با رای دادگاه عالی اروپا

فیس بوک باید محتوای غیرقانونی خود را حذف کند

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 505752

طبق رأی دادگاه عالی اروپا ازاین پس فیس‌بوک و اپلیکیشن‌های مشابه باید محتوای غیر قانونی را حذف کنند. همچنین در صورت وجود یک توافقنامه بین‌المللی این پست‌ها باید در سراسر جهان حذف شوند.

دادگاه عالی اروپا رأی داده است فیس‌بوک و اپلیکیشن‌ها و وب سایت‌های مشابه باید پست‌های غیرقانونی را در سراسر جهان حذف کنند.
پلتفرم‌های اجتماعی باید به جای منتظر ماندن برای گزارش محتوای غیرقانونی، خود اقدام به جست‌و‌جو درباره این نوع محتوا و حذف آن کنند.
به‌گفته یکی از کارشناسان امنیتی این رأی گامی مهم به شمار می‌آید. این رأی مربوط به پرونده‌ای درباره اظهار نظر اهانت آمیزی درباره سیاستمدار اتریشی (اوا گلاویشنیگ-پیزسک) در فیس‌بوک است. طبق رأی دادگاه این کشور اظهار نظر مذکور به شهرت این سیاستمدار لطمه زده است.
طبق قانون اتحادیه اروپا، فیس‌بوک و پلتفرم‌های دیگر تا زمانی که متوجه انتشار آن نشده‌اند، مسئول محتوای غیرقانونی که افراد پست می‌کنند، نیستند اما پس از اطلاع از محتوا باید بسرعت آن را حذف کنند.
هنوز مشخص نیست آیا قانون اتحادیه اروپا (مبنی بر آنکه نمی‌توان پلتفرم‌های اجتماعی را مجبور کرد تمام پست‌ها را نظارت کنند یا فعالیت‌های غیرقانونی را نظارت کرد) می‌تواند این رأی را لغو کند یا خیر. دادگاه عالی اتریش از دادگاه عالی اروپا خواسته تا در این باره شفاف‌سازی کند.
طبق رأی دادگاه عالی اروپا، اگر در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا پستی غیرقانونی شناخته شود، می‌توان به وب سایت یا اپلیکیشن دستور به حذف آن و پست‌های مشابه را داد.
در صورتیکه دادگاه تشخیص دهد ماهیت پیام یک پست تغییری نکرده، می‌تواند به پلتفرم‌های اجتماعی دستور دهد نسخه معادل یا مشابه پست غیر قانونی را حذف کنند.
همچنین در صورت وجود یک قانون یا توافقنامه بین‌المللی می‌توان به پلتفرم‌های اجتماعی دستور داد پست‌های غیرقانونی را در سراسر جهان حذف کنند.
این در حالی است که فیس‌بوک نمی‌تواند نسبت به رأی دادگاه اعتراض کند.

/مهر

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.