اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی
جمعی از نمایندگان در نامه ای، خواستار تهیه گزارشی جامع از ابتلای مردم یک روستا به ایدز شدند

ورود مجلس به ماجرای لردگان

ورود مجلس به ماجرای لردگان

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به هیأت رئیسه مجلس، خواستار گزارش جامعی از حوادث لردگان و قرائت آن در جلسه علنی مجلس شدند.

 بنا به گزارش خبرگزاری‌ها، این نامه در هیأت رئیسه فراکسیون امید نوشته شده است. حدود دو ماه پیش بود که تعدادی از مردم روستای «چنارمحمودی» در یک طرح پایش سلامت و پس از آزمایش دیابت متوجه شدند که مشکوک به داشتن بیماری ایدز هستند. بیمارانی که نتیجه آزمایش‌شان خبر از این بیماری می‌داد، به نتیجه آزمایش اکتفا نکردند و برای اطمینان بیشتر به مراکز درمانی در اصفهان و شیراز رفته و متوجه شدند نتیجه آزمایش کاملاً درست بوده و با وجود آزمایش‌های متعدد، نتیجه به طور قطع مثبت است.
بررسی‌های پزشکی در این روستا آغاز شد و نتیجه آزمایش‌های مجدد حاکی از آن بود که 23 نفر از اعضای «چنارمحمودی» ایدز گرفته‌اند. بیماران شامل زنان، مردان و نوزادان بودند و به این ترتیب پرونده آلودگی به ایدز در  به جریان افتاد.   
پس از اینکه تعدادی از اهالی روستای «چنارمحمودی» با این حقیقت مواجه شدند که ناقل ویروس HIV هستند، ادعا کردند که یکی از بهیاران مرکز بهداشت در زمانی که برای انجام آزمایش دیابت از آنها خون می‌گرفته‌ است، به جای هر سرنگ برای یک نفر، از یک سرنگ مشترک برای تمام مراجعه‌کنندگان استفاده کرده‌ است؛ برای همین با پیگیری‌های قضایی، بهیار روستا بازداشت شد تا تحقیقات در این ‌باره کامل شود. اما مدیر مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت بلافاصله انتقال ویروس را از طریق سرنگ آلوده تکذیب و آن را در حد یک شایعه عنوان کرد.
روز گذشته سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد که چند روز پیش از سوی یکی از مقامات محلی روستای چنارمحمودی لردگان به صورت غیرکارشناسی ادعا شد که سرنگ آلوده عامل شیوع ویروس HIV در این روستا بوده که قطعاً با مستندات بسیار دقیق و کارشناسی که داریم، باید بگوییم که هرگز چنین اتفاقی رخ نداده است.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.