ادامه انتقاد ها نسبت به وضعیت عفاف در پایگاه مذهبی ایران

نگرانی علما از بی‌حجابی برنامه‌ریزی شده در قم

سیاسی /
شناسه خبر: 506774

آیت‌الله خاتمی به نقل از یک مسئول گفت که به بی حجاب‌ها پول می‌دهند اطراف صفائیه قدم بزنند و حریم شکنی کنند گروه سیاسی/ اظهار نگرانی‌ها و انتقادها نسبت به وضعیت حجاب و عفاف در شهر مذهبی قم حالا یکی از دغدغه‌های مراجع، علما و مردم شده است. بعد از اظهارات چندی پیش آیات عظام مکارم شیرازی و سبحانی، روز گذشته آیت‌الله سید احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری هم گفت که حالا برخی‌ها با وقاحت می‌خواهند در این شهر حریم‌شکنی کنند.

  امام جمعه موقت تهران که در درس اخلاق مؤسسه فقهی امیرالمؤمنین(ع) قم درباره ویژگی‌های مطلوب حوزه علمیه و طلاب سخن می‌گفت، افزود: «متأسفانه گناه در فضای مجازی و غیره می‌بارد؛ حتی اطراف حرم (حضرت معصومه (س)) صحنه‌ای می‌بینید که قبل از انقلاب کسی جرأت نمی‌کرد چنین حرکتی انجام دهد، کسانی که بی حجاب وارد دروازه قم می‌شدند، چادر سر می‌کردند؛ اما الان براحتی چادر برداشته است، قمی که بی‌حجاب‌ها جرأت نمی‌کردند وارد آن شوند، اما الان با کمال وقاحت می‌خواهند حریم‌شکنی کنند.»

به گزارش ایسنا، این عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه البته به نقل از یکی از مسئولان، بی حجابی در قم را هدفمند و با برنامه‌ریزی خواند و گفت: «یکی از مسئولین می‌گفت اینها اعتراف کردند، به آنها پول می‌دهند تا اطراف صفائیه ساعتی قدم بزنند تا حریم بشکنند اما طلبه‌ها مواظب حریم‌شکنی باشند، نباید حریم‌ها شکسته شود.»
پیش از این آیت‌الله سبحانی از مراجع تقلید هم ترویج بی حجابی در قم را «نیابتی» خوانده بود. او 26 اردیبهشت امسال در نهمین جلسه تفسیر قرآن در مدرسه حجتیه گفته بود: «فکر می‌کنم برخی از این بی‌حجابی‌ها جنبه نیابتی دارد و برای خودشان نیست بلکه افرادی مبلغی را می‌گیرند که این گونه بچرخند والا زنان پاکدامن قم منزه هستند اما اینها که وضع‌شان ناگوار است ارتباطی به قمی‌های اصیل و علما و سکنه ندارند.» وی با بیان اینکه نکته‌ای در باب حجاب در این شهر است که امیدوارم به گوش مسئولان برسد، بیان داشت: «وضع حجاب قم در شأن این شهر نیست، این شهر در حقیقت نماینده تشیّع و ام‌القرای اسلام است. شهری است که حوزه علمیه در آنجا منعکس است و اعاظم و بزرگان در آن حضور دارند. این شهر، شهری است که در آن، کتاب‌ها و رساله‌های زیادی منتشر می‌شود.»
4 خرداد امسال نیز آیت‌الله مکارم شیرازی بدحجابی را یکی از مشکلات مهم دانسته و افزوده بود: «بدحجابی در قم یک مسأله سیاسی ضد نظام است که دشمنان با رواج آن قصد متزلزل کردن پایه‌های نظام را دارند و مسئولان باید این مسأله را جدی بگیرند. مبارزه با بی‌حجابی و بدحجابی راه‌هایی دارد که نیازی به درگیری نیست و بهانه هم نباید به دست دشمنان داد.»
سید موسی حسینی کاشانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد قم  هم 24 تیر ماه 98 گفته بود: «متأسفانه بروز برخی ناهنجاری‌های اجتماعی در قم در حال سرعت گرفتن است، از این ‌رو دستگاه‌های اجرایی باید برای انجام وظایف و تکالیف خود در عرصه عفاف و حجاب تلاش بیشتری داشته باشند. وضعیت فرهنگی قم نیازمند یک عزم جدی برای اجرای برنامه‌های فرهنگی اثربخش و اثرگذار با همکاری دستگاه‌های مختلف در زمینه‌های گوناگون است.‍‍‍»
مجتهدی که اخبار نبیند و سیاست را نفهمد، کلاه سرش می‌گذارند
آیت‌الله خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود «بصیر بودن» را یکی از خصوصیات حوزه دانست و گفت: هیچ شکی نداشته باشید که از کانون‌هایی که دشمن بشدت در حال نفوذ است، حوزه است، چون انقلاب از حوزه شروع شد و ضد انقلاب دنبال این است حوزه را بشکند ولی بداند نمی‎تواند چون بنیه حوزه بسیار قوی است.
عضو خبرگان رهبری اظهار کرد: حوزه‌ای که در ارتباط با نظام بی تفاوت نیست؛ راوی این داستان تنها خودم هستم؛ مرحوم آقا میرزا‌هاشم آملی از دوستان امام راحل بود، به بنده گفت خدمت امام راحل رسیدم، عرض کردم کار اجرایی از دستم برنمی‌آید، جز تربیت مجتهد. امام فرمود کار بسیار بزرگی است، اما بخواهم مجتهد تربیت کنم باید گزینش انجام دهم، باید شهریه را دو برابر کنید امام فرمود چشم؛ باید منبر را به دلیل اشتغال تحریم کنید این را هم قبول کردند، بعد گفت عرض کردم رسانه و رادیو را هم تحریم کنید، به اینجا که رسیدم، امام راحل فرمود چنین مجتهدینی نمی‌خواهیم. مجتهدی که رسانه و اخبار را نبیند و سیاست را نفهمد، به درد نمی‌خورد، کلاه سرش می‌گذارند، کسی که عالم به زمان نباشند، کلاه سرش می‌گذارند، حوزه از این دست آدم‌های و عالمان ساده‌لوح ضربه زیادی دیده است.
خاتمی ادامه داد: باید بدانیم مطالبه‌گری دعوا کردن نیست، امروز اداره کردن حوزه با وجود مشکلات مالی بسیار سخت است، بسیاری از طرح‌ها به دلیل نبود پول مانده است؛ اگر کسی اعتراضی دارد، برادرانه بیان کند، داد و بیداد کردن ندارد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.