اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

جشنواره‌ جهانی فجر نیازمند تغییرات بنیادین است

جشنواره‌ جهانی فجر نیازمند تغییرات بنیادین است
غلامرضا موسوی تهیه‌کننده سینما

پس از کش‌‌و‌قوس‌های فراوان بالاخره تکلیف سرنوشت مدیریت جشنواره جهانی فیلم فجر مشخص شد و روز یکشنبه (14 مهرماه) با حکم حسین انتظامی، محمد‌مهدی عسگرپور جایگزین رضا میرکریمی شد. میرکریمی در 4 دوره اخیر جشنواره جهانی فجر دبیری این رویداد مهم سینمایی کشورمان را بر عهده داشت.

جدایی جشنواره جهانی فیلم فجر از بخش ملی از جمله تصمیمات درست مدیریت سینمایی در سال‌های اخیر بود. برگزاری همزمان این دو جشنواره باعث شد بخش بین‌الملل در سایه بخش ملی قرار گرفته و با وجود حضور میهمانان و فیلم‌های خارجی کسی آن را جدی نگیرد. در نهایت بخش بین‌الملل هویت خود را از دست می‌داد و ضرورت وجودی آن احساس نمی‌شد. برخلاف آنهایی که نسبت به حفظ استقلال جشنواره جهانی اعتراض دارند، به نظر من یا اساساً باید قید برگزاری جشنواره بین‌المللی را زد یا اگر تصمیم به برگزاری آن داریم باید به‌صورت مستقل باشد. در روند برگزاری
5دوره مستقل این جشنواره شاهد رویکرد نو در بخش بین‌الملل و ایجاد هویت مستقل و اعتبار تازه در این بخش بوده‌ایم که حاصل تلاش رضا میرکریمی و تیم همراه او در جشنواره جهانی بوده است. ایشان با توجه به شناختی که از برگزاری جشنواره جهانی داشت تلاش کرد جشنواره هر ساله ارتقا پیدا کند و به سطح دیگر جشنواره‌های بین‌المللی برسد. جشنواره جهانی فیلم فجر در دوره‌ اخیرش در حد دیگر جشنواره‌های جهانی و با کیفیت بین‌المللی برگزار شد؛ آن هم در شرایطی که بسیاری از قدرت‌های جهانی تلاش می‌کردند ایران در سایه قرار بگیرد. اما برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر نشان داد برخلاف تبلیغات علیه کشورمان، ایران کشوری آرام و فرهنگ‌مدار است. بخش بین‌الملل جشنواره گام مهمی در دیپلماسی جهانی و ایجاد نگاه مثبت نسبت به کشورمان بود. با تشکر از رضا میرکریمی که وقت گذاشت و جشنواره را در حد بین‌المللی ارتقا داد، برای محمد مهدی عسگرپور آرزوی موفقیت دارم. تجربه مدیریت فرهنگی‌ ایشان گویای این واقعیت است که مدیر خوش‌فکر و باهوشی‌اند. توقع و انتظاری که از دبیر جدید این جشنواره وجود دارد این است که برای تغییر نام و زمان برگزاری جشنواره اقدام کند. جشنواره جهانی فیلم فجر چند روز پیش از جشنواره فیلم کن و همزمان با دو جشنواره باسابقه آسیایی برگزار می‌شود و با وجود برگزاری یک جشنواره پررونق خارجی، حضور در این رویداد مهم سینمایی کشورمان برای میهمانان خارجی اولویتی ندارد. عنوان فجر برای جشنواره ملی فیلم با زمان برگزاری آن که ایام دهه فجر است مناسبت دارد. اما اصرار به این عنوان برای جشنواره بین‌المللی که با فاصله سه ماهه از این ایام برگزار می‌شود توجیهی ندارد. پیشنهاد این است که عنوان جشنواره جهانی همچون دیگر جشنواره‌های مطرح دنیا به شهر برگزاری آن یعنی تهران تغییر نام یابد.

کپی