اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
تلاش‌ها برای استیضاح ترامپ ادامه دارد

ارسال احضاریه برای پنتاگون

ارسال احضاریه برای پنتاگون
ندا آکیش

دموکرات‌های مجلس نمایندگان امریکا با ارسال احضاریه‌هایی به وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) و دفتر مدیریت و بودجه، دامنه تحقیقات درباره استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا را بیش از پیش گسترش دادند. پیشتر رؤسای سه کمیته مجلس نمایندگان امریکا برای وزارت خارجه امریکا، کاخ سفید و وکیل شخصی ترامپ احضاریه‌هایی فرستاده و همچنین خواستار کسب اطلاعات از مایک پنس، معاون رئیس جمهوری شده بودند.
به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، علت ارسال احضاریه‌ها به پنتاگون و دفتر مدیریت و بودجه این است که این دو سازمان کمک خارجی به اوکراین را درست در زمانی که ترامپ و رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ در حال فشار آوردن به اوکراین برای کسب اطلاعات درباره فساد جو بایدن و پسرش بودند، قطع کردند. در حالی که کنگره کمک نظامی به اوکراین برای مقابله با روسیه را تصویب و بر ضرورت آن تأکید کرده بود.
هنوز معلوم نیست که پاسخ پنتاگون و دفتر مدیریت و بودجه به این احضاریه‌ها چه خواهد بود اما بعید نیست این دو سازمان هم مانند وزارت خارجه امریکا به احضاریه‌ها بی‌توجهی کنند. روز جمعه ضرب الاجل تعیین شده برای وزارت خارجه امریکا برای حضور در مجلس نمایندگان و پاسخگویی به سؤالات نمایندگان بود اما هیچ کس از وزارت خارجه برای پاسخگویی نرفت. کاخ سفید هم اعلام کرد به احضاریه‌ها توجهی نخواهد کرد. زیرا مجلس نمایندگان ابتدا باید برای استیضاح رأی‌گیری کند و اگر آرای لازم را به دست آورد احضاریه بفرستد. پنس هم گفته است، با مجلس نمایندگان همکاری نخواهد کرد. اما احتمال اینکه پنتاگون به احضاریه‌ها پاسخ مثبت دهد، وجود دارد. زیرا هفته گذشته یک مقام ارشد پنتاگون از بخش‌های مختلف مسئول در وزارت دفاع درخواست کرد که هر سند و مدرکی درباره کمک امنیتی به کی یف وجود دارد را جمع‌آوری و آماده کنند. البته پنتاگون پیشتر اعلام کرده بود که ترجیح می‌دهد از این پرونده دور باشد. در روزهای آینده احضاریه‌های بیشتری هم ارسال خواهد شد. دموکرات‌ها از سه نفر از همکاران رودی جولیانی درخواست اطلاعات کرده و هشدار داده‌اند که اگر این سه نفر به درخواست‌هایشان پاسخ مثبت ندهند برای آنها هم احضاریه رسمی صادر خواهند کرد.
فارغ از گفت‌و‌گوی تلفنی ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین علیه جو بایدن، کاندیدای دموکرات‌ها برای انتخابات 2020، موضوع خروج نیروهای امریکایی از شمال سوریه نیز برای ترامپ چالش برانگیز شده و می‌تواند موضوع استیضاح را داغ‌تر کند و حتی افرادی از حزب جمهوریخواه را به جبهه مشتاقان استیضاح بیفزاید زیرا این بار هم دموکرات‌ها و هم برخی از جمهوریخواهان می‌گویند، ترامپ سوگندهای روز تحلیف خود مبنی بر تلاش برای امنیت ملی کشور و حمایت از متحدان را زیرپا گذاشته است. میچ مک کنل، رهبر اکثریت سنا، لیندزی گراهام، منتقد سرسخت ترامپ و لیز چنی، فرد شماره سه سنا، از جمله سناتورهای برجسته جمهوریخواه و نیکی هیلی، نماینده سابق امریکا در سازمان ملل روز دوشنبه بشدت از تصمیم ترامپ برای خروج از شمال سوریه انتقاد کردند. مک کنل گفت: «خروج خطرناک نیروهای ایالات متحده از سوریه تنها به نفع روسیه، ایران و نظام اسد است. ترامپ باید در تصمیم خود تجدیدنظر کند.» نیکی هیلی هم گفت: این تصمیم ترامپ درباره شمال سوریه به این معناست که او متحدان امریکا [کردهای شمال سوریه] را به حال خودشان رها کرده تا بمیرند. او با انتقاد تند از ترامپ، رئیس سابقش، افزود: کردها بازوی اجرایی ما در جنگ موفق‌مان با داعش در سوریه بودند. رها کردن آنها یک اشتباه بزرگ است.

کپی