اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

دلایل ابتلا به شایع‌ترین بیماری مادرزادی ناحیه سر و گردن

دلایل ابتلا به شایع‌ترین بیماری مادرزادی ناحیه سر و گردن

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که شکاف لب و کام می‌تواند سبب اختلال در تکلم و گفتار به دلیل نارسایی کام شود، گفت: این مسئله نیز در کنگره مورد بحث قرار گرفته و هفت بیمار که جراحی زنده آن‌ها در سالن برای حضار نمایش داده شد و روش‌های نوین در این زمینه که در جهان ارائه می‌شود نیز مورد بحث قرار گرفت.

به گزارش ایران آنلاین، علی عطری با اشاره به عمده دلایل ابتلا به شایع‌ترین بیماری مادرزادی ناحیه سر و گردن گفت: در ایران جدیدترین دستاورد‌های نوین دنیا در درمان بیماران مبتلا به شکاف لب و کام استفاده می‌شود.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: جراحی اولیه برای مواردی است که بیماری به صورت مادرزادی گرفتار شکاف لب و کام شده و در جراحی ثانویه برای بزرگسالانی بوده که قبلاً جراحی اولیه در آن‌ها صورت گرفته، ولی به دلیل مشکلات باید اصلاحاتی برای بیماری آن‌ها انجام گیرد.

وی با بیان این که شکاف لب و کام می‌تواند سبب اختلال در تکلم و گفتار به دلیل نارسایی کام شود، گفت: این مسئله نیز در کنگره مورد بحث قرار گرفته و هفت بیمار که جراحی زنده آن‌ها در سالن برای حضار نمایش داده شد و روش‌های نوین در این زمینه که در جهان ارائه می‌شود نیز مورد بحث قرار گرفت.


شکاف لب در پسران شایع‌تر از شکاف کام است


عطری با اشاره به اینکه شکاف لب و کام از شایع‌ترین بیماری‌های مادرزادی در ناحیه سر و صورت به شمار می‌رود، افزود: از هر ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ مولود زنده یکی مبتلا به شکاف لب و کام می‌شود که شروع آن در دختران و پسران تفاوت چندانی ندارد، ولی شکاف لب در پسران شایع‌تر از شکاف کام است.
 
او بیان کرد: علت دقیق شکاف لب و کام هرچند مشخص نشده، ولی برخی از بررسی‌ها نشان از سابقه ارثی این بیماری دارد همچنین ابتلا به برخی از بیماری‌ها در مادران باردار، مصرف برخی از دارو‌ها حین بارداری همچنین استعمال سیگار و الکل در زنان باردار و عفونت در حاملگی می‌تواند سبب بروز شکاف لب و کام در جنین شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.