اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
وزیر آموزش‌وپرورش:

باید مدرسه با خانواده و جامعه پیوند بخورد

باید مدرسه با خانواده و جامعه پیوند بخورد

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: «باید فضا را به‌گونه‌ای ایجاد کنیم که هرکس با هر توانمندی بتواند در مدرسه‌سازی مشارکت کند، البته جامعه به حدی از قابلیت و ظرفیت رسیده است که در برابر هر مشکلی از جامعه احساس مسئولیت می‌کند و برای حل آن مشکل مشارکت می‌کند.»

 محسن حاجی‌میرزایی در جلسه هم‌اندیشی اعضای هیات مدیره مجمع خیرین مدرسه‌ساز گفت: «همواره قدوم خیرین برای عرصه تعلیم و تربیت مبارک بوده است و خواهد بود و شما در عمل آشکار کردید که خیرین چه جایگاه والایی دارند.»


وزیر آموزش‌وپرورش به آیات قرآن کریم درباره نیکوکاری اشاره کرد و گفت: «خداوند کسانی را که با اموال خود مجاهدت می‌کنند، در کنار کسانی که با جان خود مجاهدت می‌کنند، قرار می‌دهد. شما یاوران خدا هستید و ما وظیفه‌داریم در برابر نعمت خداوند شاکر باشیم و یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌ها که امروز از آن بهره‌مندیم نعمت وجود خیرین است. نعمت‌ها باید یادآوری و شکرگزاری شوند چراکه از این نعمت‌ها از ما سؤال خواهد شد.»

او ادامه داد: «نعمت‌های خدا بر دو نوع ظاهری و باطنی هستند، ساخت مدرسه وجوه ظاهری کار خیرین است که قابل‌مشاهده است اما وجه باطنی نعمت خیرین تأثیر تربیتی است که این کار بر جامعه اثر می‌گذارد. اقدامات خیرین لطافت و نیکوکاری را در جامعه به وجود می‌آورد و شما این عمل تربیتی را راهبری می‌کنید و حضور مؤثر دارید.»

باید فضای مشارکت خانواده‌ها در تربیت فراهم شود

حاجی‌میرزایی گفت: «باید فضا را به‌گونه‌ای ایجاد کنیم که هرکس با هر توانمندی بتواند در مدرسه‌سازی مشارکت کند، البته جامعه به حدی از قابلیت و ظرفیت رسیده است که در برابر هر مشکلی از جامعه احساس مسئولیت می‌کند و برای حل آن مشکل مشارکت می‌کند.»

به گفته وزیر آموزش و پرورش، آموزش‌وپرورش زمانی به اهداف خود خواهد رسید که همه در نظام تعلیم و تربیت مشارکت کنند. او افزود: «باید مدرسه با خانواده و جامعه پیوند بخورد و عرصه مشارکت را گسترده کنیم چرا که مشارکت بستر آموزش‌ و پرورش را به میان مردم می‌برد. در فرهنگ دینی، خانواده مسئول اصلی تربیت است و بقیه نهادها همراه و کمک‌کننده این مسیر هستند و باید فضا را برای خانواده‌ها ایجاد کنیم تا مشارکت کنند.»

مدرسه باید کانون محلی و عرصه یادگیری باشد

حاجی‌میرزایی گفت: «وجه باطنی حضور خیرین آثار ماندگار و پایداری در فرهنگ و جامعه دارد. ما مسئول تربیت هستیم و باید جامعه خیرین مدرسه‌ساز را به فرهنگ‌یاری، مدرسه‌یاری، فن‌یاری و... توسعه دهیم چرا که مدرسه باید کانون محلی و عرصه یادگیری باشد.»

وزیر آموزش‌ و پرورش گفت: «آموزش‌ و پرورش وظیفه دارد در خدمت خیرین باشد و با تمام وجود در این عرصه در کنار شما بزرگواران هستیم و خواهیم بود.»/پانا

کپی