آیت‌الله ری‌شهری در حالی تندروهای دیروز را کندروهای امروز معرفی کرد که تحقق اعتدال واقعی را تنها با همراهی ولایت امکان‌پذیر دانست.

آیت الله محمد محمدی ری شهری نماینده مجلس خبرگان رهبری و تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، امروز پیش از آغاز درس خارج فقه که در مدرسه علمیه حضرت عبدالعظیم(ع) برگزار شد، گفت: خطری که از صدر اسلام جامعه اسلامی را تهدید می کرد خطر افراط و تفریط بود.

به نوشته رسا، وی با بیان اینکه افراط و تفریط برای اسلام بسیار خطرناک است، ادامه داد: امروز معضل افراط و تفریط دامن گیر جامعه است.

آیت الله محمدی ری شهری با تاکید بر اینکه انسان در عبادت نیز نباید اهل افراط و تفریط باشد، ابراز کرد: پیامبراکرم(ص) از همان ابتدا مسلمانان را از افراط و تفریط باز می داشتند و خود در همه امور اعتدال را رعایت می کردند.

نماینده مجلس خبرگان رهبری با استناد به روایتی از پیامبراکرم(ص)، اظهار داشت: حضرت می فرمایند: هر عبادتی جوش و خروشی دارد و سرانجام فروکش می کند اگر انسان جوش و خروش عبادتش همانند سنت و سیره من باشد سعادتمند می شود در غیر این صورت اگر خلاف سنت عمل کند عبادتش بر باد خواهد رفت.

وی ادامه داد: همچنین می فرمایند: من همانگونه که اهل اقامه نماز هستم می خوابم و همانطور که روزه می گیرم افطار نیز می کنم.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با تاکید بر اینکه انسان در همه امور حتی در عبادت نباید به خود فشار بیاورد، ادامه داد: در صدر اسلام کسانی بودند که در عبادت تند روی می‌کردند و بعدها همان‌ها در مقابل امام علی(ع) به روی حضرت شمشیر کشیدند.

آیت الله محمدی ری شهری بیان داشت: امام رضا(ع) در دعای امام زمان(عج) می فرمایند: بارالها؛ ما را به دست او سالک شاه راه هدایت و به سوی رستگاری و راه میانه هدایت کن، همراهی با رهبری مانع تندروی می شود.

نماینده مجلس خبرگان رهبری درپایان خاطرنشان کرد: در انقلاب اسلامی تندروهایی بودند که امروز از آن سو افتاده‌اند، یکی از ویژگی های جامعه آرمانی اسلام آن است که آن جامعه در همه زمینه ها اعم از سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی اهل تعادل باشد و این مهم تنها با همراهی رهبری امکان پذیر است./ انتخاب

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.