اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹

تردد پنج برابری زائران از مرزهای چذابه و شلمچه

تردد پنج برابری زائران از مرزهای چذابه و شلمچه

دبیر ستاد اربعین خوزستان از حدود ۳۲۰ هزار زائر خبر داد که در ۹ روز نخست ماه صفر از ۲ گذرگاه مرزی چذابه و شلمچه به عتبات عالیات مشرف شده‌اند. این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود پنج برابر شده است.

رضا نجاتی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از پایانه مسافری چذابه با اشاره به اینکه روند عزیمت زائران اربعین به شهرهای مقدس عراق در روزهای اخیر بیشتر از پیش بینی بوده است افزود: عزیمت زائران اربعین حسینی از مرزهای چذابه و شلمچه به سمت کربلای معلی و نجف اشرف پرحجم ولی روان است.

وی با بیان اینکه در روزهای آینده عزیمت زائران اربعین حسینی به نقطه اوج نزدیک خواهد شد گفت: پیش بینی و هماهنگی لازم برای پاسخگویی به نیازهای زائران در این ۲ مرز دیده شده و جای نگرانی نیست.


زائران به قوانین عراق احترام بگذارند


دبیرستاد اربعین خوزستان از عموم زائران اربعین حسینی خواست در مدت حضور در شهرهای مقدس عراق به قوانین این کشور احترام بگذارند واجازه سوء استفاده به فرصت طلبان و بدخواهان را ندهند.

نجاتی با اشاره به اینکه عراق به عنوان کشور میزبان ، امکانات بسیاری برای رفاه حال زائران اربعین حسینی قرار داده افزود: مردم عراق نیز همگام با دولت این کشور در خدمت رسانی مخلصانه به زائران پیشقدم هستند.

وی گفت:هرگونه تخطی از قوانین کشور عراق و بی توجهی به مقررات آن از سوی زائران می تواند زمینه بدبینی را فراهم کند لذا تاکید ما بر خویشتنداری کامل زائران و توجه به قوانین و مقررات این کشور است.

به گفته نجاتی نقض قوانین عراق مجازات سنگینی به دنبال دارد و ممکن است متخلفان به دستگاه قضایی این کشور سپرده شوند.

 

زائران از مسیرهایی رسمی راهی عراق شوند

دبیرستاد اربعین خوزستان با اشاره به اینکه مرزهای رسمی برای تردد زائران اربعین به صورت شبانه روزی باز است از زائران خواست تنها از مبادی رسمی به کشور عراق بروند و به هیچ وجه از بی راهه و مسیرهای خطرآفرین وارد این کشور نشوند.

نجاتی افزود: تاکید ما تردد در مسیرهای رسمی، شناخته شده و امن است تا کمترین آسیبی به زائران اربعین حسینی وارد نشود.
تاکید بر نام نویسی در سامانه سماح پیش از حرکت به سمت مرزهای چذابه و شلمچه ، استفاده از خودروهای عمومی و جمعی، رعایت کامل مسایل ایمنی ، رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی ، خوش خلقی وگشاده رویی در مواجهه با ماموران انتظامی و مرزبانی و موکب داران از دیگر توصیه های دبیر ستاد اربعین به زائران بود.

حرکت خودجوش زائران اربعین حسینی از روزهای آغازین ماه صفر به سمت گذرگاه های مرزی چذابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز و شلمچه در ۱۵کیلومتری غرب خرمشهر شروع شده و در چند روز مانده به روز اربعین شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین علیه السلام و اصحاب بزرگوار آن حضرت ، به اوج خود خواهد رسید.

طبق تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، ۲۷ مهر روز اربعین حسینی است. در عراق نیز همین روز اربعین است./ ایرنا

کپی