اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
نامه‌ای که سوفیا لورن برای احمدرضا احمدی نوشت

یک اتفاق غیرمنتظره

یک اتفاق غیرمنتظره
محسن بوالحسنی خبرنگار

روزهای گذشته، خبری به روایت فریدون مجلسی مبنی بر نامه‌نویسی سوفیا لورن بازیگر سرشناس 85 ساله ایتالیایی روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت. پیچیده شدن خبر برای من که از ماجرای نامه خبر داشتم و جزئیاتش را می‌دانستم کمی عجیب بود چون قرار نبود این خبر رسانه‌ای شود و بماند برای وقتی معین که خود احمدرضا در نظر داشت و در واقع می‌‌خواست آن را در قالب کتابی منتشر کند با شعرهایی که مرتبط با همین ماجرای علاقه‌‌اش به این بازیگر هالیوودی بود.

بعد از پیچیده شدن اخبار، تلفن را برداشتم تا با احمدرضا صحبت کنم و اصل ماجرا را تا آنجا که ممکن است از زبان خودش بشنوم و گوشه‌های درست ماجرا را عیناً از زبان خود او روایت کنم.
آیا سوفیا برای احمدرضا نامه نوشته است؟ جواب مثبت است. احمدرضا احمدی در این گفت‌وگوی تلفنی از علاقه و احترامی قدیمی نسبت به این بازیگر حرف می‌زند و او را یکی از اصلی‌ترین چهره‌هایی می‌داند که همیشه دوست داشته در جوانی با او دیدار داشته باشد اما این دیدار چه در قالب حضوری و چه در قالب مکاتبه‌ای میسر نشد. به گفته احمدرضا، چندی پیش برخی نوشته‌های  احمدرضا که برای سوفیا لورن نوشته شده، توسط بابک کریمی که در ایتالیا مشغول بازی در فیلمی در کنار سوفیا لورن بوده به دست این بازیگر ایتالیایی می‌رسد و بعد از چند وقت سوفیا برای احمدرضا نامه‌ای می‌نویسد که این نامه به‌تازگی به دست احمدرضا احمدی رسیده و باعث خوشحالی بسیار زیاد او شده است.
داستان مهری که احمدرضا احمدی شاعر ایرانی به سوفیا داشته باعث خوشحالی بسیار زیاد خانم بازیگر می‌شود و احمدرضا هم انعکاس این خوشحالی را در نامه چند خطی لورن این‌طور بیان می‌کند: نامه او کوتاه است و چند خط بیشتر نیست. اما چند خط پر معنا و پر از احساسات واقعی و دوست‌داشتنی.
او در بخشی از این نامه‌ کوتاه نوشته‌ هرگز فکر نمی‌کرده کسی در خاورمیانه او را بشناسد و وقتی از طریق بازیگر ایرانی متوجه شده که نه تنها همه او را می‌شناسند بلکه یک شاعر سرشناس به او مهری دارد و شعرها برایش نوشته بسیار شگفت‌زده و خوشحال شده است.
 احمدرضا درباره سوفیا لورن می‌گوید من از جوانی واقعاً هنرهای سوفیا لورن را ستایش می‌کردم و شیفتگی و ارادتی نسبت به او داشتم و حتی به شوهرش کارلوپونتی حسادت می‌کردم و همیشه دوست داشتم او سفری به ایران داشته باشد تا احتمالاً بتوانم دیداری با او داشته باشم اما این اتفاق هرگز نیفتاد و به جای سوفیا لورن، الیزابت تیلور به ایران آمد.  
احمدرضا می‌گوید من و سپانلو در دوران جوانی سری پر شور و عشق داشتیم و ماجراهایی که شاید یک روز درباره آنها حرف زدم؛ اما به هر صورت نامه‌نویسی خانم سوفیا لورن برای من، واقعیت دارد و در زمان مناسب این نامه را منتشر خواهم کرد.

نکته

گفت‌وگوی اختصاصی با احمدرضا احمدی و توضیحات تکمیلی درباره این ماجرا را فردا در «ایران جمعه» بخوانید.

کپی