اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

تردد زائران اربعین از مرز خسروی پرحجم اما روان است

تردد زائران اربعین از مرز خسروی پرحجم اما روان است

فرماندار قصرشیرین گفت: مرز رسمی خسروی از صبح امروز (چهارشنبه) تاکنون پذیرای هزاران تن از زائران اربعین بوده و با وجود حجم انبوه زائران اما تردد در این گذرگاه رسمی روان است.

مرادعلی تاتار روز چهارشنبه افزود: از ساعت هفت تا ۱۰/۵ امروز هفت هزار تن از زائران اربعین حسینی از مرز خسروی عازم عراق شده اند و تردد آن ها به راحتی انجام شده است.

وی اظهار داشت: در راستای خدمات رسانی و تسهیل در امر تردد زائران اربعین حسینی کاربران مستقر در گیت های پایانه مرز خسروی به ۴۰ تن افزایش یافته اند و همچنین ۱۵۰ دستگاه اتوبوس ایرانی نیز در منذریه علاوه بر اتوبوس ها و ناوگان حمل و نقل عراقی  کار انتقال و جابجایی زائران را برعهده دارند.

نماینده عالی دولت در قصرشیرین گفت: تمامی دستگاه های خدمات رسان و ستاد اربعین پای کار هستند و نیروهای مرزبانی، ارتش، سپاه نیز در کنار سایر دستگاه ها خدمات رسانی به زائران را برعهده دارند.

تاتار ادامه داد: روز گذشته نواقصی در مرز وجود داشت ولی از صبح امروز با رفع مشکلات جزیی هیچ گونه نگرانی و مشکلی نداریم و کار عزیمت زائران به خوبی در حال انجام است و هرلحظه بر تعداد زائران افزوده می شود.

وی گفت: در ۲ روز گذشته نیز حدود ۹ هزار زائر از مرز رسمی خسروی عازم عراق شدند.

وی از برپایی موکب های مختلف در راستای پذیرایی از زائران و همچنین خدمات اسکان زائران اربعین حسینی با توجه به محدودیت تردد شبانه زائران در قصرشیرین خبرداد و گفت: توزیع غذای گرم و وعده های غذایی شام و صبحانه از سوی موکب ها و همچنین اسکان شبانه نیز در قصرشیرین فراهم شده است.

وی ظرفیت اسکان شبانه قصرشیرین را ۲۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: این اردوگاه ها علاوه بر ۱۴ هتل و زائرسرای شهرستان است.

فرماندار قصرشیرین گفت: پارکینگ های ارتش، سپاه و شهرداری با مساحت ۱۱۰ هکتار و ظرفیت بیش از ۵۰ هزار خودروی سواری هم اکنون آماده است و تمامی پارکینگ ها نیز به سرویس های بهداشتی تجهیز شده اند.

تاتار گفت: هزینه کرایه از منذریه نیز تا بغداد ۸۰ هزار تومان و تا کربلای معلا ۱۵۰ هزار تومان نرخ گذاری شده است و برای بازگشت زائران نیز از کربلای معلا هیچ مشکلی وجود ندارد و تمامی هماهنگی ها با طرف عراقی انجام شده است.

وی گفت: روز گذشته نیز در جلسه ای با حضور مقامات عراقی، طرف عراقی اعلام آمادگی خود را برای پذیرش و تامین امنیت زائران اعلام کرده و هیچ گونه دغدغه و نگرانی نداریم.

عزیمت زائران اربعین حسینی از مرز رسمی خسروی روز پنجشنبه ۱۱ مهرماه به درخواست مسئولان عراقی متوقف و از روز دوشنبه پانزدهم مهرماه از سرگرفته شد.

امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است.
مرز خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.
مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.
شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.    
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.    
مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است./ ایرنا

کپی