اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

وزیر فرهنگ :مسیر توسعه تهران با ریشه‌ها و گذشته خود نسبتی ندارد

وزیر فرهنگ :مسیر توسعه تهران با ریشه‌ها و گذشته خود نسبتی ندارد

سیدعباس صالحی دیروز در نشستی با تهران‌پژوهان به مناسبت هفته تهران با تاکید بر این مطلب افزود: تهران از زوایای مختلفی دارای اهمیت است و این زوایا پژوهش درباره آن را ضروری می‌کند که جمعیت آن نسبت به جمعیت کل کشور، هویت طبیعی، ویترین ایران بودن در فضای خارج از کشور و ... از جمله این زوایا به شمار می‌آید.

وی ادامه داد: تهران جزو کهن‌ترین پایتخت‌های مستمر در تاریخ ایران محسوب می‌شود و از این زاویه نیز پژوهش درباره آن ضروری است.

مسیر توسعه تهران با هویت تهران همخوانی ندارد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: مسیر توسعه تهران با هویت آن همخوانی ندارد و آینده تهران از این زاویه مبهم است به این معنا که با ریشه‌ها و گذشته خود نسبتی ندارد و این موضوع نیز یکی دیگر از کلان‌مساله‌های این شهر است که باید به آن توجه داشته باشیم.

وی کلان‌مساله دیگر تهران را رشد سریع مهاجرت به آن عنوان کرد و گفت: مهاجران به این شهر تعلق خاطری نیافته‌اند و جامعه اصلی نتوانسته به جامعه مهاجر به تهران عرق شهری بودن و تهرانی‌بودن را منتقل کند؛ بنابراین این شهر باید توان تولید گفتمان و هویت داشته باشد که جامعه مهاجر به آن بعد از چند سال احساس تعلق خاطر، مسئولیت و انگیزه توسعه داشته باشد.

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی افزود: نقطه شروع برای رسیدن به این مسیر پیدا کردن هسته اولیه است که تهران پژوهی دغدغه افراد بیشتری نسبت به جمع حاضر باشد و پس از آن درباره اینکه چگونه این امر گسترش انگیزه پیدا کند باید بررسی شود.

وزیر ارشاد با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی، هنری، دینی و رسانه‌ای این وزارتخانه ادامه داد: اینکه چگونه از این ظرفیت‌ها می‌توان برای تکثیر انگیزش بهره گرفت هم باید مورد بررسی قرار بگیرد.

ضرورت ساختار دهی مناسب در مسیر تهران پژوهی

صالحی در ادامه گفت: بعد از تکثیر انگیزش تعمیق دغدغه‌ها، مساله‌ها و راه‌حل‌ها ضرروی است و باید در مسیر تهران‌پژوهی به ساختاردهی مناسب همراه با اجزای مختلف از جمله نهادهای مدنی، اقتصاد و ... رسید.

ابتدای این نشست احد جاودانی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گزارشی از مجموعه فعالیت‌ها و اقدامات این اداره کل در هفته تهران ارائه کرد.

وی گفت: در هفته تهران مشارکت دستگاه‌های بسیاری به ویژه شهراری تهران و شورای شهر تهران را داشته‌ایم.

کپی