16 مهر‌، روز جهانی کودک

همه در برابر آینده کودکان مسئولیم

فرهنگی /
شناسه خبر: 506780

هشت اکتبر برابر با شانزدهم مهر ماه «روز جهانی کودک» است. تاریخچه این نامگذاری به نامه‌ای برمی‌گردد که سال 1986 و در چنین روزی از سوی دو نفر از دانش‌آموزان مدرسه‌ای در نیویورک منتشر شد؛ نامه‌ای خطاب به همه کودکان دنیا تا به‌اتفاق هم روزی را به صلح اختصاص بدهند.

اهمیت آموزش و توجه به کودکان آنچنان است که سال‌هاست در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و در همکاری با سایر ارگان‌ها و تشکل‌ها نه تنها روز جهانی کودک گرامی داشته می‌شود، بلکه حتی در کشورهایی همچون ایران هفته‌ای به فعالیت‌های مرتبط با آن اختصاص پیدا می‌کند. اهمیت فعالیت‌های آموزشی، فرهنگی و علمی درباره کودکان و نوجوانان از این جهت است که آینده در دستان آنان است. کودکانی که در جای‌جای سرزمین‌مان زندگی کردن را یاد می‌گیرند و ما باید در یادگیری این مهارت به آنان کمک کنیم. در مسیر آموزش آنها فعالیت‌های فرهنگی حتی بیش از علمی اهمیت دارند؛ چراکه از قدرت اثرگذاری بیشتری برخوردارند. ما و مسئولان فرهنگی- آموزشی در هر جایگاهی که هستیم موظفیم این مسأله را جدی بگیریم، رسانه ملی، وزارت آموزش پرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تمام تشکل‌های دولتی و حتی مردم‌نهاد باید توجه کنند که اگر کودکان از سن کم آموزش نبینند، قادر به اداره امور کشور در آینده نخواهند بود. البته مقصودم از اداره امور تنها مسئولیت‌های دولتی نیست؛ بلکه انجام وظیفه در هر حرفه‌ای‌ست که به آن اشتغال پیدا خواهند کرد. به‌رغم ضعف‌هایی که ممکن است متوجه فعالیت‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باشد باید بگویم بیش از نیم قرن است که با حضور در شهرها و استان‌های مختلف کشور در این زمینه کوشیده‌ایم. البته منکر ضعف‌ها و نقدهایی که متوجه کانون است یا حتی این که برخی می‌گویند کانون عملکرد درخشان گذشته خود را در تربیت چهره‌های شاخص هنر و ادب را از دست داده، نیستم. اگر حتی همین حالا هم نگاهی به فهرست جوانان نویسنده یا فیلمساز داشته باشید متوجه می‌شوید که برخی از آنها در سال‌های کودکی‌شان عضو کانون پرورشی بوده‌اند.
بر اساس تصمیم شورای سیاست‌گذاری هفته ملی کودک که با حضور نمایندگانی از وزارت کشور، آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، سازمان محیط زیست، جمعیت هلال احمر، شورای کتاب کودک، شهرداری و... برگزار شد امسال مبنای اجرای برنامه‌های‌مان را از سیزدهم تا نوزدهم مهرماه گذاشتیم. امروز همزمان با روز کودک در مرکز آفرینش‌های فرهنگی- هنری سالن شهید بهنام با حضور نماینده یونیسف شاهد گردهمایی اعضای برگزیده کانون خواهیم بود. علاوه بر این شاهد افتتاح نمایشگاه «شهری که من دوست دارم»، نمایش دو فیلم پویانمایی و اجرای تئاترهای محیطی خواهیم بود. خوشبختانه همکاری‌های خوبی با سایر سازمان‌ها در برگزاری برنامه‌های این هفته داشته‌ایم که از جمله آنها می‌توان به برگزاری هفته فیلم با همکاری بنیاد سینمایی فارابی، یک هفته با سینمای کانون با نمایش فیلم‌هایی همچون «دونده» با همکاری موزه سینما و... اشاره کرد. علاوه بر این تا پایان برنامه‌ها که تا نوزدهم ادامه دارد مربیان کانون به بیمارستان‌ها مراجعه می کنند تا برای کودکان و نوجوانان بیمار قصه خوانی و اجرای نمایش داشته باشند. برنامه‌های هفته کتاب به‌طور همزمان در سراسر کشورمان برگزار می‌شوند و علاقه مندان به کسب اطلاعات درباره دیگر برنامه‌های هفته ملی کودک می‌توانند به سایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مراجعه کنند.‌

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.