اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

یونس شکرخواه: من حاصل جمع همین اهالی رسانه هستم

یونس شکرخواه: من حاصل جمع همین اهالی رسانه هستم

استاد علوم ارتباطات و پیشکسوت رسانه با اشاره به اینکه مهربانی را از مهدی فرقانی، سخاوت را از هادی خانیکی، تکنیک را از فریدون صدیقی، آرامش را از مسعود سعدی و بزرگ منشی را از محمود دعایی آموختم، گفت:‌ من حاصل جمع همین اهالی رسانه هستم.

یونس شکرخواه روز سه شنبه در آیین تکریم ۳۰ سال تلاش خود که به همت معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فرهنگسرای رسانه برگزار شد ضمن قدردانی از همگان برای برگزاری این مراسم با ذکر خاطراتی از گذشته، سیر زندگی رسانه ای خود را تشریح کرد.

 

من شکرخواه هنوزهم مستاجرم

وی ادامه داد:‌ موقعیت های فراوانی در طول زندگی رسانه‌ای ام رخ می توانست زندگی مرا از این رو به آن رو کند ولی هرگز نه تنها تن به آنها ندادم و خدا را شاکرم که چنین اراده ای به من عطا کرده تا امروز بتوانم به این مرحله در زندگی برسم.

این مدرس دانشگاه علوم ارتباطات علامه طباطبایی به وضعیت زندگی اهالی رسانه به ویژه پیشکسوتان و بزرگان این عرصه اشاره کرد و گفت: بسیاری از آنها با کمترین دریافتی ها زندگی خود را سپری کرده و حتی از کمترین امکانات هم بی بهره بوده و هستند.

خدا را شاکرم که یاد گرفتم که هرگز پاکت قهوه ای که داخل آن معلوم نیست از هیچ احدی دریافت نکنم.

شکرخواه ادامه داد: افرادی مانند استاد فرید قاسمی هنوز بیمه ندارند، این مساله نشان می‌دهد که امثال ما وابستگی به پست و مقام نداریم.

این پیشکسوت رسانه با بیان اینکه نسل ما نسل حاصل جمع است، تاکید کرد: قدر همدیگر را همراه با داشته هایمان را بدانیم و از آنها محافظت کنیم.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد: ما معلمی هستیم که علاوه براینکه کلاس درس داریم و آموزش می دهیم در عین حال نیز همواره  و لحظه به لحظه از دانشجویان می آموزیم از این رو رابطه ای دو جانبه میان ما برقرار است.

شکرخواه ادامه داد: من سخت‌ترین لحظه‌های زندگی‌ام را با هادی خانیکی گذراندم. شاید هادی بعد از از دست دادن مادر و برادرم بیشتر از من برای مادر و برادرم گریه کرد. شاید اگر هادی کنارم نبود نمی‌توانستم تحصیل را در مقطع فوق لیسانس و دکتری ادامه دهم. همین‌طور آقای دعایی که در زندگی من نقش واقعی داشتند.

این مدرس دانشگاه ارتباطات ادامه داد: هیچکدام از هم نسلی‌های من وابستگی به جاه و مقام نداریم.

شکرخواه افزود: من از همان ابتدا فرد نبودم و با دوستانم ساخته شدم و به همه آنها وامدارم. ما معلمانی هستیم که هم‌کلاسی داریم نه شاگرد چون هر لحظه می‌توانیم از همدیگر بیاموزیم.

خبر برای من مثل چهره آدم‌ها است. به آن نگاه کنم و متوجه خواهم شد چه می گوید و از چه می گوید.

شکرخواه با گله‌مندی از اینکه برخی از پیشکسوتان با یک عمر تجربه به فراموشی سپرده می‌شوند، گفت: چرا نباید از ما حمایت شود؟ بسیاری از دوستان رسانه ای من به دنبال بازنشستگی هستند. شما به ما فرصت دهید ما حاضریم برای شرح یک عکس ۱۰ کتاب بنویسیم.

این استاد ارتباطات با اشاره به سختی‌هایی که در دوران کاری خود متحمل شده است، اظهارداشت: نسل ما نسلی بود که دیده نشد؛ مشکل ما مالی نیست و فقط می‌خواهیم یکی این جمع ما را در دست بگیرد. موسس روزنامه همشهری آنلاین تاکید کرد: من هم اکنون نگران بچه‌ها و کارکنان همشهری آنلاین هستم. تمام حرف من این است که جمع ما را از دست ندهید.

وی تصریح کرد: حرف من حرف یک نسل است. یک نسل دارد می‌رود که پای کار بوده اما وابسته به باند قدرت نبوده است. ما همیشه فرا متن را دیدیم و روزنامه داری را آموختیم و فکرمان این بوده که باید ارتباطات برقرار باشد.

وی گفت: ما بازنشسته نمی‌شویم همه دوستانم الان در حال کارهایی هستند و بیکار نمی‌مانند. ما این را آموختیم که روزنامه نگاری شما را می‌کُشد مگر اینکه با آن زندگی کنید.

آیین تکریم از ۳۰ سال تلاش رسانه ای یونس شکرخواه روز سه شنبه با حضور محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ، محسن اسماعیلی عضو مجلس خبرگان رهبری و جمعی از پیشکسوتان و اساتید علوم ارتباطات، مدیران عامل خبرگزاریها و رسانه های کشور در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

 

یونس شکرخواه در یک نگاه

یونس شکرخواه متولد ۲ تیر سال ۱۳۳۶ در مشهد که پدر روزنامه نگاری آنلاین ایران  نیز محسوب می‌شود، دارای کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی، کارشناسی ارشد ارتباطات و دکترای علوم ارتباطات است.

وی فعالیت‌ حرفه‌ای روزنامه‌نگاری خود را از سال ۱۳۶۰ با ترجمه مقاله‌ای برای روزنامه اطلاعات آغاز کرد. شکرخواه از متخصصان حوزه دانش ارتباطات و از مترجمان این رشته به زبان فارسی است.

پایان‌نامه دکتری شکرخواه کتابی با عنوان روزنامه‌نگاری سنتی و روزنامه‌نگاری سایبر است که در آن به بررسی نگرش صاحبان‌ نظر درباره آثار فناوری‌های نوین ارتباطی بر آزادی بیان پرداخته است.

شکرخواه عضو هیات مؤسس و عضو هیات رئیسه انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی، عضو گروه چندرسانه‌ای فرهنگستان هنر بوده و همچنین وی عضو هیات امنا و عضو شورای علمی مدرسه ملی سینمای ایران است.

او در دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبائی و در مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه‌ها تدریس کرده است و در حال حاضر عضو هیات علمی دانشکده مطالعات جهان در دانشگاه تهران است و دروس نظریه‌های ارتباطات، سایبر ژورنالیسم، تحلیل گفتمان انتقادی، سینما و رسانه‌های بریتانیا و مطالعات فرهنگی را تدریس می‌کند.

در کارنامه وی، دبیری بخش بین‌الملل و عضویت در شورای تیتر کیهان (۱۳۷۷-۱۳۶۱)، عضویت در شورای علمی فصلنامه رسانه، ماهنامه تخصصی صنعت چاپ، فصلنامه پژوهش‌های ارتباطی، عضویت در شورای سردبیری کتاب هفته، سردبیری جام جم آنلاین (۱۳۸۴-۱۳۸۱) و سردبیری همشهری آنلاین (از سال ۱۳۸۵) به چشم می‌خورد./ ایرنا 

کپی