ورودی فاضلاب نگرانی‌هایی  وجود داشت که در این راستا با سرمایه گذار بخش خصوصی بصورت بی او تی ( قراردادهای ساخت، بهره برداری، انتقال و واگذاری) منعقد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان زنجان ادامه داد: ۱۱۰ میلیارد تومان رقم قرارداد این سرمایه گذاری بود که در زمان حاضر احداث مدول اول تصفیه خانه ۸۵ درصد و احداث مدول دوم نیز ۶۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی اظهار داشت: برای تکمیل تاسیسات فاضلاب شهر زنجان مشارکت بخش خصوصی بسیار نقش تعیین کننده است./ ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.