اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

حمایت از حقوق مؤلفان نباید در حد حرف باقی بماند

حمایت از حقوق مؤلفان نباید در حد حرف باقی بماند
قاسم افشار خواننده

مطرح شدن لایحه حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری در کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بهانه‌ای شد تا در روزهای گذشته از زبان طیبه سیاوشی (عضو کمیسیون فرهنگی مجلس) و کیوان ساکت (آهنگساز) زیر و بم و ضرورت آن را بررسی کنیم؛ طرحی که هنوز هم جای بحث دارد و در صورت به تصویب رسیدن صدا و سیما را برای پخش بدون اجازه‌ قطعات موسیقی آهنگسازان و خوانندگان با محدودیت جدی مواجه می‌کند.

بعضی از آثار موسیقایی که در حال حاضر از صدا و سیما پخش می‌شود متعلق به این سازمان است و ساز و کار خودش را دارد. اما بیشتر آثاری که این روزها از این رسانه پخش می‌شود بیرون از سازمان تولید شده‌اند. همه جای دنیا این قانون وجود دارد که حقوق کسی که کار متعلق به اوست باید حفظ شود. این تصمیم به هنرمند کمک بسیاری می‌کند تا بتواند جایگاه و حقوق خودش را حفظ کند. در مورد کنسرت‌ها مشخص و مقرر است که باید درصدی به عنوان مالیات پرداخت شود. در این سمت ماجرا هم باید قانونی برای حمایت از هنرمندان و بهره بردن از پخش آثارش وجود داشته باشد. با این قانون هنرمند دیگر می‌داند و خیالش راحت است که به راحتی کارش را نمی‌توانند در هر رسانه‌ و شبکه‌ای پخش کنند.
این قانون اگر جدی باشد و اجرا شود به اتفاق خوبی منجر می‌شود. چون قوانینی وجود دارند که فقط تصویب می‌شوند و برای اجرای‌شان قدمی برداشته نمی‌شود. تنها در حد تصویب باقی می‌مانند. اگر قانون اعمال شود و مدیران به آن عمل کنند و من به عنوان یک هنرمند بتوانم آن را پیگیری کنم بسیار عالی است. اما اگر قابل پیگیری نباشد فایده‌ای ندارد. به هر حال من می‌توانم در صورت راضی نبودن جلو پخش آثارم را از صدا و سیما بگیرم. مانند کاری که محمدرضا شجریان انجام داد. اما این کار به سختی اتفاق افتاد. چون قانونی در این زمینه وجود نداشت. قانونی که به نظر من باید شفاف باشد.
تلویزیون معمولاً همیشه سیاست‌های خوبی در زمینه موسیقی ندارد و کارها از این رسانه سلیقه‌ای پخش می‌شود. درصدی که باید به هنرمندان برای پخش آثارشان از صدا و سیما تعلق بگیرد هم باید کارشناسی و فکر شود.
با یک رقم کارشناسی‌شده اگر به دفعات کاری پخش شود می‌تواند برای هنرمند مفید باشد. اما این قانون ممکن است آسیبی هم داشته باشد و این آسیب پخش سلیقه‌ای آثار است. اینکه مدیری به دلیل داشتن رابطه خوب با یک هنرمند بارها اثری از او پخش کند تا سود مالی به هنرمند تعلق بگیرد و در مقابل هنرمندی در این زمینه بهره‌ای نبرد.

کپی