به نمایندگانی حامی هنرمندان نیاز داریم

فرهنگی /
شناسه خبر: 505809

«به صراحت اعلام می‌کنم مایل نیستم صدای من از صدا‌و‌سیمایی پخش شود که بی‌اعتنا به حقوق هنرمندان است... چون در ماه مبارک رمضان هستیم، تنها به احترام این ماه مبارک و ادای دین به نیک سرشتی مردمی که در دامان آنها پرورش پیدا کرده‌ام، پخش «مناجات» و «ربنا» را اجازه می‌دهم.»

این صحبت‌ها بخشی از نامه محمد رضا شجریان خطاب به علی لاریجانی رئیس وقت صدا‌وسیما بود که سال 74 منتشر شد تا آنکه خرداد 96 و چند روز پیش از آغاز ماه مبارک رمضان، سید رضا صالحی امیری، وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی نامه‌ای را به رئیس صدا‌وسیما ارائه کرد که محتوای آن پیرامون پخش ربنای استاد شجریان از رسانه ملی بود و در نهایت با پاسخ محمدجواد لاریجانی، عضو شورای نظارت صداوسیما به وزیر ارشاد مبنی بر دلایل پخش نشدن ربنا همراه شد. درخواست پخش دعای «ربنا» با صدای محمد رضا شجریان همچنان ادامه دارد و با واکنش‌های مختلفی از سوی مسئولان روبه‌رو بوده است.

در هفته گذشته سخنان بیژن نوباوه درباره محمدرضا شجریان در مجلس تعجب افراد زیادی را برانگیخت. این عضو جبهه پایداری از استاد محمدرضا شجریان به‌خاطر درخواستش از صدا‌وسیما برای عدم پخش ربنایش، انتقاد کرد. آن‌طور که ایسنا نوشته است او گفته: «آقای شجریان یک ربنا دارد. آن وقت به آقای ضرغامی گفت آن را پخش نکنید. شاید به‌خاطر همان ربنا خدا دست تو را می‌گرفت. آن وقت نامش را در منطقه‌ای می‌زدند که آن منطقه ده‌ها هزار شهید دارد». این سخنان و این زاویه دید می‌تواند خیلی عادی از زبان نماینده مجلس شورای اسلامی در ادوار هشتم و نهم مجلس تلقی شود. اما وقتی بدانیم که بیژن نوباوه نایب رئیس دوم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در مجلس وقت بوده است این سخنان عجیب تلقی می‌شود. چرا که اهالی هنر می‌دانند که ممنوعیت ربنا نه اقدامی از طرف شجریان بلکه تصمیمی بود که صدا و سیما بنا به موضع اعتراضی شجریان در مورد اقدام غیرقانونی این نهاد بزرگ برای پخش بدون اجازه آثارش گرفت. اهالی فن می‌دانند که محمدرضا شجریان زمانی که پخش آثارش را در صداوسیما به‌دلیل وارونه نمایاندن واقعیت‌ها و پخش بدون اجازه ممنوع کرد اما به‌صورت خاص اجازه پخش دعای ربنا و ادعیه (مثنوی افشاری) را مجاز اعلام کرد و «ربنا را متعلق به مردم دانست»، هرچند که محمد حسین صوفی، معاون صدای صدا‌وسیمای ایران، در واکنش به این موضع شجریان اعلام کرد که رادیو حتی در ماه رمضان هم ربّنا و ادعیه محمدرضا شجریان را پخش نخواهد کرد. اولین بار نیست که سخنان ناروا در مورد محمدرضا شجریان در مجلس شورای اسلامی مطرح می‌شود و نشان از بی‌اطلاعی قانونگذاران به هنر موسیقی و در کل هنر دارد، پیش از این الیاس حضرتی، نماینده اصلاح طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی سخنانی را در مورد شرایط این روزهای بیماری استاد آواز ایران مطرح کرد و از کلماتی بهره برد که باعث شد در فضای مجازی و رسانه‌ای انتقاداتی به او شود، به‌طوری که این فعال سیاسی و صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول روزنامه اعتماد روز بعد در مجلس در ابتدای نطق خود توضیحاتی در مورد گفته‌های خود ارائه کرد تا حسن‌نیت خود را شرح بدهد. قرار است مجلس حامی هنر و هنرمندان باشد. چندماه دیگر انتخابات مجلس یازدهم شروع می‌شود، قابل پیش‌بینی است که وعده‌های پیشین نمایندگان در مورد هنر دوباره مطرح شود و باید امیدوار بود که این بار مانند گذشته فراموش نشود. این روزهای هنر نیاز به نمایندگانی دلسوز دارد که در مجلس از حال و روز هنر اطلاع داشته و برای اعتلای هنر برنامه داشته باشند. نمایندگان مجلسی که با انتخاب خودشان به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی راه پیدا کنند نه از سر ناچاری و عدم استقبال دیگر نمایندگان.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.