تفلیس پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۲۱ شد

فرهنگی /
شناسه خبر: 507019

مدیر کل یونسکو بر اساس پیشنهاد کمیته مشورتی پایتخت کتاب جهان، شهر تفلیس را به نام پایتخت جهانی کتاب سال ۲۰۲۱ با شعار خوب، کتاب بعدی که می خواهی بخوانی چیست؟ اعلام کرد.

محوریت این برنامه استفاده از فناوری های نو به عنوان ابزاری قدرتمند برای تشویق کودکان و نوجوانان به بیشتر خواندن است و شامل فعالیت های مهم، در مقیاس های گسترده و مستمر می شود؛ از جمله برگزاری جشنواره کتاب برای کودکان، افتتاح کتابخانه، اجرای پروژه‌های دیجیتالی بر اساس آخرین فناوری ها برای تبدیل کتاب به بازی های رایانه‌ای و بازسازی اولین انتشاراتی شهر تفلیس.

این برنامه ها به طور خاص برای کودکان و نوجوانانی طراحی می شوند که دسترسی کمتری به کتاب دارند و بر مبنای نوآوری برنامه ریزی و اجرا می شوند. مهم ترین هدف شهر محبوب کردن خواندن و افزایش دسترسی به کتاب برای همه سطوح و اقشار جامعه است. پایتخت جهانی کتاب در تفلیس از سوم آوریل سال ۲۰۲۱ (۱۴ فروردین ۱۴۰۰) و همزمان با روز جهانی کتاب و روز جهانی کپی رایت آغاز می شود.

شهرهایی که در این برنامه به نام پایتخت کتاب جهان نام گذاری می شوند باید برنامه هایی را طی سال پیش رو برای افزایش خواندن و علاقه مندی به کتابخوانی اجرا کنند. تفلیس که بیست و یکمین کشوری است که این نام به آن تعلق می گیرد، بعد از کوآلالامپور در سال ۲۰۲۰ و شارجه در سال ۲۰۱۹ توانسته است عنوان پایتخت کتاب جهان را از آن خود کند. کمیته مشورتی در یونسکو که این شهر را انتخاب می کند متشکل از نمایندگانی از انجمن ناشران بین المللی، فدراسیون انجمن کتابخانه ها و یونسکو هستند./ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.