اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

احداث 21 هزار واحد مسکونی در روستاهای همدان

احداث 21 هزار واحد مسکونی در روستاهای همدان

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان از احداث 21 هزار واحد مسکونی در روستاهای استان خبرداد و گفت: در سالجاری 21 هزار واحد مسکونی در روستاهای استان همدان احداث خواهد شد.

حسن ظفری با بیان اینکه شاخص بهسازی و نوسازی مساکن روستایی در کشور 44 درصد است، اظهارکرد: درحال حاضر شاخص بهسازی و نوسازی مساکن روستایی در استان همدان 54 درصد است که با احداث 21 هزار واحد مسکن روستایی جهش قابل توجهی در شاخص بهسازی و نوسازی مساکن روستایی استان ایجاد خواهد شد.

وی تصریح کرد: در سالجاری 9000 واحد مسکن روستایی ناشی از بازسازی و 12 هزار واحد از محل بهسازی و نوسازی مساکن روستایی در استان همدان احداث می‌شود.

وی با تأکید براینکه نظام و دولت بستری را برای بهسازی و نوسازی مسکن در روستاها فراهم کرده است، ادامه داد: نظام و دولت با پرداخت تسهیلات بستر مناسبی برای بهسازی و نوسازی مسکن در روستاها فراهم کرده بنابراین از تمام روستائیان می‌خواهیم از این فرصت استفاده کرده و نسبت به نوسازی و بهسازی مساکن خود اقدام کنند.

ظفری با اشاره به اینکه براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته بنیاد مسکن سالانه 200 هزار واحد مسکونی روستایی را در کشور بهسازی و نوسازی خواهد کرد، یادآور شد: براین اساس سهیمه استان همدان بهسازی و نوسازی 12 هزار واحد مسکونی روستایی است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان افزود: 480 میلیارد تومان تسهیلات برای بهسازی و نوسازی 12 هزار واحد مسکن روستایی استان همدان در نظر گرفته شده است که افراد واجد شرایط شناسایی و تشکیل پرونده شده و به سیستم بانکی معرفی شده‌اند.

وی با بیان اینکه ساخت و ساز واحدهای روستایی استان همدان با سرعت خوبی پیش‌ می‌رود، اظهارکرد: استان همدان در بحث شاخص بهسازی و نوسازی مساکن روستایی 10 درصد از میانگین کشوری جلوتر است.

ظفری با اشاره به اینکه در 6 ماهه گذشته در زمینه بهسازی و عمران روستایی فعالیت‌های قابل ملاحظه‌ای صورت گرفته است، تصریح کرد: از محل قیر یارانه‌ای افزون بر 175 روستای استان از آسفالت معابر بهره‌مند شدند.

وی با بیان اینکه پروژه‌هایی در قالب بهسازی محیط و کالبد روستاها در استان همدان اجرا شده است، ادامه داد: تعدادی از این پروژه‌ها در هفته دولت، روز روستا افتتاح شده و تعدادی نیز در سفر ریاست جمهور به استان همدان به بهره‌برداری خواهند رسید.

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان با اشاره به خسارات ناشی از سیل فروردین امسال، خاطرنشان کرد: در بارندگی‌های ابتدای امسال استان همدان نیز از خسارات بی بهره‌ نماند به‌طوریکه بخش عمده‌ای از مساکن روستایی و واحدهای شهری دچار خسارت‌های کلی و جزئی شد.

ظفری بیان کرد: با اقدامات خوبی که توسط تیم‌های ارزیاب صورت گرفت جمع‌بندی خوبی انجام و در نهایت میزان خسارات در واحدهای احداثی و تعمیری به تهران ارجاع و منجر به اخذ مصوبه نوسازی و بازسازی واحدهای آسیب‌ دیده شد.

وی با بیان اینکه 715 میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تعمیری و احداثی خسارت دیده در سیل امسال اختصاص یافت، گفت: براساس مصوبه اول 355 میلیارد تومان و براساس مصوبه دوم 360 میلیارد تومان منابع در اختیار استان قرار گرفت.

وی عنوان کرد: براساس ارزیابی‌های صورت گرفته بیش از 9000 واحد مسکن احداثی و بیش از 6000 واحد تعمیری در سیل امسال شناسایی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان همدان با تأکید براینکه تمام روستاهای استان همدان دارای طرح هادی هستند، افزود: شاخص تهیه طرح هادی روستایی استان همدان 100 درصد بوده است.

ظفری ادامه داد: در 375 روستای استان بازنگری طرح هادی به اتمام رسیده است به‌طوریکه استان همدان در شاخص بازنگری نیز در کشور پیشتاز بوده است.

وی با اشاره به اینکه هر طرح هادی 7 پروژه اجرایی دارد، یادآور شد: در سطح 925 روستای بالای 20 خانوار طرح هادی تهیه شده که عملا در 708 روستا اجرای طرح هادی شروع شده است.

وی با بیان اینکه شاخص اجرای طرح هادی در روستاهای استان همدان 75 درصد است، گفت: در 25 درصد از روستاهای استان همدان اجرای طرح هادی شروع نشده است./ ایسنا

کپی