اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹
رئیس انجمن روانپزشکی ایران:

نباید به ورود زنان به ورزشگاه فردی نگاه کنیم/ایران خشن ترین کشور دنیا نیست

نباید به ورود زنان به ورزشگاه فردی نگاه کنیم/ایران خشن ترین کشور دنیا نیست

رئیس انجمن روانپزشکی ایران گفت: وقتی جامعه سیاست زده می شود، حادثه مرگ یک دختر هم سیاسی می شود و این اتفاق مبارکی نیست. البته کسی که خودکشی می کند، احتمالا مشکل روانی داشته اما این اشتباه است که به یک مساله اجتماعی مثل ورود زنان به ورزشگاه پاسخ فردی بدهیم.

مریم رسولیان روز چهارشنبه در همایش هفته سلامت روان در وزارت بهداشت افزود: شاخص های سلامت روان نشان می دهد وضعیت بهتر اقتصادی الزاما باعث بهبود سلامت روان نمی شود و طبقه متوسط سالم ترین افراد از نظر سلامت روان هستند.

رئیس انجمن روانپزشکی ایران گفت: روابط فامیلی، سرزندگی و ارتباطات اجتماعی به علل مختلف از جمله افزایش مشکلات روانی، اجتماعی و اقتصادی کاهش یافته است.

وی گفت: شاخص های جهانی سلامت روان نشان می دهد ما در رتبه ۱۰۶ جهانی هستیم اما بیش از شاخص های جهانی باید به شاخص های بومی کشور خودمان توجه داشته باشیم که عزت نفس، دینداری، ارتباطات اجتناعی، معنویت، اعتماد اجتماعی و گسترش روابط خویشاوندی از جمله آنها است.

رسولیان اظهار داشت: می گویند ایران خشن ترین کشور دنیاست. قطعا این ادعا درست نیست اما عواملی مانند مشکلات اقتصادی، ضعف حمایت های اجتماعی، ضعف پوشش بیمه ای در کشور و مشکلاتی که در حوزه آزادی های اجتماعی وجود دارد، در بروز خشونت موثر است.

رسولیان اضافه کرد: نشاط اجتماعی یک مقوله فرادستی و حاکمیتی است و وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند در این زمینه تعیین کننده باشد به خصوص وقتی که می بینیم یک برنامه تلویزیونی مانند برنامه ای در مورد قتل میترا استاد یا مرگ سحر خدایاری تنش آفرین می شود./ایرنا

 

کپی